Stín větru

Stín větru https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363317/bmid_stin-vetru-33y-363317.jpg 4 1199 302

Stín větru, literární thriller s prvky historického, gotického i detektivního románu, se stal kultovním knižním fenoménem a celosvětovým bestsellerem vydaným ve 45 zemích. Carlos Ruiz Zafón v něm poprvé uvedl čtenáře do magického světa Pohřebiště zapomenutých knih – a k jejich radosti tak učinil ještě třikrát, v prózách Andělská hra, Nebeský vězeň a Labyrint duchů. Ukryté hluboko v srdci starobylé Barcelony leží pohřebiště tisíců ztracených či odložených svazků. Sem je jednoho chladného rána roku 1945 přiveden desetiletý Daniel Sempere, aby si vybral jeden titul. Daniel zvolí román Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe – a nastoupí spletitou a nebezpečnou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Životní osudy Daniela a Juliána se začnou protínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

La sombra del viento , 2001

Kerberos
22.02.2018 3 z 5

Knížku jsem si půjčila kvůli čtenářské výzvě a taky dobrým hodnocením.Trochu mě zklamala,nemohla jsem se začíst.Nevím jestli budu číst další dva díly,které jsem si půjčila také.

Kristy78
13.02.2018 5 z 5

Náhodou (i když vím, že náhody neexistují) jsem si přečetla recenzi a touha přečíst si právě tuto knihu a nejlépe hned byla na světě. Skvělý, gradující příběh, kdy jsem se nenudila ani vteřinu. Úžasně vylíčené postavy, prostředí, vztahy, pocity - člověk se ocitl uprostřed veškerého dění a vše prožíval naplno společně s postavami příběhu. Díky za společné čtení, P.!

Petass
13.02.2018 4 z 5

Nejdřív jsem nevěděla jestli je to kniha pro mě... Přišlo mi, že by příběh měl "běžet" rychleji, že se vše odkrývá strašně pomalu. Zvlášť mi vadily pasáže, které hrdinům vypráví některá z vedlejších postav. Dočetla jsem a zpětně hodnotím, že to stálo za to. Příběh je komplikovaný s množstvím vzájemně propletených postav. Začnete si sami pro sebe vytvářet teorie, jak to vlastně bylo a několikrát je během četby změníte... Poněkud se to táhne, ale stejně chcete vědět, jak to celé dopadne. Příběh s nádechem tajemna, červené knihovny, policejní šikany, Španělska rozpolceného občanskou válkou, zoufalstvím vyděděnců, ale i lásky ke knihám. Jsem asi tak trochu jako Daniel a tak mu to prostě věřím. Rozhodně nečekejte obdobu severské detektivky... tempo, prostředí i styl jsou zcela o něčem jiném.

Ještě poznámka četla jsem přesně toto vydání z r. 2008 s překladem Athény Alchazidu a dost mi vadilo překládání španělských "tapas" jako jednohubky a obložené chlebíčky. Prostě mi to zcela kazilo jinak uvěřitelnou atmosféru Barcelony.

Přidávám do čtenářské výzvy 2018, některé zásadní "scény" se odehrávají v knihovně záhadného paláce a samo "pohřebiště knih" lze za jakousi knihovnu považovat také. Možná ji během roku nahradím jinou, teď si to ale zaslouží tahle. :)

Kaik
12.02.2018 5 z 5

Musím říci hned zpočátku, že pátrání po záhadné knize a jejím ještě záhadnějším autorovi mě prostě chytlo. Obdivuji autory, kteří dokáží zašmodrchaný děj pozvolna rozplétat tak, že to celé dává smysl a zároveň se čtenář baví. Zafónovi se to, myslím, povedlo skvěle, a já si ho zařazuji do škatulky 'autor, ke kterému bych se rád ještě vrátil'. Nádherné prostředí katalánské Barcelony, výborně vykreslené postavy (zejména Fermín byl naprosto neodolatelný), vztahy plné emocí a téměř hmatatelná láska ke knihám - pro romantické duše ideální ingredience. Přečteno jedním dechem. Děkuji za skvělý tip, K!

Ťapulka
12.02.2018 4 z 5

Knížka je hezká, plná zajímavých míst, ale přišla mi zbytečně dlouhá. Ale Fermína jsem si opravdu moc oblíbila! Jeho postřehy, slovní spojení, připodobnění...

Rade
06.02.2018 3 z 5

Před čtením je nutné se naladit na romantiku, tajemství, lásku, nenávist, pletichy, i trochu strašidelné atmosféry v tajuplných barcelonských uličkách a opuštěných zchátralých palácích… Jednou z hlavních postav je sama Barcelona v poválečném čase, kdy sotva odezněly události občanské války. Plus za jemný humor i nadhled, který je přítomen – zejména v první části - i v okamžicích jinak vážných, a za pasáže o knihách a lásce ke knihám. I za vztah otec – syn, který je pro mě podán mnohem působivěji a věrohodněji, než vztahy milostné…
Při čtení jsem váhala mezi třemi a čtyřmi. Bohužel po přečtení poslední třetiny, kde předchozí tajemné náznaky jsou rozplétány pomocí popisu osudových lásek v poněkud melodramatickém hávu plném nepravděpodobných zvratů, se kloním přeci jen k nižšímu hodnocení a nevytrhne to ani ten trochu tajemný konec.

Schamila
29.01.2018 5 z 5

Kouzelný román - díky čtenářům DK a účasti ve ČV 2018 jsem se dostala k této nádherné knize, kterou bych si nikdy nepřečetla. Vážně skvost - krásná Barcelona a její historie a kolorit, umělecké střídání časových rozhraní, aniž byste na ně byly upozorněni nadpisem, přesto jste v obraze. Úchvatní hrdinové a neskutečný děj se všemi zápletkami a překvapivým rozuzlením. Tahle kniha ve mně nechá hodně hluboký zářez a určitě se k ní budu vracet. Všem moc moc moc doporučuji!!!!!

sarka8245
24.01.2018 5 z 5

naprosté okouzlení od prvního momentu

Kamys
23.01.2018 3 z 5

Pro mě docela zklamání, zvlášť po tak dobrém hodnocení knihy jak na goodreads, tak na databazeknih.
Jako plus vidím netradiční a napínavý příběh v zajímavých kulisách staré Barcelony. Pokud knihu neodložíte po prvních 50 stranách, tak už ji asi neodložíte. Když hledáte jen oddechovku, tak asi dobrý.
Naopak mě při čtení iritovaly jednotlivé postavy, snad všechny. Měla jsem problém uvěřit, že by někdo takový mohl existovat, připadaly mi spíš jako karikatury, ploché a bez jakéhokoliv vývoje. Málem mě odradil už popis, jak se ani ne 11letý hlavní hrdina zamiluje - jednoho jedenáctiletého doma mám a takhle to teda v tomhle věku ještě nefunguje. Vyjadřování postav bylo taky protivné - četla jsem v angličtině, tak jsem to možná nechytla úplně přesně, ale připadalo mi šroubované a teatrální.
A hlavní myšlenka? Když ztratíš "lásku svého života", povedeš už navěky život plný utrpení? Nikdy už nemůžeš potkat nikoho, kdo by jí sahal aspoň po kotníky? S tím se nemůžu ztotožnit.
Závěr: navazující knížky zatím číst neplánuji :-)

deirdre
21.01.2018 4 z 5

Ďalšia kniha, ktorú som si vybrala do Čitateľskej výzvy, a ktorá nieže nesklamala, ale naopak, predčila všetky očakávania. Po prečítaní poslednej vety som dlho sedela s neprítomným pohľadom upretým do prázdna, celou dušou ešte v Barcelone. Toto je čistokrvný román, taký aký má byť. Veľmi kvalitná oddychovka.

P.S. Kŕčovitý slovenský preklad s množstvom nelogických viet sa nedal čítať. Radšej som si kúpila nové české vydanie. Toto nebol prvý prípad, keď som po prvých kapitolách odložila knihu z tohto vydavateľstva, a týmto už pre mňa definitívne prestáva existovať.

KAREL6725
19.01.2018 2 z 5

Nechal jsem nalákat na recenzi. Čekal, jsem super knihu a ono to je červená knihovna. On byl bohatý , ona chudá tak si zapíchali. Po letech si zapíchali jejich děcka. Čekal jsem nějaký tajemný příběh o knihách a ono je to o lásce. Ten píchal, ten nepíchal, a jen tiše záviděl. No prostě ani Daniel Ocel, by to líp nenapsala. Jestli tohle je světový bestseller tak ahoj babi . Další díly už číst nebudu, průměrná kniha, která nenadchne a ani neurazí.

piquillio
12.01.2018 5 z 5

Srdeční záležitost. Už aby vyšel čtvrtý díl. I když tento první román ze série je nepřekonatelný. Jeden z top románů dle mého vkusu.

trudoš
12.01.2018 5 z 5

Tajuplné vyprávění Carlose Ruize Zafóna je důmyslnou poctou gotickému románu i detektivním dobrodružkám, stejně jako rafinovaným vyznáním lásky k šestákové literatuře. Typickým znakem spisovatelovy koncepce je rozehrát zápletku po vzoru ruských matrjošek, kdy se hlavní dějová linie tříští na menší a menší příběhy, které však ve finále celou mozaiku bizarní tragédie geniálně dotvářejí. Takřka dumasovské osnově přitom nechybí nečekané zvraty ani žalostné osudy, především ale neskutečně živé postavy a fascinující kulisy. Z jazykové stylistiky pak čiší vyslovená radost z tvoření a především úcta ke čtenáři, jež si nezaslouží nic menšího než to nejlepší.
A že jste o Stínu větru nikdy neslyšeli a už vůbec ne o tom, že by mělo jít o světový bestseller? Nejste sami. Osobně si však myslím, že je to autorův bezděčný způsob, jak Stín větru ještě více přiblížit neznalému čtenáři, který u něj tak zažívá stejné nadšení jako Daniel Sempere nad knihou Juliána Caraxe. Čirá magie, to mi nikdo nevymluví.

nefernefer
04.01.2018 4 z 5

„Knížky jsou jako zrcadlo. Člověk v nich vidí to, co nosí v sobě.“

Podle anotace jsem čekala fantasy o prolínání dvou světů. Světa knižní fikce a skutečného. Ale čekal mě místo toho romantický příběh tragické osudové lásky až za hrob na pozadí dozvuků občanské a světové války ve Španělsku. Války, která zničila spousty životů a donutila lidi ukázat se v holé syrové podobě svých charakterů. Příběh o tom, že přátelství a láska k bližnímu znamenají tak zásadní hodnoty, že probudí hrdinství v lidech, u kterých by to nikdo nečekal. A také o tom, že nenávist dokáže zatemnit mozek do té míry, že se z člověka stane zrůda. Žádný patos ani dojetí však nečekejte. Ačkoli je to z velké části kniha o smutku a beznaději, slzu neuroníte ani jednu. Je psána velmi civilně, přesto čtivě. A navíc je celé vyprávění umně zahaleno do oparu tajemství s až detektivním nádechem, který vám nedovolí přestat číst, dokud neposbíráte všechny střípky a tu skládačku nesložíte.

„Válka nemá paměť. Nikdo se neodvažuje válku pochopit. A nakonec nezůstane žádný hlas, který by mohl vyprávět o tom, co se stalo. Pak však nastane chvíle, kdy už válku nikdo nepozná a ona se pod jiným jménem a s jinou tváří vrací, aby spolkla, co tu ještě zbylo.“

sadlo
03.01.2018

Skvėla kniha, jako ostatně skoro všechny Ruizovo knihy.Četba pro dospělé i pro mládež.Oblibeny autor Emy Watson.

Gigy
05.11.2017 5 z 5

Garantuji Vám, že jste nikdy nic podobného nečetli a možná už ani číst nebudete. Zpočátku Vám možná bude činit problémy to, že Barcelóna a tamní reálie jsou pro nás celkem "španělská vesnice", protože přeci jen žijeme v trochu jiném kulturním okruhu, ale neznalost v tomto případě omlouvá a děj lze pochopit i bez hlubších vědomostí. Navíc překladatelka si dala tu práci a na konci knihy připravila pro hloubavé čtenáře bohaté vysvětlivky, které Vám pomohou orientovat se v historických událostech i v jejich aktérech. Chvilku bude trvat, než se ponoříte do děje. Na začátku knihy je Daniel ještě mladý chlapec, ale společně s tím, jak dospívá, začne nabírat celý příběh na obrátkách a nakonec budete mít problém se od knihy odtrhnout. Kromě tajuplné atmosféry pohřebiště knih na Vás dýchne dobrodružství, láska, ovane Vás menší závan hororu a nakonec se ztratíte v Zafónově dějové spleti, která Vás pohltí a nepustí až do poslední strany.

Nelasp
01.10.2017 5 z 5

Napínavá jednohubka. Četla jsem v originále a opravdu mě kniha dostala- musela jsem pokračovat dál a dál, abych zjistila, jak to všechno vlastně bylo a je.

renova
08.09.2017 5 z 5

Velice krásně napsaná kniha, kde si najde každý to své. Mísí se v ní znaky dramatu, románu, detektivního příběhu... Při čtení tohoto příběhu Vás to bude chytat za srdce, budete nuceni přemýšlet a zároveň budete napjati jako struna. SUPER počteníčko!!!

Jack93
05.09.2017 5 z 5

Úžasný příběh!! Nemohl jsem se od něj odtrhnout už od úvodní stránky. Čtenář má ihned chuť odcestovat do Barcelony a kráčet ve šlépějích hlavních postav. Zafón disponuje nesmírně bohatou slovní zásobou. Jeho vypravěčský styl je unikátní, prolnout tolik lidských osudů do jediného... Nemám slov!!
Moc se mi líbí doba děje a uvedení čtenáře do kontextu politických událostí. Nestanete se pouze účastníky úžasného dobrodružství Daniela Sempereho v čele s věrným a okouzlujícím Fermínem, ale poznáváte i dějiny Španělska konce 19. a první poloviny 20. století.
Barcelonu osobně neznám, ale to už se brzy změní. A vím, že jedno místo musím stoprocentně navštívit - Avenida Tibidabo 32.

LenkaKT
06.08.2017 3 z 5

Ideální čtení na prázdniny, když se nemusí ráno vstávat a dá se kniha dotáhnout v kuse třeba do tří ráno. Zvlášť, když jeden zná a má rád Barcelonu. Zpočátku trochu pomalé, finále je strhující a tak člověk přimhouří oko nad některými detaily.