Stručné dějiny kacířství

od:


KoupitKoupit eknihu

Tato stručná, přesto přehledná a srozumitelná publikace pojednává o problematice kacířství, schizmatu a názorových rozkolů v posledních dvou tisíciletích křesťanského období. Nabízí výčet nejrůznějších heretických směrů od gnosticismu, který ovlivňoval rané křesťanství, až po problematiku současných sekt. Pojem hereze vyvolává nejrůznější představy, od mučedníků smířených se smrtí za své náboženské přesvědčení až po sektářství s jeho prapodivnými a tajemnými rituály. Publikace popisuje bouřlivé dějiny kacířství a ukazuje jak a kdy začala církev, ohrožovaná alternativními ideály, stále důrazněji prosazovat pravověrnost a zkoumá sociální i politické podmínky, v nichž hereze vznikaly, i to, jak církev s jejich stoupenci nakládala a jaké jim vyměřovala tresty, končící mnohdy těžkým žalářem či upálením na kacířské hranici. G. R. Evans přednáší historii na univerzitě v Cambridge a je autorem řady historických, teologických a filozofických publikací....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31117/strucne-dejiny-kacirstvi-31117.jpg 2.56
Orig. název:

A Brief History of Heresy (2002)

Žánr:
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Volvox Globator
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

lord-artoo
18.11.2014

Helé, anotace k této knize tak trochu lže. Tak trochu dost. Vlastně ani nevím, co se mi snažil autor říci. Snad že teď jsme lidé na vyšší úrovni, co by slovo hereze / kacířství neměli vypustit z pusy, protože jinak nám z ní začne páchnout kouřem hraničních ohňů.

Spisek působí značně nevyrovnaným dojmem - v prvních kapitolách jsem se marně tázal sám sebe odkud kam se Evans myšlenkově ubírá, v kapitolách pozdějších nabral trochu systematiky, ale setrvává výhradně na rozhraní středověku a novověku (že by snad proto, že hlavním zdrojem byla monografie "Heresies of the High Middle Ages"?). Kniha je značně eklektická nejen v práci s tématy, ale rovněž i zdroji, což neospravedlní ani její název "Stručné dějiny kacířství".

Jako katolík jsem se rovněž nemohl ztotožnit s některými vývody, což by asi až tolik nevadilo, pokud by spis sloužil jiným bratřím ve víře. Vsadím se však, že s koncem poslední kapitoly a závěrem nemohou souhlasit ani oni (budou-li věrní své víře), protože autor navádí k relativizaci vlastních pravd víry a snižování Kristova jedinečného díla spásy (na roveň Muhammada, Buddhy a ostatních "proroků") nazírá jako krok správným směrem k větší mezilidské toleranci.

A závěrem... nemáte-li k tématu nic lepšího (jakože se vždy něco najde), pak si knihu přečtěte, protože nějaké informace přeci jen podává. Měru vrchovatou však nečekejte.

Hodnocení: */**