Svatý Kopeček

Svatý Kopeček https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123272/svaty-kopecek-123272.jpg 4 30 1

Rozsáhlá báseň Svatý Kopeček tvoří samostatný závěrečný oddíl sbírky Host do domu

sgjoli
26.03.2023 4 z 5

Svatý kopeček je velmi příjemným básnickým dílem, v němž se autor vrací do místa, v němž trávil své dětství. Na své dětství tu vzpomíná, reflektuje, s radostí myslí na své přátele i na čas strávený s prarodiči. Na to, co pro něj to místo a ti lidé znamenali a stále znamenají. Zároveň si autor uvědomuje, že již není tím malým chlapcem - je tu patrný přerod chlapce v dospělého muže, který přemýšlí nad světem. Který ale zároveň cítí vděčnost a pokoru k tomu, co měl v dětství rád. Zároveň ale s tím dokáže hledět vpřed do budoucnosti.
Je to velmi lyrické a citlivé, obsahem i formou srozumitelné. Čte se to velmi snadno, takže i čtenář, který není zvyklý číst poezii, tu podle mne nebude zbytečně škobrtat nad obtížnostmi veršů, protože nějaké kostrbaté a náročné verše tu prostě nejsou.
Pokud vás dosud Wolker míjel a chtěli byste od něho něco vyzkoušet, tak Svatý kopeček je podle mne to správné dílo, kterým začít. Za sebe určitě mohu doporučit.

Jiří Wolker
česká, 1900 - 1924