Susanin efekt

Susanin efekt https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381229/bmid_susanin-efekt-Q38-381229.jpg 4 83 25

Skandinávská kriminálka, jak má být, od jednoho z jejích knížat, autora Citu slečny Smily pro sníh. Zde se však do tradičně temného žánru, nepostrádajícího scény nepopsatelného násilí a ještě lepšího sexu, míchá i politická fantasy a černý humor. Susan Svendsenová má totiž jednu nevšední schopnost: umí kohokoliv přimět k tomu, aby jí vyzradil své nejsvětější tajemství a nejryzejší přání. Na cestě po Indii se jí to však nevyplatí a teď jí hrozí vězení (indické...). Dostane však nabídku od jistého vysoce postaveného člověka, který jí může umožnit okamžitý návrat do Dánska, pokud mu ovšem vyjde vstříc v jednom supertajném mezinárodním komplotu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Effekten af Susan , 2014

adorjas
02.10.2018 3 z 5

Ak ste čítali Cit slečny Smilly, tak vás pán Hoeg neprekvapí, ak nie, tak sa neľakajte, fakt píše takýmto štýlom. Zo začiatku chaos v menách a postavách, neviete koho myšlienkové pochody popisuje. Ku koncu sa z neobyčanej hrdinky stane priam super-hrdinka, ktorej ku zvládnutiu úloh napomáhajú také dejové zvraty, že dielom náhody to nie je. Ale číta sa to dobre, myšlienka tiež zaujímavá (hlavne super schopnosti hrdinky a jej rodiny), ale zvyšok je už príliš hustý a prekombinovaný...

iška
26.09.2018 4 z 5

Kdo čeká klasickou detektivku, a je jedno zda starší či drsné školy, bude asi trochu zklamán. Možná bych to spíše hodnotila jako psychologický román s detektivním podtextem. Ale předložená otázka stojí rozhodně za zamyšlení.

eva5801
07.09.2018 5 z 5

Výbušná směsice hluboké lidskosti i mrazivé surovosti poháněná chytrými dialogy, vědeckými metaforami, břitkým humorem a sexuální dynamikou. Náležitě prošpikovaná intelektuálními narážkami na všechno, co si je jen trochu zaslouží - od rodného Dánska přes hudbu, vědu, politiku… Škoda, že oko průměrného cestujícího v rychlíku všechny momentky v krajině ani zdaleka nezachytí.
Věda si podává ruku s vnitřním vnímáním, intelekt s intuicí, levá hemisféra s pravou. A tak to má být.
S přibývajícími stránkami narůstá i rozměr knihy, stejně tak jako se turistovi stoupajícímu na rozhlednu rozšiřuje výhled s každým překonaným patrem. Hoeg ukazuje prstem na to, že lidské oči vidí, rozum i srdce vnímá, ale ruce jsou založené. Ostré ledové krystalky se vpichují do otázky zrady sebe sama, překročení čáry vlastního morálního řádu, zneužití darů, které jsme dostali, v osobní prospěch.
Nejhlubší pravdy stroze naservírované v jedné, nanejvýš dvou větách, nezapřou kouzlo severského minimalismu.
Člověk ale nesmí propadnout iluzi, že přečtení inteligentní knihy z něj udělá inteligentního čtenáře. Jakkoli si četba žádá (a zaslouží) zbystřené soustředění (ostatně - jako všechny Hoegovy knihy).
Děkuju. Už teď se mi stýská.

JanaŠ.051
24.08.2018 4 z 5

Efekt Susan je ideálna letná kniha jedného z najuznávanejších dánskych spisovateľov. Ide o krimi príbeh s prvkami dystópie, ktorý sa číta rýchlo, pretože chcete odhaliť tajomstvo konšpiračnej teórie, ktorá dala celý dej do pohybu. Susan je fyzička, ktorá miluje vedu a dokáže ju uplatniť na zariadenie domácnosti alebo na varenie. Zároveň je však sama predmetom hodným skúmania, pretože kontakt s ňou v ľuďoch vyvoláva záchvaty úprimnosti, tzv. efekt Susan. So Susan sa stretávame vo chvíli, keď ju aj jej rodinu dostane z indického väzenia bývalý vládny úradník. Za odmenu však chce zápisnicu z posledného zasadnutia tzv. Komisie budúcnosti. Susan ide o život a na splnenie úlohy má dva dni.

lucifuk
06.04.2018 3 z 5

Snaha tam je, ale kniha sa napriek zaujímavému námetu nedokáže vymaniť s priemeru. Štýl písania, tvorený krátkymi vetami a kratšími kapitolami uberá na kvalite a spôsobuje, že príbeh len tak preletí okolo. Po celý čas som sa do neho nedokázal úplne ponoriť.