Šťastně až navěky?

Šťastně až navěky? https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509383/bmid_stastne-az-naveky-cue-509383.jpg 4 298 298

Feel-good fantasy, ve které se mísí artušovské legendy s LGBTQ+ tematikou. Arek byl předurčen, aby zachránil království Ere před ďábelským vládcem. Co však přijde potom, až se mu to povede? O tom nikdy nepřemýšlel, ale teď ho to celkem pálí. Na popud své družiny totiž po padouchově skonu přijme královskou roli, která má háček: do Arekových osmnáctin musí na bílém koni efektně přicválat budoucí choť, jinak je po Arekovi. Osmnáct mu bude za tři měsíce – a to je dost málo na objevení životní lásky. Co když ji ale má celou dobu před očima?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

So This Is Ever After , 2022

spencer
01.03.2023 4 z 5

Netušila jsem, že existuje něco jako feel-good fantasy, dokud jsem si nepřečetla tuto knihu. Vypráví příběh Areka, který je „předurčený“ k tomu, aby zachránil království Ere před ďábelským vládcem. Když se mu to ovšem konečně podaří, je postaven před další problém. Pokud do tří měsíců neuzavře s někým duševní pouto, bude po něm. A právě v tomto momentě začíná všechen ten chaos, humor a trápení.

Už od prvního momentu vás zaujme jazyk vyprávění. Je velmi nápaditý a dost připomíná známé romantické komedie. Ojedinělé jsou i zábavné postavy, které jsou sice dost chaotické, ale snadno si je tímto oblíbíte. Jsou to prostě teenageři, kteří se dostali do pozice, ve které nikdy předtím nebyli a nějak se s tím snaží sžít a nezbláznit se. Každý je jiný, takže se v nich lehce najdete, a díky tomu vše tak dokonale funguje.

Překvapivě se mi nejvíce líbilo, že i když se jedná o fantasy román, děj se celý netočí okolo těchto motivů. Ano, objevují se zmínky o magii apod., ale hlavní roli hraje zejména přátelství, dospívání a samozřejmě romance. To se samozřejmě nemusí zalíbit každému a sama přiznávám, že trocha toho dobrodružství by dění neublížilo.

Nicméně jsem si čtení velmi užila. Je to ten druh četby, kdy zapomenete na okolní svět a budete si užívat každou minutu, kterou s těmito hrdiny strávíte. Oceňuji velkou qeer reprezentaci, jenž bývá v tomto žánru jen zřídka. Máte-li rádi slow-burn romance s LGBTQ+ linkami plných humorných momentů, je pro vás tento titul nutností!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji @humbook @humbook_blogeri #humbookblogeri

Local_Bunny
01.03.2023 4 z 5

Šťastně až navěky? je queer romantická komedie ve stylu artušovské legendy. Čtení knihy mě moc bavilo, jelikož je vtipná, nabitá akci, přinese i pár zvratů a hlavně je neskutečně miloučká. Autor*ka si inspiraci na postavy a jejich povolání vzala z klasického DnD, což byl pro mě příjemný detail. Stejně tak mi všichni sedli, jsou velmi rozdílné povahy a každého z nich jsem si zamilovala. I když nás dějem provází celkem pět hrdinů, čtenář se v tom dokáže hezky orientovat. Co mi ovšem chybělo, tak nějaké backstory postav. V podstatě je nám představena kompletní parta, která se někdy během cesty spojila, ale ne u všech je nám jasné, co a proč dělali předtím.
Hlavní zápletka je sice předvídatelná, ale i tak se mi příběh samotný líbil. Hodně se zde pracuje s kamarádstvím a také, jak může přejít v lásku. Komunikace mezi Arekem a Mattem byla sice na facku, ale musím vyzdvihnout fakt, že hrdinové se reálně chovají na svůj věk. Mají okolo osmnácti let, dělají tedy špatná rozhodnutí, kolikrát neví, jak se zachovat a pořádně nemají představu o životě. Což je super, jelikož většina hrdinů ve fantasy či ya světě všechno umí a zná.
Je to vážně feel-good a jako odpočinkové čtení prostě ideální.
za knihu k recenzi děkuji Albatros Media

Kate3003
27.02.2023 3 z 5

Tahle kniha je takový milý příběh na odreagování. Pokud máte rádi knihy které si přečtete s úsměvem na tváři a říkáte si, že hlavní hrdinové jsou někdy opravdu troubové tak tohle je rozhodně něco pro vás. Jako bonus navíc je to celé zasazeno do fantasy. Takže nechybí příšery, kouzla, elfové, hrady a bály.

Hlavní hrdina Arek je milý kluk, který se díky proroctví vydal na výpravu při které měl dát dohromady družinu a zachránit království Ere a vrátit ho právoplatným vládcům. Jenže něco tak úplně nevyjde. Vlastně spíš vůbec nic nevyjde podle plánu a tím začíná poměrně humorná série přešlapů u kterých se čtenář opravdu pobaví.
Nečekejte nějaký velký děj i když se jedná o fantasy, tak pořád je to hlavně feel-good takže není nouze o vtipné momenty a spoustu nedorozumnění vyplývajících z předčasných závěrů ohledně citů druhých. Kniha je navíc velmi čtivá a hlavní postavy poměrně sympatické i když jsem si asi tak 50x řekla že Arek nebo Matt je pěkný trouba. Hezky zpracované je i prostředí do kterého je příběh zasazen a působí tak hezky pohádkově což je možná jeden z důvodů proč se kniha velmi dobře čte.

Za mě jako takovou milou jednohubku mohu jen doporučit a děkuji albatrosmedia za poskytnutí Reading copy.

lena.o.knihach
27.02.2023 4 z 5

Když za Arekem jednoho dne přijde stařec s proroctvím, na nic nečeká, vezme svého nejlepšího kamaráda Matta a vyráží do světa naplnit svůj osud.
Cestou k sobě postupně přibírají další členy. Problém nastává v momentě, kdy se jim podaří zabít krále (krutého a nespravedlivého), protože už jaksi nikdo nedomyslel, co bude dál a kdo bude vládnout?

Čtenáři se ocitají rovnou v akci a chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala. Začít ya příběh přeseknutím hlavy se jen tak nevidí. Ale už od začátku jsem se bavila, o trapné a vtipné scény i hlášky zde není nouze a do party přátel se úplně zamilovala. Už teď mi chybí!

Několikrát mě ale v průběhu čtení napadlo, že bych si možná víc užívala děj, kdyby se odehrával na jejich osudové cestě, kdy se všichni členové poznávají a Šťastně až navěky? by mohl být druhý díl.

S prvním letošním Humbooktipem nešlápnete vedle, pokud se chcete u knihy zasmát a přijít na jiné myšlenky. Je to skvělá queer romcom s prvky fantasy, kterou nevíte, že potřebujete číst. Takhle milý, oddechový a hlavně praštěný příběh jsem ještě nečetla a určitě se k němu vrátím.

#spoluprace @albatrosmedia

Jane2016
26.02.2023 4 z 5

Tohle bylo tak milé a vřelé fantasy, že pokud máte rádi tento žánr, podle mě budete více než nadšení.

Hned na začátku příběhu se společně s hlavními hrdiny dostáváme do pohádkové příběhu, kdy je se Arek nedopatřením dostane na trůn a jeho přátelé jsou na této dobrodružné cestě po jeho boku. Snaží se mu pomáhat s novým údělem, a i když to povětšinou není jednoduché, pomáhají s čím se dá.

A samozřejmě, jak už sama anotace napovídá, jde zde o příběh lásky. Takové, nad kterou se budete potutelně uculovat. Naši dva hrdinové se k sobě snaží stále najít cestu, ale není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Tato linka byla pro mě ta nejhezčí a nutila mě číst dál a dál. Potřebovala jsem totiž nutně vědět, jak to mezi nimi dopadne!

Líbilo se mi prostředí ve kterém se celý děj odehrával, něco mezi pohádkou a fantasy. Pro mě nezvyklé, ale velmi příjemné prostředí.

Knihu tedy doporučuji všemi deseti. Pokud budete hledat fantasy příběh ve kterém je ale špetka romantiky, tak bych se vůbec nebála sáhnout po tomto příběhu, protože podle mě rozhodně nebudete zklamaní.

Laerry
25.02.2023 5 z 5

Začátek knížky byl pro mě docela chaotický, protože děj jako by začal uprostřed příběhu, tedy konkrétněji po dokonané bitvě a zabití despotického krále a vy se musíte ihned zorientovat ve skupině několika lidí, jenž stojí za sesazením panovníka a korunováním nového vládce, Areka. Z jeho pohledu je též příběh vyprávěn a když po pár kapitolách „usedne prach“ a začne se řešit otázka najití vhodné manželky pro Areka (který je zásadně proti, protože má slabost pro svého přítele a rádce Matta), tak se konečně dostanete do děje. Knížku jsem četla v angličtině a jsem ráda, že budu mít knížku i v češtině. Doufám tedy, že vyjde i předešlá autorčina knížka "In deeper waters", která se mi líbí o chlup víc.

Prokrastinuji
24.02.2023 4 z 5

Porazíte padoucha, zachráníte svět, a pak na vás padne kletba - buď zemřete nebo půjdete pod čepec. Tohle drámo přesně řeší hlavní hrdina Arek v téhle dosti praštěné romcom YA knize. Souhlasím, že vám to může dát vibes Srdcerváčů, a zároveň je to retelling na Artuše a Merlina. Arek tady má svého čaroděje Matta, a příběh je zasazen do společnosti, která neřeší gender.

Uznávám, že místy je to trochu chaotické, a závěr je předvídatelný. Na druhou stranu jsem se při čtení opravdu dobře bavila. Jedná se o oddychové čtení, které ve vás zaklíčí feel good pocit snad od první stránky, a ten ve vás přetrvá ještě dlouho po dočtení.

Pro mě to bylo zároveň osvěžující v mnoha faktorech - nečtu tolik romcomy, LGBT+ literaturu, a od YA se v poslední době také pomalu odkláním. Trope friends to lovers taky zrovna často nefiguruje v knihách, co čtu. Samostatně to samozřejmě jsou prvky, které najdeme i v jiných knihách, ale takhle dohromady to vytváří jedinečný příběh, který budu ráda dál doporučovat. Celkově jsem tak spokojená - bylo to ověžující vyjetí ze zajeté žánrové linky, kterou si jinak jedu :D

homosexualita romantika pro dospívající mládež (young adult) LGBT, queer, LGBT+

F. T. Lukens
americká
2023  72%Šťastně až navěky?
2024  77%Okouzlení