Svatá Barbora

Svatá Barbora https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371959/bmid_svata-barbora-Vtb-371959.jpg 4 237 52

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o nikdy neobjasněné kauze, kterou před několika lety žila celá republika. V jejím středu stála dospělá žena vydávající se nejprve za jedenáctiletou dívku a později v Dánsku za stejně starého chlapce. V příběhu se vršily nové a nové záhady, konspirační teorie se měnily ze dne na den. Týrání, vliv všemocné sekty, nitky vedoucí do nejvyšších sfér. Andrea je čím dál více pohlcována pátráním, zapomíná na svůj osobní život, na svého přítele Jakuba, ze stěn svého pokoje vytvoří obří nástěnku plnou jmen, událostí a souvislostí. Dozvídá se nové skutečnosti, vždy se jí narýsuje možná varianta, která je následně popřena, každá nalezená odpověď pokládá další otázky. Andrea se ztrácí v nekonečném labyrintu, ale nedokáže přestat hledat pravdu, a když se jí nakonec zdá, že ji má téměř na dosah, je postavena před zásadní otázku: Co všechno je ochotna obětovat?... celý text

KateTheBlogger
07.09.2018 5 z 5

Obvykle komiksy nečtu, ale jakmile se do Svaté Barbory pustíte, přečtete ji jedním dechem. Neskutečné, hrůzu nahánějící, perfektně nakreslené i napsané.

Ikkju
08.08.2018

Neskutečné čtení, příběh mi zůstane ležet v hlavě jistě hodně dlouho. Zajímavé mi přišlo provedení, drobné obrázky které se zdály sloužit jako podkres při bližším prohlížení odhalovaly věci z širšího hlediska, jakoby z výšky, zdánlivě klidné scény ve kterých je napětí cítit jenom v souvislostech, postupné pohlcování postavy investigativní novinářky monstrózním rozsahem akcí, které se dotýkaly i vlivných osob a obnášely činnosti daleko za hranicí zákona (toho našeho, světského).

Konspirační konec beru spíš jako pokus o nějakou pointu, ale myslím, že by jí příběh snad ani nepotřeboval.

erik385
24.07.2018 4 z 5

Osobne nie som veľký fanúšik komixov, ale siahol som po tejto knihe, pretože ma zaujímalo, ako autori spracovali príbeh otrasnej kuřimskej kauzy, na ktorú doteraz nedokážem zabudnúť. Myslím, že to pojali veľmi kultivovane a sofistikovane, a precízne sa ponorili do sveta/mysle podivnej osobnosti Aničky. To ma vlastne zaujímalo najviac: ako túto bizardnosť vysvetlia, že sa dospelá ženská vydáva za malé decko, a myslím, že sa k tomu postavili dosť dobre. Ilustrácie sú tiež skvelé, len chvíľami mi prišlo, či to trošku nevykonštruovali podľa štýlu súčasných severských detektívok ...niečo také mi z toho trochu zaváňalo. Každopádne, ono by to ako detektívny film tiež mohlo fungovať. Myslím, že to nie je marné čítanie!

trudoš
18.06.2018 5 z 5

Chytré, znepokojující a hlavně strhující drama, které čtenáři předkládá jednu z nejneuvěřitelnějších konspiračních teorií, jež ovšem působí až mrazivě realisticky. Přestože patřím mezi těch pár informačně Kuřimskou kauzou nepolíbených, neměl jsem vůbec problém se v ději orientovat. Tvůrci totiž všechny zvrácené události berou pouze jako základ vlastního příběhu, prošpikovaného odkazy na skutečné aktéry a jejich možné motivace. Nejde tedy o přímou rekonstrukci případu, ale důmyslnou parafrázi, kombinující v sobě prvky thrilleru s novinářskou reportáží. Což mě přivádí k smekání klobouku, protože takhle dobrý (a srozumitelný) tuzemský komiks jsem už dlouho nečetl. A i když mi statická kresba Marka Pokorného příliš nevyhovovala, musím mu přiznat dílčí kus mistrovství, s jakou přistupuje k panelům a skrze kresbu interpretuje scénář.
Vážně povedený kousek, dokazující, že tu máme autory světové úrovně, kteří se nezaměřují pouze na lokální publikum, ale mají na to oslovit i širokou veřejnost.

maygirl
04.06.2018 5 z 5

Výborný komix, skvělá atmosféra, děj pěkně odsýpá. Ráda se k němu znovu vrátím.

bertrand
24.05.2018 4 z 5

Po prvním přečtení těžko říct, rozhodně zjevení nad všemi českými komiksy za posledních 100 let. Člověk by jim odpustil i toho ledabyle pojatého Abdrushina.

Rawen616
07.05.2018 4 z 5

Po hodně dlouhé době český komiks co mě zaujal. Osobně považuji až na vyjímky český komiks za takový hipster útvar moderního umění a ne za skutečný komiks, Barbora je ale graficky nápaditá a má obzvlášť silný námět. Ale i tady se trochu projevilo prokletí českého komiksu - scénář. Autoři celý komiks totiž pojali jako obří infografiku o tom jak probíhala známá Kuřimská kauza. Je tam sice linka s novinářkou, která případ vyšetřuje, ta je tam na pár stranách jen jako rámec a drtivá většina příběhu je opravdu jen komiksová, částečně fabulující rekonstrukce případu. Ten je naštěstí natolik zlověstný a šokující, že bez potíží udrží vaši pozornost. Společenství lidí které mučí děti za jakýmsi vyšším účelem, změny pohlaví a identity dle potřeby a neustálé tušení, že v pozadí toho všeho je ještě něco daleko temnějšího. Člověka celé to odhalení nutí k zamyšlení, jestli na všech těch konspiračních teoriích o tajných společenstvích která unášejí a mučí děti s vidinou jakýchsi podivných náboženských či světovládných cílů, není alespoň trochu pravdy. A to se bavíme o případu, který se provalil prakticky ve vesnici tady u nás doslova "za humny". Možná to celé byl jen šílený komplot jedné malé ale vlivné skupinky či sekty. Ale co když se něco takového děje i na vyšší úrovni i v zahraničí? Více než znepokojivé náznaky tu jsou. Kde se teď připravuje další svatá Barbora?...

Disease
04.05.2018 5 z 5

Jak se tak postupně pročítám českým komixem, který si až na výjimky půjčuji v knihovně, sleduji, že od dob Komety z 90.let urazil hodně velký kus cesty a dospěl. I když až na nemnoho kousků (Oskar Ed, Divočina, 130, Moje kniha Vinnetou a pár dalších) mi vadilo přílišné intelektuálství, případně slabý scénář a důraz na kresbu, která sice byla netradiční, ale tak nějak až moc přes "komixovou čáru". Tohle je ovšem jiná liga, rozdílná kresba doplňuje bezvadný scénář, podle toho, jakou linii právě sledujeme. Podtrženo sečteno, tohle dílo nasadilo laťku hodně vysoko a já jen optimisticky doufám, že ne nadlouho :-)

puml
26.04.2018 4 z 5

Napsat, že Svatá Barbora je jedním z nejlepších komiksů, který v tuzemských končinách vznikl, je snadné, ale ona je to navíc i pravda. Myslím si ale, že to také ukazuje, že český komiks vzniká přeci jen kvalitativně tak trochu ve stínu toho, co se tvoří jinde ve světě.

Příběh je výborně zpracovaný, i když mi přišli tak trochu zbytečné a efektní ty dvě spekulativní vsuvky "co kdyby?" včetně samotného trochu uspěchaného závěru. Škoda, že se autoři nedrželi víc linky "true detective", takto to zas vypadá na jednu z mnoha konspiračních teorií, která je v lecčems asi pravdivá a o to děsivěji vše působí, ale na druhé straně to celé působí tak nějak nedotaženě, což ale byl asi záměr autorů, jen naznačit možné spojitosti, podobně jako Alan Moore v komiksu Z Pekla, kde to bylo přeci jen ale více propracované a šlo se více do hloubky, včetně závěrečných bonusů v podobě množství textů, ze kterých Moore vycházel. Ale zpět k Barboře: Čan se objevuje jen jako postava v klobouku a bez tváře, vše se domlouvá strašně rychle, vše jde jako po drátkách, vše do sebe zapadá... Ale i tak, to co tu píšu jsou jen kosmetické vady na kráse a vše vynahrazuje precizní počítačová kresba Marka Pokorného. Ty hrátky s druhým plánem, ve kterém se objevují filmové plakáty nebo různé detaily, skládají profil jednotlivých aktérů lépe než mnohé popisky. Snad jen, že je tu jistá podobnost s Jimmy Corriganem, ale to je jen dobře, takto hravé a propracované obrázky i celé stránky budete v českém komiksu jen těžko hledat; no a pak ty stařecké oči skoro všech postav jsou trochu zvláštní, ale jak se do tohoto temného příběhu ponoříte, tak vám to už ani nepřijde.

Abych to uzavřel: ty ódy jak je to kvalitní atd. nejsou vůbec nemístné, naopak, je to opravdová komiksová lahůdka, především tedy po výtvarné stránce, smekám před Markem Pokorným, a doufám jen, že tenhle "maják" nezůstane sám, a že se snad do budoucna můžeme těšit na další podobně propracované české komiksy. Nedávám plný počet jen proto, že si myslím, že tenhle komiks zdaleka nevyčerpal potenciál tohoto autorského tria. Mám takový nejasný dojem, že to nebude jejich poslední spolupráce... Doporučuji.

PS - Kdopak si všiml plakátu na zatím připravovaný animovaný film Hurikán animátora Jana Sasky:-) a takových vtípků je tam víc.

PPS - Ještě bych zmínil román Slabikář od Adély Knapové, který vyšel zhruba stejně jako Barbora, a jenž se také zabývá kuřimskou kauzou.

Candide
25.04.2018

Přečteno za hodinu a půl, vstřebáváno dny až týdny. Je mi úplně jedno, že se kniha nedrží skutečnosti, pokud to na ní nepoznám. A tady jsem to nepoznala, všecko do sebe tragicky krásně zapadalo.

PetrCap
18.04.2018 5 z 5

Unikátní dílo, které se čte jedním dechem. Autoři předkládají vlastní pojetí a vyústění tzv "Kuřimské kauzy", která si svou bizarností a propleteností nezazdá se skandinávskými kriminálkami či Temným případem. Každopádně se připravte, že si budete během nebo po dočtení chtít dohledávat informace o případu na netu, stejně jako další osudy klíčových a reálných postav, jež stále žijí...a jsou mezi námi. Grafické zpracování komiksu je do takové míry geniální, že vás při čtení čeká několik "vau" momentů. Vojtěch Mašek je mistr perspektivy a prolínání vrstev. Maximálně doporučuji.

Zrzavá_Tereza
05.04.2018 5 z 5

Komiks Svatá Barbora. Tak trochu jiný komiks. Není to veselý ani dobrodružný příběh, je to příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Pamatujete si před lety kuřimskou kauzu? Tak přesně v té našli autoři inspiraci. Smutné a tragické věci přesahující naše chápání, zvědavost, hlad po informacích, posedlost, hledání pravdy. To vše tu najdete. Ale i skvělou grafiku. Takže za mě velké doporučení