Sváteční víkend

Konec léta v městečku Holton Mills bývá dlouhý a rozpálený horkem. Třináctiletý Henry,se o svátečním víkendu hodlá věnovat svým oblíbeným činnostem – četbě a snění o hebké kůži a mladých tělech svých spolužaček. Jedinou společnicí je mu jeho matka Adele, která se po rozvodu uzavřela do svého světa, a křeček Joe. Každou sobotu Henry jezdí na trapné večeře s otcem a jeho novou rodinou, do které na první pohled nezapadá. Adele má tajemství, kvůli kterému nedokáže vyjít z domu, a její zlomené srdce se podle všeho nikdy neuzdraví. Vše se ale náhle změní, když Henryho v supermarketu osloví neznámý krvácející muž a požádá ho o pomoc. Ukáže se, že Frank je trestanec na útěku a Adele s Henrym se stávají jeho rukojmím ve svém vlastním domě – nikdy jste ale neslyšeli o podivnějším zajetí… V příštích pěti dnech Henry získá ty nejcennější životní zkušenosti: jak házet baseballovým míčkem, jak dělat těsto na koláč, jak pálí žárlivost, jakou moc má zrada a jak je důležité dávat svým milovaným přednost před sebou samým. Ale hlavně, že na pravou lásku se vyplatí čekat. Joyce Maynardová má neopakovatelný cit pro tajemství dospívání a svým dojemným a křehkým příběhem vyvolává ve čtenářích vzpomínky na jeho vlastní dětství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40184/svatecni-vikend-40184.jpg 3.973

Labor day (2009)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Matty
27.07.2017

Bildungsromán o sexuálním procitnutí, ve kterém se de facto přihodí dvě zásadnější události a jinak sestává z nechronologického proudu vzpomínek, úvah a přání, pro jejíž tón je určující chlapecká perspektiva. Na překvapivých dějových zvratech tato nepodbízivě napsaná a snad až příliš obyčejně působící (a příliš smířlivě vyznívající) útlá novela skutečně nestojí.

Senzuální filmová adaptace s Kate Winsletovou (Prodloužený víkend), která mne oslovila trochu víc než kniha, je pozoruhodná v tom, že náběhy předlohy k sentimentalitě prohloubila a funguje jako regulérní melodrama.

Titi
02.03.2015

Kniha se mi velice dobře četla i bez "kuřích nožek" u přímé řeči. Příběh je to nádherný, i když je o vážných věcech. Pouhých šest dnů v životě několika lidí mě ke konci dojal až k slzám.

Illaa
07.01.2015

Kniha se mi moc líbila, bylo to zase něco trošku jiného. Působilo to na mě velice příjemně, jak je kladen důraz na otázku rodiny jako recept na spokojený život. Dějově není kniha nijak bohatá, ale mě tedy úvahy i vyprávění z minulosti dosti bavilo. Všem doporučuji k přečtení.

exitus
09.09.2014

Odpočinková literatura, opravdu příjemné čtení, i když s trochu těžko uvěřitelným příběhem. Ale proč ne? Atmosféra je fajn a vtáhlo mě to. Takové fajn čtení pro holky. Těším se na porovnání s filmem.

rtesarova88
03.07.2014

jednoduchá, nenáročná kniha na odpočinkové odpoledne :-) Účel ale splnila.

amysa
29.06.2014

Příjemná, čtivá knížka, kterou jsem si do své knihovničky pořídila na doporučení a jsem moc ráda. Sice je děj velmi lehce předvídatelný, romantická linka zcela jasná, ale to mi tentokrát vůbec nevadilo. Vyprávění příběhu 13 letým dospívajícím chlapcem Henrym byl skvělý nápad a moc pěkně jsem si ho užila. Jeho postřehy jsou velmi hezké, citlivé, někdy zmatené, některé stále ještě mile naivní, některé zcela zcestné a bohužel zásadní. O tom, jak svou maminku miluje, chrání a jak o ní s láskou pečuje, o tom se mi četlo opravdu moc hezky, protože moc dobře vím a uvědomuji si, jak někdy nejen ta puberta, ale i různé další životní karamboly s lidmi, a především s dětmi, zamávají. Henry je zkrátka prima kluk a jeho příběh mě zaujal natolik, že jsem hodně zvědavá i na jeho filmové zpracování. Film Prodloužený víkend si určitě nenechám ujít a to nejen proto, že tam hraje moje oblíbená Kate Winslet:-). Jsem také velmi zvědavá, jak moc se ty základní linie příběhu budou lišit...
Knížku doporučuji dál a věřím, že se vám bude líbit a strávíte s ní příjemný, nejen letní, čas:-)

eLeR
15.04.2014

Kniha sa naozaj dobre číta a aj keď dej nie je nejako extra strhujúci, aj tak je to kniha, ktorú by ste najradšej čítali a neodkladali. Neoznačenie priamej reči mi absolútne nevadilo. Chlapec bol na svoj vek dosť inteligentný, ale priznajme si, na svete sú aj také deti :-). Ak by sa dej zdal aj prehnaný, všetko je tam pekne vysvetlené. Apropo J.M. mala vraj nejaké pletky s J.D. Salingerom - to len tak na okraj.

Brambram
08.04.2014

Už jsem poučena z minulých let, že výprodeje v Buxu umí překvapit a za málo peněz je opravdu hodně muziky. Sváteční víkend k tomu druhu knih taky patří. Příběh Adele a jejího syna v těch krátkých šesti dnech prodlouženého zářijového víkendu je opravdu nečekaný. Neobvyklá romance, která má spoustu podpovrchových proudů a i ten happyend se pro některé najde. Určitě doporučuju

Veryuu
04.03.2014

Knihu jsem si pořídila za 8Kč čistě ze zvědavosti kvůli filmové adpataci, která právě vstoupila do kin. A bylo to opravdu milé překvapení. Nic jsem od knihy nečekala a tak jsem si čtení příjemně užila. Někomu vadí neoznačená přímá řeč, ale v této knize mi to nepřekáželo. Má to své opodstatnění a proto to beru, jak to je :)

Imis
25.11.2013

Souhlasím, že začátek knihy se může zdát málo pravděpodobný, ale na druhou stranu je hlavní hrdinka od začátku vykreslena jako poměrně zvlášní žena, která nejedná vždy předvídatelně (spíš naopak), takže jsem byla schopna jejímu jednání uvěřit. Knihu jsem koupila za 29 Kč ve výprodeji a byla jsem opravdu překvapena jak mě zaujala. Osudy postav jsou hezky vykreslené, líbilo se mi prolínání děje, který řeší zasadné okamžiky v životě obou dospělých postav a zároveň je tento poměrně dramatický text proložen pubertálnímy "problémy" 13-letého vypravěče příběhu, které celý děj odlehčily. Bavilo mě to od začátku do konce. Zařadila jsem tuto knihu mezi své oblíbené.

budíček
02.11.2013

U téhle knížky mi vadila jedna věc a to celkem hodně. Ignorace označení přímé řeči. Uvozovky nebo odrážky prostě úplně chyběly a bohužel občas byl vážně problém poznat, jestli se jedná o přímou řeč některé z postav, nebo pouze o jejich myšlenky. Nehledě na to, že občas nebylo poznat, která osoba to vlastně mluví. To mi hodně vadilo, takže se neubráním srazit to v celkovém hodnocení. Anotace se k ději vyjadřuje, takže popisovat děj není třeba. Ano místy to bylo dojemné, místy jsem žasla, jestli to autorka myslí vážně, už samotný začátek, kdy cizí, podivný a zakrvácený chlápek osloví puberťáka v obchodě, ten ho zavede za matkou a bez dalšího si ho odvezou domů, byl prostě hodně k neuvěření. Myslím, že se dal napsat jinak a hlavně trošku uvěřitelně… Jinak příběh samotný je čtivý hodně, osudy a charaktery jednotlivých hrdinů jsou zajímavé. Henry jako správný puberťák má v hlavě hlavně holky, jeho matka je celou dobu strašně zvláštní osoba, ale v průběhu čtení se dozvíte proč, takže jí tu výstřednost pak tolerujete, Frank bohužel obětí vlastního osudu, přesto mu jako tomu „záporákovi“ prostě fandíte… Celkem 3,5 hvězdy, ke konci už mi ta knížka připadala na vyšší hodnocení, uznávám jí čtivost a místy byla hodně zajímavá a originální, nicméně za ty chybějící uvozovky (to mi fakt vadilo až do poslední stránky), a ten naivní začátek prostě nemůžu jinak.

soukroma
07.09.2013

Zvláštní kniha. Krátký popis by mohl znít "únos naruby", ale ono vlastně o únos až tak nejde. Děj není o napětí a děsu, ale o životě, pohodě, citech, lásce, i když za zcela nečekaných okolností. Vypadá to jako pohádka, ale kdo může říci s jistotou, že se to nemůže stát?

Kodetka
07.09.2013

Kniha mě příliš nenadchla. Příběh by mohl být dobrý, kdyby nebyl napsán tak nudně a laxně. Těch pár zajímavých okamžiků je spisovatelkou hozeno do autu...

Barbanka
04.09.2013

Krásná kniha ! Při čtení si člověk si uvědomí jak smutný a nespravedlivý dokáže život být.....

Lucka385
17.07.2013

Byla jsem trošku skeptická, když jsem si přečetla, že příběh vypráví 13 letý kluk. Ale byla jsem velice mile překvapená. Kniha je moc hezky napsaná, pěkný příběh, i když smutný. Z knihovny ji určitě nevyřadím.

mautina7
08.05.2013

Knihu jsem koupila za pár korun ve výprodeji a dlouho mi jen ležela na poličce. Po přečtení jsem byla opravdu velmi překvapená, něco takováho jsem nečekala. Znáte ten pocit, když vás opravdu mile překvapí knížka, od které nic nečekáte, ne?

evasamankova
03.03.2013

Krásná kniha s dojímavým lidským příběhem.

finka
26.02.2013

Souhlas s jasmínou. Vyjímečné. Pět hvězd je málo. Své místo mezi mými nejoblíbenějšími knihami si právem zaslouží.
Jen mám strach jak dopadne zfilmování. Kate Winslet jako Adele mi nesedí, takže raději na film ani nepůjdu. To by mohlo dopadnout jako zfilmovaná Žena cestovatele v čase :-(

kvapca
12.08.2012

začátek knihy se táhne, ale v polovině knihy dojde ke zvratu, pak se kniha přečte za jeden večer - krásná, dojemná

JanaxaM
25.10.2011

čekala jsem trochu víc akce.....

jasmína

Tak skvělá kniha bez komentářů ?? Od začátku do konce napínavé, vzrušující, smutné, dojemné, nádhera !!