Stín banyánu

Stín banyánu https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182403/stin-banyanu.jpg 4 370 100

Výjimečný debutový román Vaddey Ratnerové, autorky s nevšedním citem pro jazyk, o naději, síle dětské představivosti, lásky k příběhům i k životu samotnému, který se odehrává na pozadí jedné z nejtemnějších a nejbrutálnějších kapitol lidské historie. Píše se rok 1975 a pro sedmiletou Raami ze dne na den končí dětství. Její otec se za rozbřesku vrací ze své pravidelné procházky se zprávou o bojích, které právě zachvátily ulice Phnompenhu, hlavního města Kambodže. Chaos revoluce a následný teror záhy rozdrtí všechny představy, které doposud holčička o světě měla. Ve světě novém, v němž se smrt, hladovění a tvrdá práce na hranici fyzických možností stanou něčím tak hrůzně všedním a všudypřítomným, se malá Raami upne k tomu jedinému, co jí z násilně přervaného dětství zbylo – k tradičním kambodžským mýtům a legendám, které jí vyprávěl otec. V ovzduší brutálního systematického teroru, kde je paměť brána jako nemoc a záminka popravě, se dívka snaží s jejich pomocí bojovat o každý další den, kdy zůstane naživu.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

In the Shadow of the Banyan , 2012

Dixinka
12.07.2014 5 z 5

Krásná kniha. Nejdříve jsem litovala, že jsem se vůbec do čtení takového lidského dramatu vůbec pustila. není to zrovna můj žánr. Ale potom jsem se stejně už od knihy nemohla odtrhnout, až po poslední stránku. Opravdu krásné vyprávění, ale šílená nelidskost.

evickakyticka
17.06.2014 5 z 5

Krásný, silný příběh, při kterém si uvědomuji, že můžeme být rádi za to, kde, jak a hlavně za jakých podmínek žijeme. Na druhou stranu vyprávění bylo jako dívat se na dokument o Kambodži s celou její krásou. Včetně příběhů, voňavých květin a rýžových polí.

Balenka
02.06.2014 2 z 5

no neviem neviem. mňa kniha moc nezaujala, téma mi vôbec nebola blízka, veľmi mi vadili prirovnania, vysvetľovanie pôvodu mien a pod. viem, že išlo o skutočný príbeh, je to veľmi smutné, ale ako kniha ma toto neoslovilo..

11karina
30.05.2014 3 z 5

Vyprávění v "ich"-formě malého děvčátka mi moc nevyhovovalo. Stále jsem čekala, kdy se v knížce "něco začne dít", uvítala bych víc děje. Poetické pasáže z kambodžské mytologie a různá přirovnání mne neoslovila - nerozumím jim. Knížku jsem přečetla až do konce jen proto, že mi bylo líto ji v polovině odložit. Téma je velice smutné a hrozivé, přesto mne příběh natolik nezasáhl, aby pro mne knížka vybočovala z průměru. Nakonec nejlepší ze všeho byl doslov o autorce.

vysypanel
22.05.2014 4 z 5

Takové knihy prostě číst nemůžu. Skončil jsem asi na 38 % . Doba o které se píše byla tak temná, že pro mě nemá význam si ty krutosti připomínat.

Melanka
15.05.2014 5 z 5

Nádherná kniha plná hrůzy a zároveň i poetiky.

Firefox4
30.04.2014 4 z 5

Je to zvláštní kniha ve všech směrech. Jiný pohled na život, na smrt, jiné pohádky a příběhy, které ji provázejí... A přece je to 20. století a tahle planeta, žádný středověk a řádné sci-fi. Pokud si přečtu suchá data o tom, co se v těch letech v Kambodži dělo a co lidé prožívali, o to víc je obdivuhodné, že o tom Vaddey Ratner dokázala napsat takovou knihu. Nečetla se mi na začátku lehce, ale určitě jsem ráda, že se ke mně dostala.

rose
28.04.2014 5 z 5

Koncentrovaná hrůza. Nemohla jsem uvěřit tomu, že tohle se dělo před pár desítkami let. V té době se o tom u nás nepsalo. Kontrast k tomu děsu jsou kambodžské mýty a legendy a dobří duchové, jako ochránci, kteří ale na tuhle lidskou hrůzu nestačí. Ten příběh je fascinující, i když je vám z toho všelijak, musíte dočíst až do konce.

Petra28
21.04.2014 5 z 5

Právě jsem ji dočetla ... oči ještě plné slz. Jsem tím příběhem úplně plná ... na každé stránce jsem si uvědomovala, že to není žádná fikce ... hrozné co dokáže člověk člověku provést. A co dokáže člověk vydržet, přežít.

hanap
20.04.2014 5 z 5

Kniha poutavě vypráví příběh malého děvčátka, které žije v dostatku a krásné rodině, je milováno svými rodiči. Vše se jako mrknutí okem promění v nekonečnou hrůzu, strach, hlad a velké utrpení. Znovu si uvědomíte jak je komunismus zvrácená ideologie a jak lehce je tato myšlenka zneužitelná hloupými lidmi. Výborně napsaný příběh, doporučuji k přečtení a přemýšlení .

debe
19.04.2014 5 z 5

Moc pěkná kniha se strašně smutným a nepochopitelným dějem. Kéž by to byla jenom fikce a ne realita. Doporučuji všem!

Merynkaw
16.04.2014 4 z 5

Velmi smutný příběh. Sama nevím, zda bych vydržela to co to malé děvče.

Brambram
13.04.2014 5 z 5

Smutná knížka o smutné době. Době ne nepodobné komunistickému řádění u nás v padesátých letech. Době kdy odlišnost byť jen brýlemi se trestá smrtí. Době kdy všichni jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější. O to horší,že se jedná o vyprávění dítěte (v mnohém autobiografické).Doporučuji přečíst,ale jen pokud jste momentálně v dobrém rozpoložení, jinak by vás mohla uvrhnout jen do hlubší deprese.

LuckaH2
08.04.2014 5 z 5

Jeden z nejsilnějších příběhů, jaké jsem četla. Měla by to být povinná četba, obvzlášt pro věčné remcaly, kteří si stěžují že o 2 kč zdražily máslo (taky mě to štve, ale v té knize člověk pochopí co je to mít hlad) a pak také všichni příznivci komunismu....To že je to vyprávěné z pohledu malé holčičky na síle jen přidává. Sice smutná kniha, ale doporučuji, není napsaná krvavě jako některé knihy např.genocid v africe....

MartinaF
08.04.2014 5 z 5

Kniha vás chytne a nepustí a vy musíte číst do konce příběhu i s tím, že ji budete chtít odložit. Je to velmi silný příběh o rodině, velkých ztrátách, hladu a těžké práci, ale také o víře ve slova a pohádky a o možné naději na záchranu.

Hanin
20.03.2014 5 z 5

Stín banyánu je snad nejsilnější kniha, kterou jsem kdy přečetla. Snad je to formou, jakou je psaná, vyprávěná malou holčičkou...Absolutně ji nemůžu dostat z hlavy, malou Raami a její lásku k rodičům a životu jako takovému.
Možná je snazší prožívat trýzeň, potupu a strasti války jako malé dítě, kdy spoustu věcí vidíte jinak, občas i jako dobrodružství...
Je hodně knížek, u kterých slzím, Stín banyánu mě několikrát dočista rozplakal.

Přečtěte si ji, je nádherná...plná lásky, a víry v život, ne přežívání...

Rup
16.03.2014 5 z 5

Pohádková revoluce. Snová genocida, Báseň šílenství. Až dosud jsem netušil, že peklo může být poetické. Pohlcující. Vřele doporučuji.

kneslova
14.03.2014 4 z 5

Jak autorka píše, jedná se o románově zpracované zážitky z jejího vlastního života, zážitky opravdu hrozné, o to více, že rodina patřila ke kambodžské šlechtě. Jak je psáno níže, silný příběh, ale způsob vyprávění někoho nadchne, někomu nesedne.

Babouš
19.02.2014 3 z 5

Hm, já vám nevím. Námět a příběh jsou silné a mají obrovský potenciál, ale podání (zpracování) mi nesedlo. Autorka používá hodně bohatých přirovnání, předkládá ukázky kambodžských mýtů, legend a pohádek. Je to hodně pestré a barvité. Řekl bych, že je to kniha spíše určená ženám.

Morsie
10.02.2014 5 z 5

Kdybych měla dát na anotaci, nikdy bych si knížku nepořídila. Ta vám totiž ani trochu nepřiblíží to, jaká kniha to ve skutečnosti je!
Je ohromná a to doslova. Ne tedy, že by to byla nějaká dlouhá bichle, v tom její velikost není. Její velikost se schovává za těmi nejmenšími slovy, za tečkou nad I, za nepoznanou krásou nelehkých životních osudů.

Nikdy bych neřekla, že mě Stín banyánu tak chytne. I když… to není to správné slovo, mě to jen nechytlo, mě se to dotklo.
Autorku obdivuju, že si zvolila pro popis války tak netradičního vypravěče. Ale je to asi to nejlepší, co mohla udělat. Očima malé holčičky všechno to, co válka přináší, vypadá docela jinak. Někdy hůř a někdy zase líp.

Nebudu vám lhát, ještě teď je mi úzko a při vzpomínce na to všechno mám husí kůži. Stín banyánu je právem bestseller.

Je to poeticky děsivý obraz války a všeho, co s sebou nese.