Štěstí

Štěstí https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526658/bmid_stesti-6559d5e3c4bf7.jpg 4 6 3

Štěstí. Co je to štěstí? Každý má svoji představu, jen málokomu se ji ovšem podaří naplnit: spokojený partnerský vztah, zdravé a nadané děti, výnosné zaměstnání, doživotní renta, výstavní vila Jak a za jakou cenu ale dosáhnout štěstí v době českého stalinismu? Čemu všemu byl tehdy člověk vystaven a co všechno musel obětovat? Zvláště když šlo o dceru největšího kulaka na vesnici, studentku gymnázia Zoru Mlynářovou, jež by ráda žila skromně, nepovšimnuta okolím, avšak její "třídní původ" nic takového nepřipouštěl? Uvědomělá učitelka, zatvrzelí spolužáci, domácnost střežená milicionáři - a k tomu bezhlavá láska k muži, jehož fotka se objeví na "tabuli cti". Martin Fahrner nahlíží tíživá padesátá léta minulého století svěží optikou, jíž ovšem nezakrývá tragédii obětí režimu, který neměl slitování. V sugestivně napsané novele působí Zorčino vyprávění autenticky a je plné dějových zvratů. Mladá hrdinka sice prokáže kuráž, odolnost i vytrvalost, ale dosáhne v té zpropadené době až na vytoužené štěstí?... celý text

esma
29.02.2024 3 z 5

Malá novela v režii Martina Fahrnera o padesátých letech - těch jasných zítřků, které na nás prý měly čekat. Mrazí z nich doposud.
Plus příběh dvou mladých lidí stojících na opačných stranách.

los
19.01.2024 2 z 5

velmi krátká novela (130 stránek, malý formát s širokými okraji) se sice svižně čte a v ději chvátá rychle k věci, ovšem překvapí jen málo, reálie trefné, ale příběh (lásky) mi přišel trochu moc teatrální, takový Romeo/Standa milicionář a Julie/Zora kulačka, postavy vůbec úplně ploché - jako loutky, bez vývoje, dobro a zlo je jasně dané a jeho symboly známé, chybí mi nějaký rozpor a dilema, a zamilovanost po jedné hospodské tancovačce mi jako průkaznost čistého a nezlomného charakteru nestačí

pěkná alegorie s myšmi = holt člověk v každé době potřebuje cítit hierarchii: ty níže využívat a ponižovat, těm nahoře servilně sloužit a v pravý čas po nich vylézt výš

sadlo
29.12.2023

Výborně popsaná padesátá léta na českém venkově. Doporučuji všem studentům, žákům devátých tříd, pomůže jim pochopit zrůdnost komunistické ideologie.

Martin Fahrner
česká, 1964