Protovy světy

Protovy světy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399179/bmid_protovy-svety-1TQ-399179.jpg 4 59 15

Svět podle Prota série

3. díl

Prot je zpět… a tentokrát naposledy. Tvrdí, že přiletěl z planety K-PAX, kde žijí všechny bytosti v harmonii – nezabíjí se pro potravu, neválčí, nevedou spory. A teď se ocitl na Zemi a má o ní podat zprávu. Už tady několikrát byl – a v příbězích Svět podle prota a Na světelném paprsku dokázal mnoha lidem navždy změnit jejich životy. Sice ho zavřeli do Manhattanského psychiatrického ústavu, ale to ho nezastaví. Když je tu však prot, pacient Robert upadá znovu do katatonie. A doktor Brewer, Robertův a protův psychiatr, má opět omezený čas na to, aby odhalil protova tajemství a vrátil Roberta zpět do života. To ale bude muset prot odletět – a s ním vybraná stovka lidských bytostí, která chce žít na dokonalé planetě K-Pax. Protovy světy uzavírají příběh o nevšedním bláznu v našem dosti krvelačném světě. Na konci knihy se čtenář dočká i protovy svérázné, ironické a upřímné zprávy o Zemi.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Worlds of Prot , 2002

alca-212
10.10.2023 3 z 5

No, nevím...
Nevím, co jsem čekala, že se bude dít...
Evidentně byla všechna munice vystřílená už v prvních dvou dílech, v tomto třetím už to bylo spíš takové opáčko. Nevadilo mi to číst, ale na druhou stranu by mi ani nevadilo, kdybych tento díl nepřečetla...
Na to, jak byly první dva díly skvělé a jak jsem se na prota těšila, je to docela zklamání.

Tano
14.04.2023 5 z 5

Pro mě ještě lepší příběh než Svět a Paprsek, četlo se to skvěle, příběh opět ubíhal úplně sám a prot byl jako vždy skvělý :) S tradičním odchodem prota mi tento díl přišel jako velice pěkné uzavření série.

Arkagas
25.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Rob už dokázal žít bez Prota a vychovávat syna společně Giselle, ale jednoho večera při jeho koupání se z ničeho nic Prot vrátil. A tentokrát mnohem víc sarkastyčtější a spokojenější sám se sebou než by Dr.Brewer vůbec očekával. Robert je schovaný někde hluboko a odmítá komunikovat. I Prot tvrdí, že ho nemůže najít, ale osazenstvo psychiatrického ústavu má radost, že mají po 7 letech zase Prota zpět a už pomalu baví věci na K-pax. Nakonec se ale Robert ukáže a díky Dr.Brewerovi se svěří s dalšími věcmi z jeho života, díky kterým Prota potřeboval. Rob tu vzpomíná na zneužívání svým strýcem a tetou a nakonec na velmi traumatický zážitek smrti svého vlastního otce ve vaně.. a už máme spouštěč...Celý příběh Prota a Roba je skvěle vystavěný, a i když se u něj několikrát ze srdce zasmějete, pořád jsou to knihy, které Vás rozlítostní a zanechají ve Vás stopu. Stejně jako film. Robert už nejspíš nikdy nebude moci fungovat bez Prota, ale ten se nakonec vždy musí vrátit na K-pax a podat zprávu o naší planetě..

Terva
23.04.2021 5 z 5

Co vím o homo sapiens?
Od začátku vám vymývají mozek:
rodiče, příbuzní, sousedé,
školy, církev, zaměstnavatelé, vlády,
takže žádný div, že jste na tom tak bídně.

Včetně protovy závěrečné zprávy o naší planetě.

Vzhledem k tomu, že jsem četl obě předcházející knihy, neočekával jsem nic šokujícího a jiného. Trochu jsem se spletl. Celé se to nese v rytmu předcházejících příběhů, to jo. Opět spousty otázek a nejasných odpovědí. Doktorova zmatenost a nevěřícnost a protovo neustálé pojídání ovoce. Banány i se slupkou. Jenže ve všem tom textu je i spousta mouder a pravdy. Začetl jsem se a chvilkama i zíral na to, co (spisovatel) prot odsuzuje a neuznává. A s mnohým jsem souhlasil.

Citát: Kdy už vy lidé přestanete svoje problémy studovat a začnete s nimi něco dělat?

Obsahuje to několik velmi zajímavých informací. Například prot tvrdí, že za Plutem je ještě několik planet z naší sluneční soustavy. Ano, já osobně se ptám, kde je Gaia, Terra a nebo Nibiru a proč bylo Pluto vyřazeno z počtu planet sluneční soustavy? Opravdu jsou naši vědci tak chytří, že nevidí dál jak za Pluto, tedy vlastně před Pluto? Další věcí je pak pohled prota na naší ekologii – je otřesná. Naší planetu totálně devastujem. Navíc si i já myslím, že delfíni a velryby jsou chytřejší než homo sapiens a všichni víme, že vody je tu víc, než pevniny.

Malá ochutnávka:
Jedním z oblíbených mýtů na B-TIKu je, že sapiens by bleskově zapomněl na jednotlivé státy a sjednotil by se k boji proti nájezdníkům z jiného SVĚTA. Už jen to samotné vám o tomto druhu mnohé napoví....

Co mě osobně tedy totálně dostalo, je protův pohled na sex. Jako lidé vlastně na sexu žijeme a pokud se nejedná o prachy, nastupuje sex. Prot tohle všechno odsuzuje. Špatné jsou prachy, sex a rodiny – tohle je velmi zvláštní tvrzení a já s tím tak nějak souhlasím. Tedy souhlasím s tím, že kdyby nebyly prachy a rodiny, je vlastně sex jen pudovou záležitostí. A ačkoliv jsou už státy, které se snaží snížit porodnost, jsou i takové státy, které například podporují vícečlenné rodiny – že se tím snižuje riziko přežití a zvyšuje zalidněnost, již tak přeplněné, planety, to nikoho nezajímá. Čím víc lidí, tím víc budou kupovat a tím víc výrobků a tím víc peněz....to je špatně.

Citát: Pravda je vždycky to, za co ji máme.

Podstatná část tvrzení prota o naší planetě je ekologicky a technicky velmi znepokojující. Ale my, jako lidé, to nebere moc vážně. Je to jako s žábou hozenou do studené vody, která je postupně ohřívána – nevyskočí. A lidstvo prostě čeká, až to bouchne. Zůstalo tak jediné očekávání. A tím je závěrečná protova zpráva o planetě Zemi (B-TIK) . Ale raději tu zprávu nečtěte, není totiž vůbec uspokojivá. A z B-TIK se pomalu stává A-TIK, což je úpadek. Deset půlek, krutě černejch, motýlů.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Citát: Máte pro mě nějaká poslední slova, můj mimozemský příteli?

frantisek0724
26.02.2021 2 z 5

Třetí, tedy zároveň poslední díl trilogie si mohl autor klidně odpustit. Aneb zde platí staré krušnohorské přísloví "třikrát do stejné řeky nevstoupíš."

Jak píše kdosi v komentáři přede mnou, protovy světy nepřináší nic nového, děj jakoby stále opakoval díl předchozí.. Ano, asi za tím opravdu byla snaha ještě něco vytřískat z protovy popularity.

Čekal jsem tedy alespoň na závěrečnou protovu zprávu, zda přinese něco zajímavého, co by alespoň trochu napravilo můj pošramocený dojem z této knihy. Ale nestalo se tak, závěrečná zpráva byla spíše zprávou aktivisty z hnutí duha, zapřísáhlého vegetariána, či tak něco.. Ne snad, že bych s autorovými názory nesouhlasil.. Jenže právě byla to zpráva Gene Brewera, nikoliv Prota. Od něho bych čekal něco víc.

orson
08.12.2020 3 z 5

Přijde mi, že poslední díl vyšel už jen proto, aby se ještě něco vytřískalo z úspěchu předchozích knih. Jednička byla nejlepší - skvělý neotřelý nápad, dvojka ten nápad ještě trochu poposunula, ale v trojce už nic zajímavého nebylo :( Ale na druhou stranu, přečetl jsem si ji rád :)

ludek.n
15.06.2020 3 z 5

Prot je zpět, dokonce i se svou zprávou o pozorování planety Země a jejích obyvatel. Do třetice všeho dobrého i zlého. Bohužel musím konstatovat, že Protovy světy zůstávají daleko za svými předchůdci, chtělo by se říct o celý jeden světelný paprsek. Jestliže jednička předestřela zajímavým způsobem myšlenku učeného idiota, dvojka ji rozvinula do zápletky, zkoumající životní traumata lidské duše, pak třetí pokračování už jen vaří kafe z lógru. Nejednou jsem se přistihl, jak si v duchu říkám: „Už zase a znovu, dokolečka dokola, pořád ta stejná písnička…“ Jako by se ve strojku něco zaseklo a my si celý příběh duševního utrpení sjeli ještě jednou od začátku. Už v tom není moment překvapení a Brewer bohužel nevymyslel ani nic nového. Je to jako malování podle čísel - na jedničku červená, na dvojku zelená, na trojku modrá - na konci sice bude barevný obrázek, ale je to nuda. Těšil jsem se alespoň na sžíravou „Protovu zprávu“, ale i tady jsem byl zklamán. Místo trefné kritiky se mi dostalo nemastného neslaného čtení pro děti. Tak snad někdy příště v jiné době a na jiném místě…

Abroš
18.02.2020 5 z 5

Srdcovka.Zajímavé zakončení protova pobytu na planetě Zemi.Někdy jsem mu i záviděl.K protovi se budu rád vracet.

Godvind
07.02.2020 4 z 5

prot je mou srdeční záležitostí. Tuto knížku jsem proto nemohl vynechat, příběh se před koncem neopouští.

Myslím, že Protovy světy jsou o chloupek slabší než první kniha. Ale upřímně řečeno, tu je těžké překonat. I třetí díl série je pořád čtivý a nechybí v něm nic z toho, pro co mám příběh prota rád. Bavil mne až do konce, tešil jsem se na každou další stránku, strávil jsem nad ním příjemné chvíle.

Co hodnotím rozpačitě, je závěrečná "protova zpráva". Nemohu si pomoci, ale byť s jejími myšlenkami souzním, je plytká. Prostě nevěřím, že toto by byl výsledek protovy práce. K-Paxanům mnoho neřekne, pro obyvatele B-TIKu je jen takovým povrchním tlacháním. Nevím, co autora vedlo k tomu, aby tento kousek pět let po vydání poslední knihy série dopsal. Ale možná to měl nechat ležet. Protovo poselství bylo i bez tohoto dolepku jasné.

miska98
04.01.2020 5 z 5

Stále skvělé pokračování příběhu. Dozvídáme se zde některé další podrobnosti a věci se stávají ještě složitějšími. Jedinou vadu na kráse spatřuji v tom, že protův/Robertův příběh ztratil svoji ambivalentnost... Minimálně já mám totiž jasno v tom, jak to celé bylo. I když mnozí se mnou zajisté nebudou souhlasit.

Poznámka na závěr: napadlo mě, jestli se to celé vlastně nedá vykládat úplně jinou optikou. Třeba jako příběh doktora, který si je svojí pravdou tak moc jistý, že odmítá vidět to, co mu leží přímo před nosem. A to navzdory jasným důkazům. Ačkoliv... i doktor Brewer nakonec vzhlížel ke hvězdám.

Tyet
18.12.2019 2 z 5

Před lety jsem četla Brewerovy knihy o protovi a zcela mě okouzlily, dokonce jsem je zařadila mezi své nejmilejší. Tolik jsem se těšila na pokračování! A teď mě napadá, změnila jsem se já a tento způsob myšlení mi už přijde hloupý nebo je třetí díl opravdu tak velmi slabý?
Příběh mimozemšťana, kterého vyšetřuje psychiatr jako alter ego jednoho z pacientů pokračuje v této závěrečné knize neustálými, dokola omílanými a vyprázdněnými scénami z psychiatrických sezení, nedá se to skoro číst. Pokud jsem v prvních dílech měla snad pocit, že se klidně něco takového mohlo stát, tato kniha mě nevybíravě vyvedla z omylu. Je to tak veskrze americky opatrnicky aktivistické, s mdlým korektním humorem a nasládlými úvahami, že o pozemském, lépe řečeno americkém původu nepochybujete. I když proti některým myšlenkám nelze nic namítat (ochrana živé přírody, návrh vegetariánství, úcta ke zvířatům, zlepšení vztahů mezi lidmi, kritika vzdělávání a církví), na mě působí celá kniha jako hybrid Strážní věže a masového neškodného esoterismu pro ženy v přechodu (což jsem já) :D.
Mám prostě dojem, že Gene Brewer potřeboval peníze, a po úspěchu prvních knih a dokonce filmového zpracování protova příběhu, si může dovolit tak trošku vařit z vody.

frky
15.10.2019 3 z 5

Určitě ne tak dobré, jako první díl. Minimálně první polovina knihy neměla takový spád, nicméně jako celek dobré a hezké zakončení protova putování po VESMÍRU.

trudoš
09.05.2019 4 z 5

Byl tu už dvakrát a pokaždé vzbudil rozruch mezi vědeckou obcí i obyčejnými lidmi. Někde výrazně pomohl na duši, jinde vyvolal naprostý chaos. Teď přichází potřetí a vypadá to, že naposled…
Další z románů protových (potažmo Brewerových) eskapád se po všech stránkách nese v duchu předchozích knih Svět podle Prota a Na světelném paprsku. Jen ubylo humoru a přibylo ekologické agitky, ovšem v dobrém slova smyslu. Gene Brewer skrze sarkastického mimozemšťana trefně poukazuje na nešvary moderní doby, která káže vodu a pije víno. Důmyslně přitom balancuje na hraně fikce a zároveň čtenáři nenápadně připomíná, jak moc toho o světě kolem nás i o sobě samých ještě nevíme. To vše samozřejmě opět prokládáno příběhy pacientů z psychiatrického ústavu, jež jsou častokrát působivější, než sama hlavní dějová linie. Pro někoho možná stará písnička, ale pořád písnička zatraceně dobrá.
Knihu pak doplňuje tzv. Protova zpráva, ve které náš hrdina z kosmu stručně charakterizuje absurdní paradoxy planety Země.

iceVS
20.04.2019 5 z 5

Skvělé pokračování úžasného příběhu. A děsivých posledních čtyřicet stránek Protovy (vlastně protovy) zprávy o místě zvaném B-TIK (pro sapiense Země). Skoro mám pocit, že ty poslední stránky mě dostaly víc než celá kniha. Zpráva o konci lidského světa zhuštěná do pár slov... A stejně se nad tím ani nezamyslíme...

Krisařka
21.03.2019 4 z 5

Nezklamala,ale pro mne trochu slabší než předchozí knihy. Přitom stále krásně vymyšlené dílo..

americká literatura sci-fi

Gene Brewer