Temný experiment

Temný experiment https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410983/bmid_stranger-things-temny-experiment-3ZT-410983.jpg 4 443 124

Stranger Things série

Tajemná laboratoř. Ďábelský vědec bez minulosti. Jestli si myslíte, že znáte pravdu o matce Jedenáctky, připravte se, že s ní tenhle prequel veleúspěšného seriálu Stranger Things pořádně zahýbe. Je léto roku 1969 a Amerikou zmítají hrůzné zprávy o válce ve Vietnamu. Terry Ivesová bydlí na univerzitní koleji v Indianě a zdá se, že válečná vřava i bouřlivé protesty v hlavním městě jsou jí na hony vzdálené. Jenže svět se mění a Terry nehodlá jen zpovzdálí přihlížet. Když se doslechne, že se v nedalekém městečku Hawkins uskuteční důležitý vládní experiment, okamžitě se přihlásí. Ocit¬ne se v laboratoři hluboko v lesích, kde jí přísní výzkumníci podávají psychedelické látky… Terry začíná tušit tajemství a je rozhodnutá ho odhalit. Jenže za zdmi Státní laboratoře v Hawkinsu, pod ostrým dohledem ředitele Martina Brennera, číhá spiknutí mnohem monstróznější, než si Terry dokáže představit. Potřebuje proto pomoc ostatních pokusných subjektů – včetně jednoho, který je tak tajný, že svět o jeho existenci nemá nejmenší tušení. Je jím malá holčička s nevysvětlitelnými nadlidskými schopnostmi, která má místo jména číslo: 008…... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Fobos

Suspicious Minds , 2019

Zdendula
18.07.2019 3 z 5

Kniha byla dobrá, ale zároveň to pro mne bylo zklamání. Jako fanoušek seriálu jsem prostě čekala víc.
Příběh je čtivý, bylo zajímavé sledovat jak se matka Eleven měnila ze zvídavé studentky v zoufalou matku, ale doufala jsem, že se dozvíme něco víc o úmyslech Dr. Brennera, nestvůrách, mládí dalších hrdinů (Hopper, Joyce?)... Třeba budou další knihy nebo pokračování seriálu a bude se zas na co těšit. Tento svět mne asi nepřestane fascinovat.

martinakraus
16.07.2019 4 z 5

Vcelku příjemná záležitost :)
Čtení pro (ne)fanoušky seriálu, kdy ti, co to neviděli, mají skvělý způsob, jak se na něj navnadit, zatímco ti, co už ho mají za sebou, se mohou trochu povrtat v tom, co bylo před.
Knížka je hodně čtivě napsaná, moc se mi líbily popkulturní a dobové odkazy, to já si v knížkách užívám moc.
Zároveň ale jako fandové nečekejte příliš odpovědí, snad až na to, jak přišla na svět Eleven. Protože osobně jsem trochu doufala ve vysvětlení celého Upside down, zatímco tady prostě vzniklo a čus..

Když jsem trochu googlila, narazila jsem na fakt, že je to série prequelů různých postav zmíněného seriálu a že další by měl být Hopper a Max, takže doufám, že i těch se u nás dočkáme :)

karol.cadex
13.07.2019 5 z 5

Velmi jsem se obávala, jestli si po třetí řadě seriálu knihou nezkazím chuť a nezkazila.
Šedesátky a sedmdesátky jsou moje oblíbená léta, takže mě těšily i drobné dobové reálie v knize (rozběhnutá válka ve Vietnamu, Woodstock, rasismus, značky aut a typy punčoch, apod.).
Temný experiment je třeba brát opravdu jako doprovodnou věc k seriálu, nepřidává nic, co by fanoušek neznal, ba naopak ukazuje jen cestu vedoucí k Eleven. A i když jako fanoušci víme, jak to skončí, příběh v knize nenudí. Ačkoli konec mi přišel trochu z vody uvařený, na druhou stranu co si tam Gwenda měla asi tak vymýšlet.
Kniha je rozhodně v rovnováze mezi svým vlastním příběhem a seriálem, vůbec mě neurazila a nevidím důvod dávat jí minus devětsettřicetpětcelýchosmdesátšest hvězd, u mě si vedla na plný počet.

Temptator
12.07.2019

Kniha je jedním velkým zklamáním. Autorka zvládá umění smysluplných dialogů asi jako slon vyšívání; je to šroubovité, schématické a nudné. Postavy jsou ploché a nevěrohodné, stylistiku by zřejmě lépe zvládl i zednický učeň po týdenním soustředění tvůrčího psaní u Dana Browna. Autorku mnohem víc zajímá umělé navozování atmosféry genderově a rasově neférové společnosti než logické rozvíjení příběhu. Při četbě se vám sice budou ježit chlupy, nikoliv však strachem jako spíše zoufalstvím nad způsobem, jakým Bondová nechává svou hlavní hrdinku „přemýšlet“ a vyvozovat podezření a závěry.
Zkrátka a dobře, pokud máte rádi seriál Stranger Things a myslíte si, že byste si knihu měli přečíst, mýlíte se. Neměli. Nestojí to za těch 349 korun, které po vás v knihkupectví budou chtít.

horory Stranger Things (TV seriál)

Autorovy knížky

Gwenda Bond