Šťastně až navěky?

Šťastně až navěky? https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509383/bmid_stastne-az-naveky-cue-509383.jpg 4 299 299

Feel-good fantasy, ve které se mísí artušovské legendy s LGBTQ+ tematikou. Arek byl předurčen, aby zachránil království Ere před ďábelským vládcem. Co však přijde potom, až se mu to povede? O tom nikdy nepřemýšlel, ale teď ho to celkem pálí. Na popud své družiny totiž po padouchově skonu přijme královskou roli, která má háček: do Arekových osmnáctin musí na bílém koni efektně přicválat budoucí choť, jinak je po Arekovi. Osmnáct mu bude za tři měsíce – a to je dost málo na objevení životní lásky. Co když ji ale má celou dobu před očima?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

So This Is Ever After , 2022

LucyEcstasy
08.07.2023

Šťastně až navěky? - F. T. Lukens

Arek a jeho družina jsou předurčeni k svrhnutí strašlivého vladaře v království Ere. Po úspěšné výpravě tu nastává jedna otázka. Kdo bude novým vladařem? Bandu nenapadne nic jiného než nasadit korunu Arekovi. Má to jeden háček. Korunu nemůže jen tak sundat. Navíc do svých 18 let se musí objevit Arekova spřízněná duše, se která mu zaslíbí celý život, jinak zemře strašlivou smrtí. A času není mnoho, neboť Arekovi bude 18 za tři měsíce. Bude svatba nebo smrt?

Opět jsem zabrouzdala do žánru, který běžně nečtu. Navíc to byla má první feel-good kniha a LGBTQ+ fantasy. Byla jsem příjemně překvapena.

Ze začátku jsem si musela zvyknout, že kniha je spíše plynulejší, línější a že se v ní najde jen pár okamžiků, které nesou nějakou akci. Po rozležení v hlavě mi to přišlo ale super, protože vše spolu fungovalo a neměla jsem pocit, že by akční pasáže byly do knihy uměle nasazené. Autorka má navíc skvělý smysl pro humor, který do knihy vložila. Bylo zábavné sledovat, jak se Arek a jeho družina dostávají do situací, do kterých museli rychle dospět a vymýšlet různá řešení. Představte si prostě bandu puberťáků, která má ze dne na den vládnout celému království.

Oblíbila jsem si charakterově celou skupinku. Ač to byla občas jelita, tak se člověk s nimi nasmál, fandil jim a prožíval s nimi všechny jejich strasti a radosti. Není snad nikdo, kdo by mi nepřirostl k srdci. Neměla jsem ani pocit, že ta kniha je něčím hloupá, což většinou u YA knih mám. Především u postav. Ale tady nemám co vytknout.

Pokud sháníte fajn oddechovku na léto, tak si myslím, že tato kniha by mohla být to pravé.

andinkaaa
03.07.2023 5 z 5

Dobrá, pojďme se na minutku pozastavit nad tou nádhernou obálkou, kterou ponechali i do českého překladu, za což jsem neskutečně vděčná!!
Fajn, teď jdeme na recenzi :)
Knížky jsem si všimla někdy před pár měsíci díky zahraničnímu booktoku (nebo to bylo něco jiného?) a okamžitě se zamilovala do té obálky. I anotace zněla lákavě, takže ve mně začal takový ten malý mužíček, kterého jistě všichni známe, zvonit na zvoneček, že tohle si chceš přečíst!. Díky bohu, že jsem si ji nekoupila v té angličtině!! Protože o několik měsíců později jsem se dozvěděla, že ji budou překládat a já nemohla být šťastnější, vážně moc jsem se na ni těšila.
A taky že dostála všem mým očekáváním. Tahle knížka byla prostě něco, co jsem ve svém životě postrádala, jen jsem o tom do té doby, než jsem si ji přečetla, nevěděla. Je to neuvěřitelně nádherná, milá, sluníčková, oddechová, cute queer romantická fantasy (ano, tohle všechno), kterou prostě potřebujete číst. Všechno bylo dokonalé. Prostředí, postavy, humor, romantika. Knížka nemá nijak zvlášť propracovanou zápletku, všechno je to jasné a pochopitelné, nic, řekla bych, z čeho byste se klepali nervozitou, ale stejně musím ocenit ten nápad. Koncept co se dělo po tom, co někdo zachránil svět se mi neskutečně líbí a doufám, že do budoucna tu bude více takových knížek. A ještě další plusové body přidávám za to, že postavy se tady vážně chovají na svůj věk. Je to prostě parta puberťáků, co se snaží přijít na to, jak řídit celé království, které se jim (trochu neohrabaně) podařilo nějakým zázrakem zachránit. Moc se mi líbí, že tu bylo ukázané opravdu všechno, od znovuzískání důvěry poddaných až po vztahy s ostatními královstvími (a taky reálné pochyby, jestli sedmnáctiletý kluk zvládne vládnout království). A to všechno se snažili vyřešit vlastně ještě neplnoletí lidé, kteří s tím samozřejmě neměli žádné zkušenosti. Miluju, jak je všechno reálné a přirozené, sama bych se ve spoustě chvílích chovala stejně jako oni.
Teď se jdu na chvíli rozplývat nad Arekem a Mattem. Miluju všechny postavy, to neříkám, ale oni dva jsou prostě afkshskafsj.
Jsou cute, vtipní, zmatení a snaží se dělat správná rozhodnutí, ale moc jim to nejde (hlavně teda Arek, ten je největší matla), ale jsou to ty nejlepší postavy. Jejich romantika se vyvíjela přesně tak, jak jsem si představovala, a já milovala každou stránku. KAŽDOU. STRÁNKU. TÉHLE. KNIHY. PANEBOŽE. Jsou prostě dokonalí, nejde je nemilovat, culíte se jak měsíček na hnoji celou dobu čtení a tečka, tohle by vás teď mělo přimět si to jít přečíst, pokud jste tak ještě neudělali.
Ta knížka je safe place, má nádherný vibe a řadí se mezi moje nej

Vjeerus
29.06.2023 2 z 5

Uf, nevím, jak moc si svým názorem podřežu větev pod sebou, ale vážně nechápu, co je na této knize tak skvělé, že dostala nálepku humbook tip a celkově tolik reklamy.
Začnu tím, co mi fakt vadilo a to jsou postavy. Hlavní hrdina nám hned na začátku řekne, do koho je zamilovaný a že je rozhodnutý mu to okamžitě říct. Tedy až poté, co se nají. Vykoupe. Vyspí. Prohlédne hrad. Promluví s milionem jiných lidí. Zabije chobotnici. Bude mít jistotu, že ten druhý to cítí stejně... Ano, za mě prostě hledal výmluvy, proč to neudělat. A aby toho nebylo málo, tak jakákoliv konverzace mezi postavami byla tak zamotaná, aby se náhodou nic neřeklo přímo a aby ti ostatní neměli šanci pochopit, co cítím, chci atd. Ale! Cokoliv zmatený účastník konverzace řekl, bylo bráno jako odmítnutí.
Tři stovky stran o tom, jak spolu lidi neumí komunikovat zaobalené do nálepky retellingu na artušovskou legendu, kterou by člověk nenašel ani pod lupou. Do toho se tam opravdu nic zajímavého nestalo, protože na začátku je zabit padouch a z "Co bylo dál?" se nic nevykřesalo. Žádné seznamování s postavami, historií království nebo jak se vůbec vládne.
Tahounem knihy měla být LGBT+ témata, ale ta byla také zazděna, protože hned od začátku víte, že v tomto světě se na nějaké utlačování nejede a hetero páry by člověk taky těžko hledal. Myšlenka krásná, ale mě mrzí, že svět, který byl představen, by v této formě velmi brzo zanikl na nedostatek populace.
Jediné plus je, že se mi kniha opravdu dobře četla a věřím, že se dá slupnout za jeden večer. Konec byl na mě strašně cukrkandlový, protože na to čekáte 300 stran a pak si to postavy vyříkají na dvou stránkách a dalších deset jsou nejzamilovanější pár pod sluncem.

alibaba72
17.06.2023 3 z 5

Začátek byl slibný, ale pak už to bylo trochu nudné, tak ale nejsem cílová skupina, je možné, že mladým čtenářům to bude vyhovovat, ale já rozhodně čekal víc.

Izumis
16.06.2023 2 z 5

(SPOILER) Knížka se mi líbila, užila jsem si to, opravdu. (Po státnicích není můj mozek připraven na nic složitého, takže úplně top volba.)
Ale osobně bych potřebovala asi prequel, abych se víc zajímala o všechny postavy (chápu, že mají roli v ději 'před' touto knihou, ale potom už se o nich nic moc nedozvíme. Taky zápletka je hodně jednoduchá, vše je založeno na špatné komunikaci, a někteří jiní autoři to zpracovali mnohem lépe.

TynaBehuncikova
10.06.2023 3 z 5

Já od toho teda asi očekávala něco trochu jiného, nápad mě nadchnul tak jsem se na knihu těšila, ale bylo to velmi průměrné čtení, jednoduše předvídatelné a upřímně dost hloupoučké. Vtipy mi přišly ohrané a takové na jedno brdo, zkrátka humorem mě kniha opravdu neoslovila. Na druhou stranu to bylo fakt čtivé a moc se mi líbila obálka.

bara-offici
10.06.2023 5 z 5

Když jsem si ji pořídila měla jsem dost smíšený pocity, bála jsem se že to nebude tak dobré jak je to prezentováno, ale popravdě jsem byla velice překvapená protože to nebylo vůbec špatný. Opravdu jsem ji přečetla jedním nadechnítm. Konec sice byl vyřešen dost rychle, ale dá se to snadno pochopit.

Knihotyna
08.06.2023 2 z 5

Když jsem knihu objevila v edičním plánu, tak jsem se moc těšila - nalákala mě obálka (ta je super! :)) i anotace.
Po pár stránkách jsem byla nadšená - sranda, vtip, pár mladých lidí, co hrad neviděli ani z dálky a teď tam budou vládnout? Paráda! Služebnictvu stávaly vlasy hrůzou na hlavě! :D
Ale pak se to pro mě pokazilo a prakticky zbytek knihy se řešil nebo spíše táhl vztah hlavní postavy s jinou postavou. A opravdu se táhl. Vlastně se nic nedělo. Věděla jsem, jak to dopadne, věděla jsem, co se bude dít a co všechny postavy budou řešit. Takže jsem se nudila a do čtení se nemohla donutit! Ale nakonec jsem se donutila! A mám knížku dočtenou.
A byť byl konec krásný :), asi bych se bez této knihy v seznamu přečtených knih obešla.

wolfka44
07.06.2023 5 z 5

právě teď
Normálně nečtu cokoliv romantického, protože pak mam pocit, že ja v zivotě neůžu mít ani tisícunu takovýho štěstí.
Ale tahle knížka za to stála, je skvělý jak je psaná vtipně, ale na konci mi ukáplo i pár slziček...
Ten příběh je mňamina, miluju ty dva, jak jsou oba hrozně zmatený a nechtěj druhýmu ublížit. A i celá parta je skvěle potrhlá.
Od čtení jsem se musela doslova tahat, jinak bych to přečetla celé najednou, takhle mi to vydrželo 5 dní, ale jen kvůli tomu, že jsem se musela učit na laborky.

Potřebuju vícc toho ňuní příběhu.....

baruu.s
04.06.2023 1 z 5

Takže... tady to má převážně lepší hodnocení, ale já tomu vážně více než 1 hvězdičku dát nemohla. Věřím, že někomu se kniha líbí, protože to bylo vtipné a docela pohodové, ale můj šálek kávy to tedy rozhodně nebyl.

Kniha ze začátku zaujme nejen obálkou, ale vlastně i námět na příběh se nezdá špatný - to je proč jsem, stejně jako spousta dalších lidí, po knize sáhla - ale musí se nechat, že ta obálka je na tom asi to nejlepší. Celkově příběh dost zklamal.

Úplný začátek se zdá být hrozně fajn a chvílemi je to napsané opravdu vtipně.. Ale po tom už asi nenajdu nic jiného, co na tom vyzdvihnout.

Celý to bylo prostě o nepochopení citů a to se mi zdá naprosto zbytečný (jako by to tak nebylo ve většíně romantických zápletkách). Nápad na příběh mohl mít takový potenciál a mohlo se to ubírat všemi možnými směry! Za mě to takhle bylo rozhodně promrháno, což je hrozná škoda. Čte se to docela rychle, ale já musela v podstatě přeskakovat odstavce, protože mi přišlo, že se tam nic moc nědělo. Půlku knihy máte pocit, že se tam řeší jen to, že je potřeba vyřešit všechny možné problémy. A konverzace také nebyly zrovna k popukání - vím, že to není kniha pro dospělé, ale 17letí teenageři se nemuseli chovat, jakoby jim bylo 13.

Tak to by bylo asi tak všechno. Dokázala bych napsat asi ještě o spoustě dalších věcech, ale takhle jsem to celé nějak shrnula a toť můj názor na knihu.

Na závěr chci říct, že ani tolik nelituju, že jsem si ji koupila, protože na lehké odreagování to je, a alespoň si cením i mých jiných knížek, které teď v mojí knihovničce v porovnání s touto vypadají, jako ty nejlepší bestsellery :))

Áňa 998
22.05.2023 4 z 5

Šťastně až navěky? je novinkou, kterou snad zahlédl každý. Protože ta obálka? Je nádherná a jen tak přehlédnout nejde
Malinko jsem tušila, co od knihy čekat, ale i tak jsem byla příjemně překvapená A je taky pravda, že knihu s takovou zápletkou jen tak nezapomenu
Tahle fantasy novinka se odehrává v "pohádkové" zemi, kde je magie, králové a princezny. Arek, náš hlavní hrdina usedá na trůn jako král, po boku má své věrné přátele. S pozicí je ale spjato i několik pravidel, včetně spřízněné duše...
A tak začíná hon na spřízněnou duši Arek hledá, ale jak to tak bývá, nevidí to, co je jasné A to mi malinko vadilo... Že je to od začátku vlastně jasné. Ale i tak?
Milá oddechovka, která je originální a nese stopy LGBTQ+ tématiky
Kdybych knihu nečetla jako štafetu, tak bych se k ní asi nedostala, a to by byla škoda. Nápad má opravdu originální!

AnnieR.
21.05.2023 4 z 5

Obálka knihy je nádherná. Příběh je perfektní a má velký potenciál. Řekla bych, že svůj cíl tato kniha splnila. Jen bych si přála více romantických chvil hlavní ústřední dvojice. Kniha se příjemně četla a dej ubíhal rychle.
Po celou dobu čtení, jsem si říkala, že jsou oba hlupáci. Tohle mě na knihách obecně štve, že spolu postavy nedokážou pořádně mluvit. Ale ve výsledku to tak musí být, protože by jinak kniha končila hrozně rychle.
Strhávám jeden bod za tu romantiku, které bych chtěla daleko víc.
Rozhodně ale knihu řadím zpět do knihovny a těším se, až se k ní jednou vrátím. 83%

Grohlinka
13.05.2023 2 z 5

Příběh je pohádkový a začíná tam, kde většina pohádek končí. Líbila se mi nadsázka a lehkost s jakou je kniha psaná, kdy si nejednou dělá legraci sama ze sebe a z různých situací, se kterými se můžeme ve většině pohádek setkat.

Těžko hodnotit, protože nejsem úplně cílová skupina, ale osobně bych uvítala více romantických chvilek, protože o tom primárně celá kniha byla, nebo alespoň měla být. Vytknout by se knize dala spousta věcí, ale jako jo, když přivřu obě oči, tak je to fajn feel good gay romance v poměrně originálním kabátku.

TessBlackCat
13.05.2023 4 z 5

Na tuto knížku jsem byla celkem dost zvědavá, primárně mě zaujal hlavně obal, který je opravdu pěkný. Příběh jako takový je dosti jednoduchý a v podstatě i předvídatelný, i tak mě ale bavil. Je to taková oddechová četba, která má sice lehce vážné pasáže ale většinou se u toho člověk zasměje, super bylo i uvedení trapných momentů, které v ostatních knihách moc nevídám. A konečný happy end mi taky vykouzlil úsměv na tváři. Za mě tedy fajnové počteníčko.

Bětuu
11.05.2023 4 z 5

Chápu, proč je ta knížka takové woooooow. Taky se mi líbila. Obálka je pěkná a to jaké byly ve knize trapne situace bylo originální. Jo, taky jsem moc neviděla zájem ze strany Matta, ale posledních sto stránek jsem si knihu neuvěřitelně užila. Nejlepší není, ale určitě vás odvede od myšlenek, rychle se přečte a dočkáte se duhy na konci a budete spokojení!

rycccy
08.05.2023 5 z 5

Krásná obálka. Ihned co mi bylo sympatické, že kniha hned ze začátku působí mile a vtipně. Jako první mě baví postavy Arek a Lila cožse pak změní a baví mě všechny postavy. A v průběhu čtení mě postava Lili nesmírně bavila a opravdu jsem se od srdce zasmál. Kdyz vždy pronesla uštěpačné poznámky nebo když se oblékala anebo s vranou to byly momenty kdy jsem se smál jak blazen.  U Areka jako u hlavní postavy jsem se trochu obaval, že mi začne vadit ten jeho humor. Který mi byl ze začátku knihy sympatický, ale spíš mi vadilo jak je dutý jak pařez... jak on sám několikrát zmínil. A bohužel nejenom on je dutý jak poleno, Matt byl na tom stejně. Matta si oblíbíte ihned. Příběh jako takový mi nevadil a spíše se stal moji oblíbenou knihou. Fantasy gay romance - komedie. Líbí se mi tyto knihy s touto tématikou. Vydařená  a byla i série Nejstarší kletby od jiné spisovatelky.

Storm.b
02.05.2023 3 z 5

Sedmnáctiletý vesničan Arek již v první kapitole sprovodí ze světa zloducha a stane se králem, za podpory svých kamarádů. Hlavní zápletka je představena hned na samém začátku - víme, do koho je Arek zamilovaný, a vzhledem k tomu, že si musí co nejdříve někoho vzít, je prakticky jasné, o čem celá kniha bude, a defacto i jak skončí. Ostatně dost výmluvně nás o tom informuje i obal knihy (pravda, ten je božský). Tři sta stránek knihy si pak dva hrdinové nejsou schopni vyznat city, dochází k vzájemným nedorozuměním a umělým zvratům, jinak by kniha mohla skončit ve čtvrtině.
Arekův vyvolený je věčně podrážděný, uražený, protivný, a štval mě po většinu doby, není příliš jasné, co na něm Arek vidí, kromě vzhledu.
Jinak se kniha četla dost příjemně, děj poměrně odsýpal a navzdory bídné až hloupoučké zápletce mě kupodivu pobavila.

Luskal
01.05.2023 2 z 5

Vlastně ani pořádně nevím, co si o knize myslím
Začala jsem ji číst bez většího očekávání - a nijak mě pozitivně nepřekvapila. Byla hodně průměrná.
Kladně hodnotím nápad co se děje po záchraně světa. Oproti tomu mi úplně neseděl styl a jazyk, jakým je kniha napsaná, postavy za mě taky nic moc, zabedněnost hlavní postavy je k pláči a ta přemíra lgbtq+ na to, ze se jedna o artušovskou dobu?
Kdyby neměla kniha označení Humbook tip, asi bych byla při hodnocení mírnější. Ale alespoň jde vidět (i dle nižšího hodnocení DK), že doporučí cokoliv, co vypadá hyperkorektně a výdělečně

jahex
27.04.2023 2 z 5

No, jak bych to... Gay romance líznutá fantasy. Od začátku víme, jak to dopadne a kdybychom na to náhodou zapomněli, tak nám to autor-ka přípomíná na každý druhý stránce.
Pokud nechcete při čtení myslet, tak je to ideální knížka.

kate9326
27.04.2023 5 z 5

Obálka je super, příběh sice používá mnohem modernější výrazivo, než by někdo čekal od historické !! fantasy, ale proč by ne...asi na tom až tak nesejde...
stejně tak hunor je dost svérázný :-)))

homosexualita romantika pro dospívající mládež (young adult) LGBT, queer, LGBT+

F. T. Lukens
americká
2023  73%Šťastně až navěky?
2024  77%Okouzlení