Stopa ve vesmíru

Stopa ve vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247659/stopa-ve-vesmiru-sxr-247659.jpg 3 9 1

Posmrtně vydávaná románová science fiction známého českého architekta, pedagoga a teoretika tvorby životního slohu je únikovou prací z dusného ovzduší padesátých let. Autor zde předbíhá kosmonauty, přeskakuje cesty na Měsíc, Saturn a Venuši a líčí kosmické výlety do dalších galaxií, na obydlené planety. Hrdinou je zde raněný z prvé světové války, podivín jménem Stopa, který podává o cestách reportáže. V doslovu se o knize říká: "Neuvěřitelné příhody podivína Stopy jsou spíše pohádkou než běžnou science fiction. Oproti nim však věnoval autor mimořádnou pozornost ponorům do vesmíru, který je v každém z nás... Celý jeho sen je nenucenou a nevtíravou moralitou..."... celý text

knihyKeMne
13.09.2020 4 z 5

Poetické vyprávění, které zaujme už první větou, prakticky bez děje, vylíčená fantazie představy života na jiných planetách, vycházející ze zákonu sbíhavosti (zajímavý to zákon, umožňuje klást si spoustu filozofických otázek). Příjemné čtení, užívala jsem si autorovu hru s jazykem (a zpětně oceňuji výběr názvu díla, promyšlený, ač na první pohled působí tuctově).

Poetickou atmosférou připomíná Larsena, barvitostí jazyka zase Strugacké. Po dočtení ještě pár dní v duši doznívá.

Kniha Stopa ve vesmíru je v