Střední Brdy – hory uprostřed Čech

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Uprostřed hustě zalidněných středních Čech leží pohoří, které se podobá Šumavě. Posledních skoro sto let jej kromě vojáků a lesníků navštívilo jen pár lidí. Na jeho okrajích se zvedají tři bájné vrchy pokryté pravěkými pevnostmi a možná i svatyněmi - Plešivec s mnoha nálezy bronzových pokladů, Žďár nad ložisky železných rud a zlatonosný Třemšín. Kraj, který je pod vládou železa, zlata i bronzu, se lesní opuštěností podobá dávnému keltskému Boiohemu. Je to kraj uhlířů, pytláků a dalších lidí a bytostí lesa. Na jaře zde rozkvétají louky plné modrých kosatců, na podzim se skály pokryté buky a duby barví do žluta a suťová pole pokrývá rajská zahrada mechů a lišejníků. A přece je v těchto krásných skalnatinách a šedavých horizontech něco studeného a skoro nepřátelského - snad stíny bojovníků, dýmy milířů, strašidelné pověsti o lesních démonech či odlesk hornické a cvočkařské bídy. Tato kniha pojednává o významu Středních Brd z pohledu skal, stromů i samotného člověka, který v těchto místech nikdy nedokázal založit trvalé sídlo. Les zde dosud vládne a určuje hudbu pramenů i šum podzemních vod. Střední Brdy se opět otevírají lidem a je třeba toho využít, protože čas se nikdy nevrací a zde to platí dvojnásob....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271154/big_stredni-brdy-hory-uprostred-cech-FUo-271154.png 4.26
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Střední Brdy – hory uprostřed Čech

konicekbily
26.06.2019

Předtavoval jsem si publikaci trochu jinak, něco jako fotografického (spoustu fotografií) průvodce nebo nebo možné lákadlo do Brd. Je to jinak - spousta informací - bez ladu a skladu - a pro mne většinou postradatelných.

ber-tram
08.01.2018

Brdy holt „jedou“ a nebyl by to Cílek-povídálek-všudybýlek & spol., aby nahonem pod jednu blýskavou knižní vazbu nenapěchovali galimatyáš báchorek, úryvků z písemnictví, věcných pojednání z geologie, fauny, flory, historického místopisu, řemeslnictví... a k tomu fotky a ilustrace, bodejť. Vše jistě autentické, leč nesourodé, odstředivé.
Ve »čtených« mě publikace strašila snad rok - aneb zlatý heslovitý průvodce Brdy opět otevřené!