Strach a sloboda: Ako nás zmenila druhá svetová vojna

Strach a sloboda: Ako nás zmenila druhá svetová vojna https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358745/bmid_strach-a-sloboda-ako-nas-zmenila-dr-Re2-358745.jpg 4 37 6

Nová kniha popredného britského historika Keitha Lowea Strach a sloboda je voľným pokračovaním čitateľsky mimoriadne úspešného titulu Krutý kontinent. Kým v prvej knihe autor s pozoruhodnou objavnosťou zobrazil všetky hrôzy povojnovej Európy, jeho nové dielo prináša panoramatický obraz všetkého, čo prišlo v nasledujúcich dekádach – nielen v Európe, ale na piatich kontinentoch. Nový svetový poriadok po roku 1945 znamenal koniec európskych impérií a zrodenie dvoch nových superveľmocí, ktorých spory viedli k novej globálnej studenej vojne. Vedci vyvinuli nové technológie, architekti navrhli nové budovy, ktoré vyrástli z rozvalín miest, politici volali po spoločenských zmenách a ľudia snívali o novom živote. Lowe postavil koncept knihy na výskume osudov obyčajných ľudí z celého sveta a ilustruje zásadné zmeny povojnového sveta na ich príbehoch a premene ich najväčších tráum na príležitosti k zmenám, ktoré majú na naše krajiny, mestá a rodiny dopad ešte aj dnes.... celý text

Literatura faktu Literatura naučná Historie
Vydáno: , Premedia

The Fear and the Freedom: How the Second World War Changed Us , 2017

Ozzy86
15.12.2023 4 z 5

Historická práce, která se na odkaz 2. světové války dívá z různých perspektiv a snaží se popisovat společenské změny, které po ní přicházely. Osobně mě více vtáhla Poválečná Evropa Tonyho Judta. Lowe je více abstraktní a více popisuje obecné jevy a změny. Spíše než o popis poválečných dějin jde o zamyšlení, kam se svět vyvinul a jaké důsledky z toho pramenily.

ujira
06.10.2021 3 z 5

Čtenářsky suchá, obsahově bohatá kniha. Novinářský styl, mnoho podnětů, ale nepřináší/alespoň pro mne/vizi.

Richard Skolek
28.12.2020 5 z 5

Skvělá kniha o tom, v čem všem je současný svět ještě stále zásadně ovlivněn druhou světovou válkou. Přiznávám, že mě mnohé překvapilo. Pokud máte rádi knihy, co vás nutí přemýšlet, můžu Strach a svobodu jedině doporučit.

hanavka
17.12.2020 4 z 5

Oceňují především snahu vykreslit dnešní události a společenské trendy v souvislosti s obdobím po 2. světové válce a zároveň příběhy lidí z mně částečně neznámého prostředí Asie či Afriky. Výklady některých skutečností jsou poměrně kontroverzní, takže je potřeba si zachovat odstup a nad předloženými závěry se kriticky zamyslet, nebo si, jako v mém případě, dohledat další informace.

Nejvíce mě zaujala kapitola o vzniku hnutí feministek a LGBT, nad kterými jsem se s ohledem na historický vývoj a světové události po 2. sv. v. nikdy předtím nezamýšlela.

jezo31
23.01.2019 5 z 5

Napísať knihu v ktorej autor dostatočne presne a objektívne predstaví a analyzuje dejiny istého obdobia na základe portrétov ľudí či už slávnejších alebo menej známych nie je jednoduché a zároveň tiez značne pracné. V každom prípade si myslím, že Loweovi sa to podarilo veľmi dobre.

sattah
03.06.2018 4 z 5

Zaujímavá kniha, autor sa snaží poukázať na mýty, ktoré vzniky po druhej svetovej vojny a ako sa na ne ľudia podnes opierajú. Nie som však presvečená, že sa mu to cez príbehy ľudí celkom podarilo...myšlienka dobrá, ale nie som si istá knihou...