Svaté patronky Evropy

Svaté patronky Evropy https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98852/svate-patronky-evrop-98852.jpg 3 1 1

Európa má vďaka Svätému Otcovi Jánovi Pavlovi II. šesť patrónov. Prvým sa stal sv. Benedikt, otec rehoľného života na kresťanskom Západe. Od roku 1980 mu robia "spoločnosť" svätí Cyril a Metod, otcovia kresťanstva na východe Európy. V roku 1999 pápež vyhlásil za patrónky Európy tri sväté ženy: Brigitu Švédsku, Katarínu Sienskú a Teréziu Benediktu od Kríža, čiže Editu Steinovú. Ako má vyzerať naša úcta k patrónkam? Úcta k svätým vyžaduje, aby sme sa s nimi spojili tak, aby sa ich vlastnosti a sily stali našimi. Modlitbou sa, pravdaže, môžeme na patrónov i patrónky obracať, ale vypočutie svojich modlitieb môžeme dosiahnuť len vtedy, keď z našich postojov a činov budú hovoriť oni. Ich volajúci hlas k Bohu nepríde dokiaľsi zvonka, ale ozve sa z nášho vnútra. Bude to síce náš ľudský hlas aj dych, ale zároveň to stále bude stále ten istý Duch, tá istá nádej a viera a tá istá služba lásky. Spoznajme ich a povzbuďme sa ich svätým životom.... celý text

mirektrubak
22.04.2019 3 z 5

Na malém prostoru knížečky není dost místa pro podrobnější životopisy, jedná se vlastně o drobné medailonky tří evropských patronek, které mi spíš podráždily chuť k dalšímu studiu, než aby uhasily moji žízeň po vědomostech :-)
Autor nepíše o světicích s akademickým odstupem, ale s obdivem a zjevnou sympatií – to se mi moc líbilo. Mnohem smutnější jsem byl z rámcových kapitol, které se věnovaly evropskému sjednocování. Sice mons. Piťha nazývá křesťanství nástrojem smíření, ale příliš smířlivě nezní. Sekulární společnost nepokryté nazývá zlem a na modernitě nenachází nic pozitivního. Mluvit o sjednocování, ale přitom nepřiznat nic kladného tomu, s čím se plánujeme sjednocovat, to nemůže fungovat. Jak napsal papež František v Amoris laetitia: „Určitě nemá smysl zůstat u rétorického pranýřování dnešních nešvarů, jako bychom tím mohli něco změnit.“