Strážce nádrže

Strážce nádrže https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387421/bmid_strazce-nadrze-mTB-387421.jpg 4 422 138

Starý strážce vodní nádrže Jiří Smrček si dopisuje s generálním ředitelem povodí. Jsou to zprávy o stavu přehrady, ale také o stavu jeho duše. Nevadí, že ředitel ani na jeden z jeho 23 dopisů neodpoví. Smrček, bývalý venkovský učitel, na sebe prozrazuje i věci, které každému nesvěříme. Je zjitřený úkolem, který ho zaskočil: má najít mezi spoluobčany obce Horní Znělá svého nástupce. Bude to plukovník Dekl, nebo někdo jiný? Je možné, aby to bylo veselé čtení? Pokusil jsem se o to. Z. Svěrák k novým textům dodává: „Celý život nosím u sebe notýsek, kam si zapisuji nejrůznější krátké poznámky o tom, co mi přijde zajímavé, co jsem viděl, prožil nebo co mi někdo vyprávěl. Nedávno jsem si řekl, že bych se na to měl zpětně podívat a události si připomenout, případně se z těch poznámek inspirovat. Když jsem je začal pročítat, tak jsem zjistil, že téměř 90 % je nepoužitelných, no a z toho zbytku je tato nová kniha.“... celý text

Mikešš
16.06.2020 2 z 5

Suché, strohé, nudné... Byla to první knížka od Svěráka ale asi poslední

gaspoda
15.05.2020 5 z 5

první kniha od Pana Svěráka poslouchal jako audioknihu 3,5h mi ukrátil pracovní dobu.Parádně to utíká průřez dějinami a trefil se i do rodného kraje.
krásná práce hrázného na Soušské přehradě.

vlkcz
21.04.2020 4 z 5

Hořkosladké, jak jen to Zdeněk Svěrák umí. A nemyslím to jako kritiku. Když člověk tuto knihu čte, úplně autora slyší. Jen moc nechápu komentáře, které zmiňují Cimrmanovský humor. Ano, na pár místech probleskne, ale celkově jde spíš o Kolju nebo Vratné láhve.

Marcik7
14.04.2020 5 z 5

Tak milou a půvabnou knihu jsem už dlouho neměla v ruce. Typický humor pana Svěráka potěší a pohladí na duši.

TomHr
09.04.2020 5 z 5

Z pana Spisovatele se nám na stará kolena stal psavec. Tenhle dojem jsem měl z prvních stran knížky. Jenomže pak se v dopisech rozvíjí osudy jednotlivých lidí, ožívají příběhy a čtenář je nenápadně pohlcen. Okouzlen prostředím a hrdinou knihy, tím starým puntičkářem a bystrým glosátorem. Okouzlen Svěrákovým jazykem a milým humorem, okořeněným nostalgií a špetkou smutku. A tak z posledních stran jsem měl dojem úplně opačný než na začátku: škoda, že už knížka končí.

Sofós
27.03.2020 5 z 5

Knížka plná laskavého, inteligentního Cimrmanovského humoru. Celou dobu jsem se usmívala a velmi bavila. Jen škoda, že nebyla delší, byla to taková knižní jednohubka :-)

KláraHunčarová
26.03.2020 5 z 5

Krásné oddychové čtení, děj ubíhá příjemným tempem s vtipnými i dojemnými pasážemi.

romikp
11.03.2020 5 z 5

Knížku jsem zhltnul na dvakrát.
Krásná hra s češtinou, klasický Cimrmanovský humor.
Vnucuji každému, kdo potřebuje zlepšit náladu :)

MíšaS.
14.02.2020 5 z 5

Je to takový milý příběh. To je první, co mi napadlo, když jsem se do knihy začetla. Taková milá kniha, při které se budete usmívat, protože je prodchnuta sympatickým a inteligentním humorem.
Plný počet dávám za to, že jsem si hezky odpočinula a pokochala se krásnou češtinou.

m.zirhut
13.02.2020 3 z 5

(audiokniha) Působí to na mě, že pan Svěrák vytáhl ze šuplete nápady, u kterých by rád, aby ještě spatřily světlo světa, a ty se snažil pospojovat do jedné knihy. Bohužel mi toto pospojení formou dopisů přišlo až moc nekonzistentní a takové uměle vytvořené.
Škoda, na knihu jsem se celkem těšil a některé příběhy byli i celkem nápadité, ale tahle forma mi prostě nesedla.

jaaquarius
14.01.2020 3 z 5

Mila jako vsechno od ZS. Krasny jazyk, vystizne chrakterizuje hl. postavu - poctivou, duverivou....

katerina5544
12.01.2020 5 z 5

Zdenek Sverak je proste uzasny a kazda jeho kniha je pohlazenim na dusi. U Strazce nadrze me ale trosku mrzelo, ze konec nebyl takovy jaky jsem doufala :) davam ale plne hodnoceni :)

AnjaBo
04.01.2020 3 z 5

Tradičně krásná slovní zásoba, úsměvné momenty, zajímavé myšlenky, člověk vše v podstatě “vidí před sebou”, jenom způsob psaní formou dopisů mě bohužel moc nepohltil. Rozhodně ale mohu doporučit!

Merryashka
31.12.2019 4 z 5

Zvláštní styl psaní a na konci jsem se nemohla rozhodnout zda se mi líbila nebo ne. Ale vzhledem k tomu, že jsem se k ní opakovaně vracela, tak teď mohu s klidným svědomím říct, že v mé knihovně má své místo. Je to krásné čtení od pana Svěráka, jeho knihy mám moc ráda a s touhle překvapil.

Marcela52
08.10.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale není to čtení pro každého. Pokud máte rádi příběhy spíše akční, asi si nepočtete. Pro mě to bylo v dnešní uspěchané době velmi milé "pohlazení"...

chanahd
27.09.2019 2 z 5

Ehm... zvláštní kniha o zvláštním člověku, co si ani sám nevypere. Hlavní hrdina mi k srdci nijak nepřirostl, přišel mi takový povýšený. A docela mi vadila ta samochvála, ta to celé nějak shodila. Jasně, skvělé divadlo a z herců byl nejlepší Zdeněk Svěrák a hlavně dobře vyslovuje? Ach jo.

jaroiva
09.09.2019 3 z 5

Bylo mi doporučeno jako humor, ale cítila jsem těžkou melancholii... Možná jsem ze spíše tragikomického vyznění víc vnímala tu tragičnost.

š.m.i.k
09.09.2019 4 z 5

Několik vtipných momentů, krásná čeština, užívala jsem si audioknihu načtenou přímo Zdeňkem Svěrákem, takže se to krásně poslouchalo, ale i tak jsem asi čekala trochu víc. Posledních pár dopisů mě už nebavilo... Dala bych 3,5*

kob
28.08.2019 5 z 5

Úžasná knížka - přečetla jsem ji rovnou dvakrát po sobě, aby mi nic neuniklo.

AlčaVaca
05.08.2019 5 z 5

Milé, vtipné, sázka na jistotu.