Straky

Straky https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500780/bmid_straky-Onp-500780.jpg 4 98 38

Stračí společenství série

1. díl

Ty budeš další! MRTVÁ STUDENTKA NA PLÁŽI. SÉRIE OTÁZEK BEZ ODPOVĚDÍ. TAJEMNÉ STRAČÍ TETOVÁNÍ. Audrey přijíždí z Ameriky na prestižní anglickou internátní školu, aby utekla své minulosti. Nic se ale neděje podle očekávání – spolubydlící Ivy ji ignoruje a nad celou školou se vznáší mrak v podobě nejasné smrti sedmnáctileté spolužačky na konci předešlého školního roku. Když začne kdosi vysílat anonymní podcast s názvem „Kdo zabil Lolu?“, celá škola už nemluví o ničem jiném. Co znamenal obrázek straky vytetovaný na jejím těle? Existuje snad stále tajné Stračí společenství a má něco společného se smrtí studentky? Nebo to byla opravdu jen nešťastná nehoda? Děsivý a napínavý příběh z místa, nad nímž se vznáší hejna zlověstných strak, vám nedá spát.... celý text

Detektivky, krimi Thrillery Pro děti a mládež
Vydáno: , Cosmopolis

One for Sorrow , 2020

Jane2016
29.01.2023 4 z 5

Wau, tenhle příběh plný napětí mě vážně nadchl. Střední škola plná děsivých tajemství, to bylo něco pro mě! Zpočátku jsem si myslela, že Straky budou příběh, který přečtete za jedno odpoledne, ale opak byl pravdou. Pro mě to bylo pomalé, gradující čtení, které postupně čtenáře unášelo příběhem.

Většinou se mi do nových knih začítává poměrně složitě, ale u této jsem byla nadšená hned od první kapitoly. Na začátku samotného příběhu se totiž staneme svědky události, kdy za nejasných událostí zemře mladá studentka. Přirozeně jsem chtěla vědět, co za touhle událostí stojí a otáčela jsem stránky dál a dál.

Hlavní hrdinky, které nás provází celým příběhem, si zamilujete téměř okamžitě. Líbilo se mi, jak si k sobě postupně našly cestu. A jak vyšetřovaly celý případ. Nesmím zapomenout na podcast, který o této vraždě začne hned z počátku natáčet „neznámá“ osoba a začne odhalovat skutečnosti o vraždě. Tenhle prvek tomu dodal grády! A já se vždy těšila na další část (a načuhovala na další stránky, kdy už tam bude! )

Jediné, co mě mrzí je otevřený konec, jsem tetka zvědavá a ráda bych věděla, jak to vše bylo!

Celkově hodnotím knížku velmi kladně a nemůžu jinak než jí doporučit všema deseti! Nejenže má krásnou obálku, je úžasně zpracovaná, ale je i nabitá dechberoucím příběhem!

mar.jir
12.01.2023 3 z 5

Knihu jsem četla v angličtině. Byla jsem dost překvapená, že Ivy je psaná Zoe a Audrey Amy. Podle stylistiky bych čekala, že to bude naopak - Amy je editorkou v nakladatelství a Zoeina část mě opravdu příjemně překvapila.
K samotnému ději - prvních 100 stran na mě působilo prázdně, nemohla jsem se začíst a přišlo mi, že se jen prázdě opakují banality a vlastně se nic neděje.
Od spřátelení - tedy cca od druhé půlky se děj rozjel a bylo to zajímavé čtení/pátrání, ale velmi mi tam chybí větší vývoj přátelství a postav. Jeden den se dívky nemohou vystát a druhý den se spolu smějí a plánují pomstu. Celé to půsbilo uspěchaně, honem už je skamarádit, ale popsat vývoj jejich vztahu by rozhodně bylo zajímavější. Audrey mi svým způsobem byla sympatičtější, ale vlastně na ní neubyl poukázan veliký vývoj, změna nebo nějaká pozitiva. Většinu knihy je popisována jako bohaté dítě, s nevšímavými rodiči, bez zájmů a cílů. A proti ni je ve všem úspěšná Ivy. Je to velká škoda, moc k sobě nepasují a stylem psaní se to k sobě nehodí - Audrey je popisovaná zbytěčně povrchně.
Kniha má zajímavou myšlenku a zápletku, ale v prvním díle se v podstatě nic nedozvíme, chápu že je tam snaha o napětí a nalákání na další díl, ale řekla bych, že by to šlo, i kdyby čtenář dostal více odhalení.
Za mě je to na 3.5*

Dela90
08.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Audrey utíká z Ameriky, aby zde na prestižní internátní střední škole začala úplně od znova s novým štítem. Bohužel pro ni však, i zde vypadá, že se minulosti nezbaví a tato škola skrývá temné tajemství, které nejspíš souvisí s úmrtím mladé studentky Loly. Když někdo začne vysílat anonymní podcast s názvem “Kdo zabil Lolu?” vše se dá do pohybu a Audrey se najednou ocitá uprostřed vyšetřování. Navíc je tu Ivy, která nemůže Audrey vůbec vystát, protože s ní okupuje jeden pokoj. Kdo se skrývá za tajemným podcastem a kdo jsou Straky?

Na knížku mě nalákala recenze na IG. Navíc knížka má nádhernou obálku. Já tyhle knížky vůbec nečtu, ale nejspíš začnu! Protože! Tohle bylo naprosto skvělý! Fakt to bylo napínavý, hledání a odkrývání tajemství jo to, je něco pro mě. Děj, který se odehrává na škole, ač tohle byla střední škola, tak to vůbec nevadilo. Příběh pěkně odsýpal. Docela tvrdá pravidla, ale bylo hezké, jak je prakticky všichni obcházeli. Místama jsem měla pocit, že i ředitelka.

Oceňuji vyprávění z pohledu Ivy i Audrey. Tohle příběh vždy oživí, když ho vidíte z více úhlů. I jejich vývoj vzájemného vztahu, aneb jak od nenávisti dojdete k přátelství, mě strašně moc bavil. Ke konci to vypadalo, že bez sebe nedají ani ránu.

Ten podcast byl zajímavým oživením celého příběhu. Ke konci jsem tak trošku tušila, kdo je ona velká láska. Ale u závěrečné scény mi fakt běhal mráz po zádech a jen jsem koukala jako, že co? Takže další díl musím rozhodně mít a číst!

Jen by mě docela zajímalo, proč se všechny tajné spolky jmenují po ptácích? Loni jsem četla o čarodějném spolku jménem Vrány :D

Pokud hledáte něco napínavého, ale zároveň ne moc náročného. Tak tohle je přesně pro Vás.

“Jen nezapomeňte, že zvědavost je ošidná společnice. Může vás přivést na cesty, které byly skryté záměrně.”

“Nic není těžké, pro ty, kdož mají křídla.”

knihomolkajanca
07.12.2022 4 z 5

Straky dokážou ke čtení nalákat nejen hláškou „Ty budeš další!“ na přední straně obálky, ale také anotací, která slibuje temné prostředí prestižní internátní školy ve spojení s podezřelou smrtí jedné ze studentek.

Hlavní hrdinka Audrey hned první den na nové škole zjišťuje, že smrt oblíbené studentky se nad školou stále vznáší jako temný mrak. Když se objevuje i podcast, který naznačuje, že její smrt nebyla náhoda, vše se stává ještě podivnější. Zdá se, že každý má nějaké tajemství, nikomu se nedá věřit a k tomu všemu musí Audrey snášet ještě protivnou spolubydlící Ivy…

Straky vás do spárů polapí velice jednoduše. Střídání pohledu Audrey a Ivy, krátké kapitoly a nenáročný styl nutí člověka obracet stránku za stránkou. Za velmi povedené považuji zapracování podcastu do knihy, kdy si čtenář přečte jeho přesné znění. Skvěle totiž dávkuje informace a vy budete jednoduše chtít vědět víc.

Oceňuji, jakou ve mně autorky dokázaly vzbudit zvědavost, ale zároveň i podezřívavost. Měla jsem pocit, že proradní jsou snad úplně všichni a jen jsem čekala, kdo nakonec vystrčí rohy o něco více než ten zbytek. Vývoj vztahu Audrey a Ivy navíc lince dodával na dynamice. Ne vždy totiž musí být postavy BFF.

Lehkým zklamáním pro mě však byl samotný závěr knihy. Tam, kde jsem čekala, že přijde pořádný wtf moment, se začaly věci zdánlivě jednoduše vysvětlovat a ukázalo se, že řada z těch divných lidí nakonec až tak divná není. Následné opětovné zašmodrchání děje na mě působilo poněkud uměle a na sílu. Za mě zbytečné škobrtnutí, při kterém opadlo napětí i moje zvědavost. Překvapením pro mě bylo i to, že se jedná o první díl série.

I přes trochu nepovedený závěr se ale Straky mohu doporučit. Čeká vás kapku napínavé, oddechové čtení na dva večery, při němž se skvěle odreagujete. Ideální čtivo zejména pro ty, kteří se žánrem teprve začínají.

Hodnocení: 70%

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Cosmopolis.

Mihal27
04.12.2022 5 z 5

Super oddychové čítanie. Za mňa super knižka so skvelým a rýchlim príbehom. Kapitoli mi ubiehali docela rýchlo a aj príbeh ma zaujal a teším sa na pokračovanie. Som strašne zvedavý čo sa stalo s Clover.

Jedna je zármutek,
Dvě radosť nosí,
Tři nesou děvčátko,
Čtyři hošíka, o něhož matka marně prosí,
Pět stříbro, šěst zlato značí,
Sedm pak hluboké tajemství stračí.

"Nic není těžké pro ty, kdož mají křídla"

Vruznychsvetech
03.12.2022 4 z 5

Není žádný tajemstvím, že jsem zrovna dvakrát moc různých detektivek, thrillerů pro YA čtenáře nečetla a možná proto jsem z téhle knihy byla tak moc překvapená.

Nebudu tvrdit, že se to čte nějak extra rychle, protože upřímně je to spíše naopak. Je to pomalá knížka, která nás má připravit na to, abychom měli ty správné informace a naladění pro další díly. Seznamuje nás s prostředím, hlavními hrdiny a dává nám možnost nakouknout a získat spoustu informací. Ten háček anebo možná spíše plus je v tom, že odpověď dostaneme jen skutečně na krapet z nich.

Ty ostatní otázky v nás pak hlodají i po přečtení a nutí nás se těšit na další díl. Je pravda, že kdybych měla asi více načteno, mohlo by mi to připadat jako předvídatelné, protože bych ty osvědčené postupy a finty už znala, ale takhle jsem si kolikrát myslela něco, co ve finále bylo úplně jinak, což je za mě rozhodně super!

Kackac77
16.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Náhodou se ke mně dostala tato kniha, přečetla jsem ji, i když nejsem cílová skupina. Několikrát během čtení jsem si říkala, že by to mohlo bavit moji náctiletou dceru. No, četlo se to docela dobře, rychle to plynulo, ale bylo to takové nedotažené. Konec zůstal otevřený, vůbec jsem nechápala chvilku, že už jsem na konci knihy, protože se vlastně nic nevyřešilo a otázky spíš přibyly.

Majuš333
06.11.2022 5 z 5

'Prví krok je za okraj.'

Nerozumiem tomu poslabšiemu hodnoteniu... Nie som síce cieľová skupina, ale 'Straky' bola taká nenáročná oddychová jednohubka na jedno popoludnie :)
(Ale kedy sa už konečne naučím, že skôr, ako sa do nejakej knihy pustím, mám si pozrieť, či nie je na pokračovanie??? To ma naozaj štve...)

'Jedna je zármutek,
Dvě radost nosí,
Tři nesou děvčátko,
Čtyři hošíka, o něhož matka marně prosí,
Pět stříbro, šest zlato značí,
Sedm pak hluboké tajemství stračí.'

spencer
04.11.2022

2,5/5
Straky jsou mysteriózním YA thrillerem odehrávajícím se na internátní škole v Anglii, kde nedávno za nejasných okolností zemřela studentka. Příběh sleduje Audrey a Ivy, dvě dívky, ze kterých se na počátku knihy stanou spolubydlící. Audrey je ve škole nová, čerstvě se přestěhovala z Ameriky a stále ji denně pronásledují vzpomínky na její starý život. Ivy už na škole předtím studovala a z této Američanky není vůbec nadšená. Obě nicméně brzy zjistí, že jejich škola skrývá více tajemství, než se zdálo...

Na tento titul jsem byla velmi zvědavá, ale abych byla upřímná, byl pro mě docela zklamáním. Ne že by se jednalo o špatné čtení, ale myslím, že čtenářům*řkám seznámených s tímto žánrem nic nového ani zajímavého nepřinese. Děj se točí okolo nejasného úmrtí a snahy o jeho vyšetření ze strany studentů. Naše dvě hlavní hrdinky mi přišly poměrně ploše napsané. Jejich rozhovory byly dost vyumělkované a myslím, že kdyby autorky ubraly na jejich charakterových stereotypech, udělaly by je pro čtenáře*řky sympatičtější a realističtější.

Styl vyprávění je ovšem čtivý a věty jsou též poměrně jednoduché (občas až moc). Proto bych knihu doporučila spíš mladším čtenářům, ve věku hlavních hrdinek...

punkgirl97
31.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Místy mi přišlo slovíčkaření podobné světu Harryho Pottera (kolej, prefekti) nicméně to nemění nic na tom, že to byl napětím prosetý příběh, který byl okořeněn o tajuplný podcast s názvem: Kdo zabil Lolu. Četlo se to svižně a příběh se mi líbil, ačkoliv něco tomu z mé strany chybělo. Nedokážu to momentálně pojmenovat.

Tajemno spojené se strakami bylo zajímavě vymyšleno, ačkoliv jak se to celé rozuzlí si musíme počkat na další díl. Což mě samotnou překvapilo, těšila jsem se, že je to standalone.

Postavy mi nijak zvlášť nepřirostly k srdci, zaujala jsem k nim neutrální postoj. Nevadily mi. Audrey i Ivy mají svou minulost, která se s nimi táhne. Musím říct, že po odhalení minimálně Audryina tajemství mi běhal mráz po zádech.

Samotný konec nebyl špatný, ale mohlo to být víc tajemno nebo jak to říci. Není to tak, že bych nutně potřebovala další díl, což je rozhodně škoda. Nicméně rozhodně si ho nenechám ujít, jsem zvědavá jak to bude celé vymyšlené.

TheMelorry
29.10.2022 4 z 5

Knize se musí nechat výborné originální téma a ani zpracování není vůbec špatné. Vzhledem k tomu, že jde o YA thriller není příběh tak mrazivý, děsivý a tajemný, ale přesto tam jisté náznaky jsou. Navíc jsou hlavní hrdinky sympatické a velkým plusem je prostředí anglické internátní školy, která působí temně na první pohled.
Co bych naopak vytkla, je opravdu hodně otevřený konec, z něhož se nedozvíme v podstatě nic. Uvítala bych aspoň částečné vyřešení případu kolem smrti Loly.
O nádherné obálce se snad ani nemusím zmiňovat.

_Brunetka_
18.10.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 3,75*.

Troufám si říct, že Straky jsou slušným startem další YA thrillerové série, která by mohla mít stoupající tendenci. Styl psaní autorek nebyl vůbec špatný, ale je pravda, že jsem se s ním musela sžívat o chvíli déle, protože tu pro mě byly jisté trošku nudnější popisnější pasáže. Když jsem ale tuto část překonala, do příběhu jsem vklouzla jako do svých oblíbených bot a moc mě bavil. Nedá se mu upřít jistá originalita (motiv strak, prostředí školy,…) a to, že je skvěle vymyšlený. Pochmurná atmosféra na mě ze stránek přímo sálala, autorky s ní pracovaly opravdu skvěle. Obě hlavní hrdinky jsem si poměrně oblíbila, hodily se mi k sobě a krásně se doplňovaly. Doufám, že bychom se v budoucnu mohli dočkat i nějaké zajímavé romantické linky? V průběhu čtení jsem byla opravdu ve velkém napětí. Moc mě bavilo pátrání po tom, co se stalo v minulosti – cítila jsem se vážně jako součást týmu. Každá jednotlivá stopa byla zajímavá a nějakých zvratů/šoků se taky dočkáte. Je tu lehce nastíněno i jakési téma šikany a toho, jak moc rychle (v mládí) se nám může stát z nerozvážnosti něco zlého. Na konec si absolutně nemůžu stěžovat kromě toho, že jsem v úplně stejném zmatku jako na začátku z toho, co se vlastně Lole stalo! Chci další díl! A vám Straky doporučuju, pokud hledáte kvalitní YA thrillerové čtení na delší dobu, které je protkané tajemstvím a zapátráte si u něj.

oblakaknih
17.10.2022 3 z 5

Na Straky jsem byla hodně zvědavá. Kniha totiž slibuje spojení mých oblíbených prvků v YA thrillerech. Soukromá prestižní škola, nějaké to tajemství a podezřelá smrt jedné ze studentek. Těšila jsem se moc, očekávání byla obrovská.
Do knihy je velmi jednoduché se začíst, příběh čtenáře ihned vtáhne a grafická úprava čtení příjemně obzvláštňuje.
Příběh máme možnost sledovat ze dvou pohledů, hlavních hrdinek Ivy a Audrey, které spolu ne zrovna dobrovolně sdílí pokoj.
Líbilo se mi, že každá z nich byla úplně jiná, ale jak už to u těchto příběhů bývá, bylo poměrně jasné, jak se jejich vztah vyvine.
Kniha je nenáročným čtením, troufnu si říct, že i na jedno upršené odpoledne (abychom tam měli tu pravou anglickou atmosféru, že jo). Čte se velmi dobře, kapitoly jsou poměrně krátké a jejich střídání také přispívá ke svižnosti.
Bohužel s dějem to u mě začíná malinko pokulhávat. Asi jsem měla příliš vysoká očekávání, ale celkově na mě působil moc urychleně. Kdyby měla kniha více stran a více věcí zůstalo déle tajemstvím, nechybělo by tomu napětí, které jsem většinou postrádala. Samozřejmě ono děsivé tajemství mělo svoji určitou atmosféru, kouzlo a jeho odkrývání jsem si užívala.
Kniha se odehrává v moderním světě, takže studenti řeší vše, co se řeší v současnosti. Dokázala bych to ocenit, bohužel v tomto případě už mi toho přišlo na tak malém počtu stran moc a působilo to tak nějak "na sílu".
Na závěr bych ale chtěla vyzdvihnout grafické zpracování knihy. Přepisy podcastu, nebo třeba SMS.
Celkově tedy Straky hodnotím jako průměr.

okeey
08.10.2022 5 z 5

Takhle to přeci nemůže skončit! Nutně potřebuju další díl!!!
Kniha vypráví o prestižní internátní střední škole ve dvou rovinách - z pohledu Ivy, studentky, která je nejlepší snad ve všem a je dost oblíbená a Audrey, krásnou američankou, která se do Británie přestěhovala se svými bohatými rodiči a tak na ní i Ivy pohlíží, jako na nafrněnou američanku, naneštěstí spolu ale sdílí jeden pokoj a nějak by spolu vyjít měly.
Celý příběh provází neštěstí, které se stalo na závěrečné párty před prázdninami - moře vyplavilo tělo studentky, která měla údajně skočit z útesu. Ale jak to opravdu bylo? Na to se snaží přijít jak Ivy, tak i Neznámý hlas, který dal vzniknout podcastu, jenž se celou záhadou zabývá a chce ji vyřešit.
Kniha mě naprosto vtáhla, byla jsem ve středu dění. Líbily se mi popisy historie a prostředí školy, která je zahalena rouškou tajemství. Všechny ty tajné chodby a Společenství strak, které má možná co dočinění se smrtí studentky, jenž se našla mrtvá s tetováním straky na zádech, dokreslují celou atmosféru příběhu.
Tohle se mi líbilo moc a jak už jsem psala, nemůžu se dočkat pokračování!

Ivuska.09
06.10.2022 5 z 5

Ač nepatřím mezi cílovou skupinu čtenářů, čtení jsem si neskutečně užila. Bavilo mě prostředí, kde se příběh odehrával: internátní střední škola, zvláštní pravidla, která musí studenti dodržovat, řada tajemství, záhadné chodby a jeskyně na útesu či pátrání po tajemném spolku. Škoda jen, že nebylo odhaleno vše podstatné... Ale zase se máme na co těšit v dalším pokračování!

Knižní střípky
06.10.2022 4 z 5

Když se dokážete oprostit od pohledu dospělého čtenáře, tak si STRAKY užijete i ve vyšším věku úplně maximálně. Ta atmosféra starého rozlehlého sídla postaveného někde poblíž útesů, nevyjasněná smrt mladé dívky, a do toho všeho nějaký záhadný stračí spolek, který v pozadí školy operuje již více než 100 let, to jsou kulisy na podzimní čtení jako stvořené...

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Danago
04.10.2022 4 z 5

Knížka přesně napsaná pro náctileté a rozhodně je chytne a nepustí.
Příběh z tak trochu neobvyklé britské střední školy, kam se dostane nová studentka z Ameriky. Která má své vlastní důvody z minulosti , před kterými se snaží utéci a které nám dlouho nebudou odhaleny. Bohužel na nové škole se dějí podivné věci, ona má problém sem zapadnout. A navíc je tu nejasné úmrtí studentky , které se ve škole stále probírá a řeší. Knížka působí celou dobu dost tajemně ať už popisuje prostředí starobylé školy , tak atmosférou . Dívky pátrají po příčině smrti jejich spolužačky a odhalují tajemství stará celá staletí. Co je společenství strak? Co se dělo v minulosti a jaké problémy mají dnešní náctiletí ? Knížka na toto chce velmi zajímavou formou poukázat.
Zda se jí to podařilo určitě musí každý posoudit sám.

Musím přiznat , že pro moji věkovou skupina už knížka určitě není, musím hodnotit za sebe , proto nemůžu dát plný počet hvězdiček. Kniha je bravurně napsaná, ale pro věkovou skupinu 13-18. Pro mladé dívky bude kniha určitě dokonalá a strhující. Je tu popsán jejich vnitřní svět i svět okolo nich.
Snad se knize povedlo to, co měly autorky v úmyslu předat mezi řádky.
To už musí posoudit ty, kterým je kniha určená, proto budu sledovat hodnocení dalších čtenářů.

Kni-holka
23.09.2022 5 z 5

Existuje něco horšího než začínat v nové škole? Evidentně ano. A pokud jste fanoušci seriálu Hra o trůny, pak si to dokážete představit. Je to boj na život a na smrt. Někdy doslova. Společenství strak, anonymní podcast s názvem "Kdo zabil Lolu", strašidelná jeskyně v útesu za školou, tajné chodby, Lolin deník a schovaný dopis... Je to naprosto úžasně tajemný příběh, který vás vtáhne do děje hned od začátku. Jako byste spojili film Vampire Academy (ale bez upírů) a seriál Pretty Little Liars.