Šumavská rašeliniště

Šumavská rašeliniště https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170725/bmid_sumavska-raseliniste-oSz-170725.png 4 1 1

Obsáhlá kniha s informacemi o rašeliništích Šumavy, vydaná Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

mira.l
20.04.2021 4 z 5

Zajímavá publikace z dílny Správy NP Šumava o jednom z tamních fenoménů, o rašeliništích.
Je zde přehledně podáno vše podstatné ze světa těchto poněkud tajemných lokalit, od základního rozdělení jejich typů, představení toho, co vše na kterém typu rašeliniště roste či běhá přes nástin vazeb života v těchto ekosystémech, to vše v první části.
Druhá je pak věnována podrobnějšímu popisu toho, čím se vyznačují a co lze nalézt na jednotlivých typech rašelinišť, autoři představí detailněji nejtypičtější rostliny. Dále následuje výčet a popis těch nejvýznamnějších lokalit.
Závěr knihy je pak věnován kapitole o tom, jak člověk zdejší rašeliniště využíval v minulosti a zmíněna je i otázka ochrany do budoucna a také problematika obnovy v minulosti těžbou narušených místech.

Příjemná knížka, do které jistě občas rád nahlédnu i po jejím přečtení, i když se tam najdou i pasáže, které pro mě jako neodborníka v tématu zase tak záživné nejsou.

Šumava bažiny, mokřady, močály rašeliniště

Autoři knihy

Karel Spitzer