Temný experiment

Temný experiment https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410983/bmid_stranger-things-temny-experiment-3ZT-410983.jpg 4 443 124

Stranger Things série

Tajemná laboratoř. Ďábelský vědec bez minulosti. Jestli si myslíte, že znáte pravdu o matce Jedenáctky, připravte se, že s ní tenhle prequel veleúspěšného seriálu Stranger Things pořádně zahýbe. Je léto roku 1969 a Amerikou zmítají hrůzné zprávy o válce ve Vietnamu. Terry Ivesová bydlí na univerzitní koleji v Indianě a zdá se, že válečná vřava i bouřlivé protesty v hlavním městě jsou jí na hony vzdálené. Jenže svět se mění a Terry nehodlá jen zpovzdálí přihlížet. Když se doslechne, že se v nedalekém městečku Hawkins uskuteční důležitý vládní experiment, okamžitě se přihlásí. Ocit¬ne se v laboratoři hluboko v lesích, kde jí přísní výzkumníci podávají psychedelické látky… Terry začíná tušit tajemství a je rozhodnutá ho odhalit. Jenže za zdmi Státní laboratoře v Hawkinsu, pod ostrým dohledem ředitele Martina Brennera, číhá spiknutí mnohem monstróznější, než si Terry dokáže představit. Potřebuje proto pomoc ostatních pokusných subjektů – včetně jednoho, který je tak tajný, že svět o jeho existenci nemá nejmenší tušení. Je jím malá holčička s nevysvětlitelnými nadlidskými schopnostmi, která má místo jména číslo: 008…... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Fobos

Suspicious Minds , 2019

whiolet
22.01.2020 2 z 5

Miluju tenhle seriál, a tak je nad slunce jasné,že jsem si knížku chtěla přečíst a doplnit si "informace" o tom ,jak se Eleven dostala do laboratoře, co byla její matka zač atd.
Oukej, tohle všechno v knížce bylo,ale vše podstatné by se dalo shrnout do 20 stránek.
Pro mě, to bylo zbytečné, nudné čtení a autorka se jen svezla na vlně,která panuje kolem seriálu. Propadák!

jaroiva
11.01.2020 4 z 5

Zajímavé, napínavé, ale otevřený konec mě dostatečně neuspokojil :)
Nemám moc ráda takhle prvoplánové lákání na další díl, zejména v případě, kdy ještě nevyšel v češtině další.

smejkalova.m
11.01.2020 4 z 5

Kdybych prvně četla knížku a potom teprve koukala na seriál, tak bych knížku asi odložila. Hodně jsem si spojovala, co se stalo potom a čekala, kdy to konečně bude dávat smysl. Takový lepší průměr, spíš 3,5 hvězdičky. Jen to není dotažené do konce, chybí mi tam, jak se Terry dostala do takového stavu, ve kterém teď je.

Terez113
29.12.2019

Miluju seriál a knížku jsem si taky zamilovala. Naprosto skvělý, určitě doporučuju všem kteří taky milují stranger things! Od začátku do konce mě to bavilo a rozhodne jsem se nenudila. Napínavá a super knížka, doufám, že bude i nějaká další ❤️

pidalka777
11.12.2019 5 z 5

Seriál jsem si zamilovala a tak jsem se nemohla dočkat této knihy. Byla prostě boží. Doufám že ještě nějaká další vyjde. ????

Polak
08.12.2019 1 z 5

Chvíli jsem sledoval televizní seriál, pak mně to přestalo bavit. Chtěl jsem si jenom ověřit jak je to s knižní předlohou a taky jsem nebyl úplně nadšený. M

iampatrik
05.12.2019 3 z 5

Knihu hodnotím s tím, že jsem očekával rozšíření nebo obohacení Stranger Things (dále jen ST) světa. To se mi však bohužel nedostalo v dostatečné míře. Příběh sice popisuje to, odkud se objevila Jedenáctka, ale kniha je po všech stránkách bohužel velmi průměrná. Příběhem se totiž točí stále kolem jednoho málo zajímavého výzkumu/experimentu a nabízí jen pramálo napětí a hlavně té ST atmosféry. I když přivřu obě oči, závěr je i na svět ST hodně přímočarý a pro hrdiny jednoduchý (to není žádný spoiler). Vlastně vše je v knize přímočaré a stroze popsané.
Stejně ale nejvíc mrzí skutečnost, že ze světa ST nenabízí doopravdy skoro nic, a kdyby se kniha jmenovala jinak, asi by se mohlo jednat o libovolný příběh o „nějakém experimentu“.

Ano, hodnocení je spíše negativní a točí se zejména kolem zklamání z toho, že zasazení do světa ST je nedostačující. Myslím si však, že oprávněné – což jiného taky čekat od knihy ze světa ST?

Každopádně kniha se četla jednoduše a rychle a přece jen jsem se něco málo o minulosti Jedenáctky dozvěděl.

Pistácie
27.11.2019 3 z 5

Pořád nevím, do jaké skupiny se zařadit. Na jednu stranu mě to chytlo, jelikož jsem velký fanoušek sitcomu a ten mě bavil od prvního dílu. Hltala jsem veškeré dějové linky a zápletky, které se tam odehrávaly. O to víc jsem byla nadšená, když se objevila kniha, která měla ukázat, co se odehrávalo předtím. Jak to všechno vlastně začalo... Ale, nějak to nebylo takové asi, jak jsem čekala. Většina kladných postav mi přišla až moc dobráckých a jejich schopnosti mi přišly nesmyslné. I když se to hezky propojilo se seriálem, stejně zůstanu věrná jemu. Pokud se objeví další kniha, nejspíše už po ní nesáhnu.

Lidudu
16.11.2019 3 z 5

Já jsem ze Stranger things fakt na větvi, koukám na ten seroš pořád dokola, pokud mi to dovoluje čas (rodině z toho už hrabe). Tuhle knížku jsem si tedy logicky nemohla nekoupit. Nemůžu říct, že bych byla nějak zklamaná, ale byl to takovej vlažnej čajda, co se vaří děckám u nás ve školce. Víte jak, v seriálu se pořád něco děje, v téhle knížce je to pořád v jakési fázi plánování ,, jak my to vyřešíme", až se to nakonec nevyřeší nijak a všechno je blbě.
Faktem ale je, že kdyby hrdinové v knížce vlastně něco vyřešili, byl by celej seriál něco jako Gilmorova děvčata líznutá telekinezí. Takže vlastně dobrý.

JohnCZ
11.11.2019 2 z 5

Na Temný experiment jsem se i po určitém zklamání z třetí série Stranger Things těšil. Nečekal jsem nic objevného, spíše jak zabavný popkulturními odkazy nabitý fanservis. Jiný účel snad ani tyhle doplňkové knihy nemají. O to víc mě mrzí, že fanservis je to nulový a příběh samotný působí jako nenápaditá narychlo spíchnutá rychlokvaška, která by horko těžko mohla fungovat ve formě scénáře jako prequelová epizoda nebo samostatný doplňkový film, ale v knižní podobě je to stereotypní povrchní nuda jedoucí z bodu A do bodu B. Bez zvratů, bez hloubky, bez emocí a bez nějaké literární přidané hodnoty. Nebýt sympatických postav a zvědavosti, jak se to celé napojí na seriál, tak to snad ani nedočtu. A to u knih moc často neříkám. Není to vyloženě zlé, ale je po všech směrech naprosto šedivý ničím nevybočující průměr.

Verka123
07.11.2019 5 z 5

Jsem velký fanoušek seriálu a i kniha se mi líbila a bavila mě od začátku do konce. Doporučuji všem fandům seriálu.

JmenujiSeZuzla
07.11.2019 4 z 5

Až mě zaráží, jak špatné ohlasy kniha Temný experiment od Gwendy Bond má. Faktem je, že na knihu běžela velká kampaň asi jako kolem celého seriálu Stranger things od Netflixu. Já sama jsem velkým fanouškem, proto když se mi naskytla příležitost nakouknout díky prequelu do minulého dění v Hawkinsu, neváhala jsem.
Asi by bylo dost nelogické číst prequel na něco, co člověk nečetl, neviděl nebo nezná. Kdybych seriál nesledovala, asi bych se do ní nepouštěla. Hodně věcí nezasvěcený čtenář nemusí hned ze začátku chápat a jen tomu, kdo příběh zná, se můžou spojovat informace, co už někdy viděl s knižními linkami. Asi odtud všechna nehezká hodnocení pochází.
Na příběhu samo o sobě není nic extrémní nadčasového ani nového. Je to jednoduše moc hezky zpracovaný příběh před událostmi seriálu a čtenář/fanoušek si může jen rozšířit obzory. Ohromě se mi líbilo zvolení postav. Všechny mi moc přirostly k srdci a každá dostala v knize úctyhodnou pozornost. To se často nestává, že by autoři věnovali mimohlavním postavám tolik prostoru. Tak jsme mohli nahlédnout ještě do mnohem širšího úhlu pohledu událostí pod taktovkou Martina Brennera.
Netušila jsem jak mě konec překvapí. Vše se ubíralo nějakým směrem a během poslední čtvrtiny knihy nastávaly zvraty. Napínavá atmosféra převážně na konci byla dechberoucí. Některé psychicky náročnější scény mne i dostaly emočně. Celkově Brennerův kompletní projekt je úžasně pozoruhodná záležitost, která je zajímavá sama od sebe. Avšak přeci jen jsem ocenila, že vše se netočilo pouze kolem laboratoře, ale měli jsme i náhled do normálního života účastníků experimentu.
Je jasné, že kniha hraje převážně na cílovou skupinu lidí, co si Stranger things zamilovali. Nejedná se tedy o žádné průlomové dílo, ale shrnutě řečeno, mně se kniha osobně velmi líbila, ale vše je, jak je vidno, o vkusu a preferencích.

LuCc1211
05.11.2019 5 z 5

Jelikož seriál miluju, tak kniha byla pro mne jasnou volbou. Od první stránky člověka vtáhne do děje. Pokud člověk miluje seriál je pro něj tato knížka nutnost. Příběh doplňuje klíčové informace k seriálu.
Za mě doporučuji všemi deseti :)

PetulexD
31.10.2019 odpad!

Seriál mě zaujal. Natočený byl bravurně i notná dávka napětí a nadpřirozena. Od knihy jsem měla zřejmě velké očekávání a byla mi i od kamarádky doporučována jako opravdový skvost a doplnění celého seriálu.

Každopádně po pár stránkách jsem pochopila, že tohle nebude kniha pro mě. Víceméně žádné nové zásadní informace. Vleklý děj... jednoduché postavy... kniha mě popravdě ani jednou nevtáhla do děje. Ke konci jsem se načapala, že pohledem hledám zajímavé pasáže a to ostatní ani nečtu.

Někomu se může líbit, ale tohle pro mě nebyl můj šálek kávy.

Luna7
30.10.2019 3 z 5

Stranger Things patří mezi mé nejoblíbenější seriály, proto jsem si koupila knižní prequel. Kniha neurazí, ale ani mě moc nepotěšila. Mám pocit, že na děj po nějaké době zapomenu. Radši bych si znovu pustila seriál, než abych četla znovu tuhle knihu.

vandalindakova
30.10.2019 4 z 5

Celá kniha se odehrávala v ponurejší atmosféře a docela mé i emočně vyčerpávala. Některé scény jsou na psychiku opravdu drsnější, protože když si představíte, co se v zákulisí laboratoří dělo, tak to by ustálo málo lidí.
Děj je zaměřený hlavně na Terry, která je dost klíčovou postavou. V příběhu čteme jak o pokusech, kterých se zúčastňovala, tak zjišťujeme informace, které vyšťourá, tak i okolnosti týkající se jejího života, školy a tak dále. Proto se zde neobjevuje až tolik toho dění právě z té laboratoře, které mi tam trochu chybělo.

a.k
30.10.2019 4 z 5

Šílený Dr. Brenner provádí experimenty na lidských objektech v tajné vládní laboratoři.
Úspěšný americký hororový seriál neznám, proto jsem byla na knihu moc zvědavá. Téma je chytlavé, ale příběh by si zasloužil větší napětí a spád. A tak ve mně pouze oscilovala zvědavost, jak se celá zápletka vyvine a dopadne.

eliskapokorna
30.10.2019 4 z 5

Pro fanoušky Stanger Things doporučuji. Hodně oddechové čtení, ke konci konečně napínavé.

dr.horrible
24.10.2019 2 z 5

Čistého času dvojdielny spin off k druhej sérii. Vždy som mal ale pocit, že Stranger Things sú primárne určené milovníkom osemdesiatych rokov, vtedajšej módy, hudby a filmov. No a knižka je evidentne určená hlavne trinásťročným čitateľom dievčenských románov. Gwenda Bond nevie písať.

Israha
23.10.2019 2 z 5

Obavy se naplnily a prequelový román ke Stranger Things se ukázal být generickou dojnou krávou, která těží především ze slávy značky, než z vlastní kvality. Ze seriálu si to půjčuje důraz na dobové reference a vkusně rozjeté vztahové linie mezi (sice young adult, ale kupodivu sympatickými) protagonisty, ale naprosto chybí mysteriózno, horrorové prvky a především nějaká gradace a rozvíjení příběhu. Protože - víme, jak to dopadne (Eleven skončí v laboratoři), takže dějová linie nemá čím překvapit a tím pádem je nutné vsadit vše na čtivost a nápaditost popisů a propojení událostí, které k očekávanému závěru vedou. A to Gwenda Bond nezvládá, krom práce s charaktery a jejich vztahy píše velmi průměrně až podprůměrně. Zápletka se vleče, nic se pořádně neděje, vyprávění má divné časové skoky, tlak na paranoidní konspirační atmosféru je hrozně doslovný (uvědomujete si, že tady by vás dané události měly zneklidnit, ale vlastně zneklidnění nejste) a ke všemu je český překlad místy dosti těžkopádný. Nebavilo, s postupujícím číslem stránky čím dál víc. A zapomeňte na to, že se dozvíte něco víc o Upside Down či ostatních subjektech. O tom Temný experiment není v podstatě vůbec.

horory Stranger Things (TV seriál)

Autorovy knížky

Gwenda Bond