Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14035/bmid_strach-dOI-14035.jpg 4 5 1

Největší poválečný protižidovský pogrom: esej v historickém výkladu Rekonstrukce největšího poválečného protižidovského pogromu v Evropě - pogromu v polském městě Kielce v létě 1946 jako základ obecnějších úvah o kořenech a příčinách antisemitismu v polské společnosti. Autor se vrací k osudům polských Židů za 2. světové války. Na řadě případů dokazuje spolupodíl polské společnosti na jejich postupné společenské izolaci i na konečné fyzické likvidaci. Tvrdí, že Poláci se v drtivé většině ztotožňovali s nacistickou vyhlazovací politikou. Poválečný antisemitismus byl výrazem strachu, snahou zbavit se obětí a svědků těchto zločinů.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Jota

Fear: Anti-Semitism in Poland After Auschwitz , 2006

kyssling
30.08.2015 4 z 5

Člověku je hodně úzko, když čte co všechno dokáže nenávist. Neuvěřitelný román o židovské problematice a vraždění ve válečném i poválečném Polsku.
Je ovšem třeba porovnat počet židovských obětí v poválečném Polsku s ostatními oběťmi tamtéž. Prostě v poválečném Polsku se ve velkém vraždili nejen židi, ale i Poláci navzájem (viz poměr obětí někde v knize 1500:20000-30000).
Ovšem jednotlivé příběhy se doslova zařezávají pod kůži, a člověk chápe proč se o nich nemluví. Připomíná to odsun němců po válce z Čech, o vraždění, mučení dětí, žen atd se u nás teprve nedávno začalo otevřeně mluvit.

antisemitismus pogromy

Jan Tomasz Gross