Stopa ve vesmíru

Stopa ve vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61681/stopa-ve-vesmiru-61681.jpg 3 9 1

Román Stopa ve vesmíru se svým pojetím výrazně odlišuje od jiných děl z oblasti science fiction. Jde vlastně o utopii životního stylu. Prostřednictvím hrdiny, který byl za I. světové války raněn v zákopech na italské frontě a odtud unesen kosmickým plavidlem z planety GH6N, autor dává čtenáři poznat různé světy, mimo naši planetární soustavu, kde "lidé" žijí na různých stupních civilizačního a společenského vývoje. Děj se soustřeďuje na ty fáze vývoje, kterými tyto kosmické civilizace předstihly Zemi. Jsou tu četné dramatické zápletky a líčení křehkých milostných vztahů i lyrické přírodní pasáže, ale především chce autor seznámit čtenáře se svou představou budoucích forem výroby a spotřeby, bydlení, dopravy, rodinných a vůbec mezilidských vztahů apod.... celý text

knihyKeMne
13.09.2020 4 z 5

Poetické vyprávění, které zaujme už první větou, prakticky bez děje, vylíčená fantazie představy života na jiných planetách, vycházející ze zákonu sbíhavosti (zajímavý to zákon, umožňuje klást si spoustu filozofických otázek). Příjemné čtení, užívala jsem si autorovu hru s jazykem (a zpětně oceňuji výběr názvu díla, promyšlený, ač na první pohled působí tuctově).

Poetickou atmosférou připomíná Larsena, barvitostí jazyka zase Strugacké. Po dočtení ještě pár dní v duši doznívá.

Karel Honzík
česká, 1900 - 1966