Stephen Hawking: Hledání teorie všeho

Kniha obsahuje životní příběh jednoho z nějvětších fyziků současnosti - britského profesora Stephena Hawkinga. Ani težká choroba a jí způsobený handicap mu nezabránily, aby se z něho stal přední odborník na kosmologii, zvláště pak na fyziku černých děr a gravitace. Kniha v jedné rovině popisuje jeho životní zápas a v druhé rovině seznamuje s jeho myšlenkami a objevy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/148848/stephen-hawking-hled.jpg 3.73
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Aurora

Quest for a Theory of Everything (1991)

Kniha Stephen Hawking: Hledání teorie všeho

Duski55

Kniha popisuje život jedného z najväčších vedcov všetkých čias z dvoch pohľadov - súkromného a odborného. Zatiaľ čo ten súkromný nám vcelku príjemnou formou približuje Stephena Hawkinga ako vojnové dieťa, nedisciplinovaného študenta, manžela odkázaného na obetavú pomoc jeho manželky Jane a milujúceho otca troch detí, ten odborný si napriek veľkej snahe autorky Kitty Fergusonovej, vyžaduje odborne veľmi dobre pripraveného čitateľa, nakoľko Hawkingove objavy a prevratné teórie sú pre bežného čitateľa v zásade nepochopiteľné :-(

Lector
16.02.2013

Člověk, kterému ve 21 letech předpovídali pouze dva roky života, aby pak následujících 50 let patřil mezi nejvýraznější mozky naší doby. To je Stephen Hawking. Díky tomu, že knihu nepsal fyzik, i když K. Fergusonová má k fyzice blízko, prošly všechny prezentované teorie a myšlenky jakousi editorskou transformací, jejíž výsledek je pro čtenáře – laika – přijatelnější, než kdyby knihu psal sám Hawking. Vzhledem k tématu ale nelze ani tak očekávat, že to bude kratochvilné čtení po nedělním zákusku.
Kniha spojuje dva žánry: životopis a populárně naučnou literaturu. Popis klíčových okamžiků Hawkingova života (a jeho rodiny – poměrně zřetelně je zdůrazněna role jeho první ženy Jane) se prolíná s úvahami o zásadních problémech teoretické fyziky (sjednocení obecné teorie relativity a kvantové mechaniky) a konkrétních přínosů Hawkinga. Zrod jednotlivých myšlenek (vypařování černých děr, červí díry, příspěvky k teorii supergraviatce) je zasazen do konkrétního časového rámce a čtenář kromě vlastních teorií vnímá i okolnosti, za kterých vznikly. Skvělých fyziků, kteří dokáží popularizovat tak náročné téma, je hodně Barrow, Green, Gamov, Kaku, Weinberg, Gribbin), ale knih, v nichž je to podáno tak, jako v knize K. Fergusonové, zase tolik není. Ten pohled „do zakulisí“ dává něco navíc.
Dlužno podotknout, že kniha vznikla před více než 20 lety, tudíž jsou některá atraktivní témata, která byla popularizována v letech následujících (strunové teorie, supersymetrie, M teorie) zmíněna jen okrajově nebo vůbec, navíc Hawking nebyl součástí mainstreamu teoretické fyziky. Měl svoje témata, i když hlavním favoritem teorie sjednocení pro něho byla teorie superstrun (minulého času používám, abych zdůraznil, že jde o stav věcí v roce 1990).
To ale knize na poutavosti nic neubírá.

vesmír gravitace unitární teorie pole

Kitty Ferguson

Kitty Ferguson