Stručné dejiny Ruska od Zlatej hordy cez Napoleona, Stalina až k Putinovi

Stručné dejiny Ruska od Zlatej hordy cez Napoleona, Stalina až k Putinovi https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499481/bmid_strucne-dejiny-ruska-uBU-499481.jpg 4 19 6

Petr Koubský hovorí, že na vysvetlenie väčšiny ruských špecifík netreba skúmať „hlbiny ruskej duše“. Dajú sa vysvetliť úplne prízemne pomocou geografických a ekonomických podmienok, ktorými je život v Rusku vymedzený. Rusko je obrovská krajina obklopená morom, ktorá však nemá použiteľné prístavy a nie je potravinovo sebestačná. Krajina, ktorá je koloniálnou mocnosťou aj kolóniou zároveň, nemá prirodzenú hranicu so západom a pruh úrodnej černozeme sa ťahá územím štátov, ktoré sa po rozpade Sovietskeho zväzu osamostatnili. Desatina všetkých obyvateľov Ruskej federácie žije v štrnásťmiliónovej Moskve a na vidieku sú dediny od seba vzdialené aj stovky kilometrov. V Rusku nájdeme množstvo národností a etnických skupín a viac extrémneho bohatstva i viac žalostnej chudoby ako vo väčšine ostatných rozvinutých krajín. Vo svojej stručnej, ale vyčerpávajúcej exkurzii do histórie však Koubský pripomína, že geografia nie je pevne daný osud. Ľudia nie sú vo svojich činoch ani úplne slobodní, ani úplne zviazaní vládnucimi pomermi. To, čo sa nám spätne javí ako historický príbeh, je vždy výsledkom pevne daných obmedzení, individuálnych zámerov a činov a napokon aj slepej náhody.... celý text

Christo
26.11.2023 5 z 5

Ruské dějiny psány z pohledu důvodů geopolitických a ekonomických je rozhodně lepší přístup než zjednodušený náhled na ruskou duši ovlivněnou ruskými dějinami.

puczmeloun
13.01.2023 4 z 5

Filozoficko-kulturně-společenská historie Ruska. Přičemž jde o dějiny země, které nelze zjednodušit tolik, jako ty ukrajinské (viz Stručné dějiny Ukrajiny). A to nejen proto, že se o nich (logicky) více učí, zdaleka nejen kvůli 20. století (a člověk tak má obecně hlubší přehled). Petr Koubský proto vyprávění jasně směřuje určitým směrem a čtenář chápe, co se mu snaží říct. Navíc je vše doplněné o historické souvislosti s ohledem na čtenáře ze střední Evropy (např. Varšavské povstání, legionáři na Transsibiřské magistrále apod.).

Snad jen, že někdy to zjednodušení bylo hutnější. Proto mi nedá se nezmínit, že i při bojích na východní Ukrajině po roce 2014 Rusko vzbouřence nepodporovalo jen materiálně, ale i lidsky, a to velmi výrazně (od velení přes vojáky po poradce). Tedy pokud nejsou lidé bráni ve smyslu celého textu jako materiál, což vlastně odpovídá...

Recidivista
31.12.2022 4 z 5

V posledných mesiacoch má takmer každý človek nejaký názor na Rusko a všetci sa už pomaly cítime byť odborníkmi na veci s ním súvisiace. Aby sme zostali pri zemi je užitočné prečítať si túto publikáciu, ktorá je prierezom dejinami Ruského medveďa a ktorá pomôže vytvoriť si historický kontext pre to, čo sa deje dnes na Ukrajine.

Na to, že ľudia v Rusku vypadávajú z okien častejšie ako inde vo svete sme si už zvykli, ale keď asi pred mesiacom ruské úrady o smrti plukovníka s piatimi strelnými ranami na hrudi hovorili ako o samovražde, tak to mi pripadá už trochu priveľa aj na Rusko. Uvidíme, čoho sa v tejto krajine neobmedzených možností ešte dočkáme.

V porovnaní s predošlým textom o Ukrajine je moje hodnotenie trochu nižšie, pretože posledná tretina (zhruba od smrti Stalina) sa mi čítala ťažšie a bola dosť nezáživná. Aj keď toto asi nebude vina autora, ale samotných ruských dejín.

8/10

amigo17
31.12.2022 5 z 5

Dávam plný počet s dôrazom na "stručné", lebo z tohto pohľadu ide o výbornú "brožúrku" pre niekoho, kto o Rusku doteraz nič nečítal a nepatrí to medzi jeho priority ani v budúcnosti.

Ivan53
29.11.2022 5 z 5

Touto knižkou som bol veľmi milo prekvapený. Kniha má síce 200 strán, ale obsah je veľmi čítavý a rozmery knihy sú menšie ako zošit A5 – za jeden deň to má človek prečítané. Pravda, rusista sa nič nové nedozvie, no pre širokú verejnosť je to výborné. Pán Koubský sa v danej oblasti očividne vyzná, nepíše odťažito a hmlisto – každá strana je údajmi a zaujímavosťami priam nabitá. Knihu vrelo odporúčam, ba i ako pomôcku na vybrané hodiny dejepisu a zemepisu na základných a stredných školách (raný stredovek na Rusi, východné ťaženie za druhej svetovej vojny, vojna na Ukrajine, vývoj ruskej spoločnosti natoľko rozdielny od toho na Ukrajine či v Európe...).

Toledo
23.08.2022 4 z 5

- audiokniha-
Srozumitelně a věcně popsané dějiny a skvěle vysvětlené dulezitelne pojmy. Líbilo se mi, ze to má spad, ale zároveň se probrala velká část historie. Určitě doporučuji přečíst k pochopení tohoto megastatu a jeho snahy územního rozpínání.

východní Evropa ruské dějiny

Petr Koubský
česká, 1961
2019  93%Věda podle abecedy
2020  92%Živly české vědy
2022  86%Stručné dejiny Ukrajiny
2022  82%Stručné dejiny Ruska od Zlatej hordy cez Napoleona, Stalina až k Putinovi
1991  0%Cesty moderního programování