Stvořitel vesmíru

Jak by se vám líbilo mít vlastní vesmír? Planetu jen pro sebe, zalidnit si ji postavami, které si vymyslíte a které jsou vám sympatické? Není to tak těžké, chce to jen fantazii, pár milionů let času a několik inteligentních spoluhráčů...

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48419/svet-vrstev-stvoritel-vesmiru-48419.jpg 3.937

Svět vrstev 1.

Romány, Fantasy
Vydáno, Laser-books (Laser)

Maker of Universes, 1965

Kniha Stvořitel vesmíru

TERRORDROME
16.12.2020

(+ SPOILER) Svištiaca béčková jednohubka. Hrdina je nejaký dedo čo chce kúpiť dom, ale miesto toho skončí v rajskej záhrade v inej dimenzii kde zázračne omladne a všade rastú hromady žrádla. Všetci sú tam tupý a nahý a pán Wolff premýšľa v čom je háčik, pretože ako pozemšťan neverí že je čokoľvek zadarmo. Svet v ktorom sa ocitne je babylonská poschodová torta kde sú na jednotlivých poschodiach naskladaný indiáni, jidiš rytieri a príšery s transplantovanými mozgami ľudí z antického grécka. Vlastníkom tohto súkromného vesmírneho panoptika je údajne všemocné indivíduum titulované ako vládca, takže je jasné kam budú hrdinove kroky smerovať, obzvlášť keď mu banda vládcových troglodytov unesie jeho obľúbenú dryádu. Cieľ je teda výstup na vrchol pyramídy preložený súbojmi s krvilačnými kentaurami a otrokárskymi hnusákmi. Vzhľadom ku svojej stíhačkovej náture nemá táto story šancu začať nudiť a postavy sú úspešne úderne v krátkosti charakterizované, na druhej strane je to taký prostoduchý guláš končiaci v momente záporákovho skonu ako staré kung-fu filmy. Takže fajn.

Zelený_Drak
25.03.2015

Moje prvotní podezření se v závěru naplnilo. Autorovi se naštěstí povedlo vyvolat i několik jiných podezření, takže to aspoň nebyla úplná jistota. Svět je poměrně atraktivní, osídlený zajímavými bytostmi, ale hlavní hrdinové jsou bohužel plošší než jeho povrch. Myšlenkové pochody nejhlavnějšího hrdiny Roberta, pokud jsou vůbec vyjádřeny, působí většinou dost nepřirozeně. Příběh nemá moc čím překvapit a vlastně je to zajímavé jen tím světem, kvůli kterému si přečtu i pokračování.

Po většinu doby, co jsem knihu četla, mi připadalo, že mi říká: "Já jsem sci-fi ze 60. let.". To se také ukázalo jako pravda.

Ačkoliv překlad není celkově špatný, tak v momentě, kdy o sobě tentýž tvor mluví několik odstavců v mužském rodě a pak plynule přejde do ženského s tím, že je "Podaržina sestra", si čtenář rozhodně řekne, že překlad tedy nic moc.

Philip José Farmer
americká, 1918 - 2009