Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423403/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-Qjy-423403.jpg 4 2455 2455

Staré řecké báje a pověsti, pravděpodobně nejznámější kniha Eduarda Petišky, obsahuje příběhy z řecké mytologie převyprávěné pro děti a mládež. V jednotlivých příbězích se mladí čtenáři setkají s nejznámějšími řeckými bohy (např. Diem, Athénou, Afroditou, Apollonem), hrdiny (Heraklem, Theseem, Odyseem nebo Oidipem) či mytickými postavami i monstry (Amazonkami, Kerberem, Pegasem, Medúzou či Kerberem). Autor, jemuž politická situace v tehdejším Československu bránila psát pro dospělé, vnímal Staré řecké báje a pověsti zároveň jako metaforický „román a o životě v Čechách“, o českých zoufalstvích a nadějích. Právě v tomto archetypickém pojetí antické látky zřejmě spočívá její trvalý úspěch, nejedná se totiž jen o převyprávění antických mýtů, nýbrž komplexní svědectví o lidském životě a charakteru, srozumitelné v každé době a ve všech jazycích, do nichž kniha byla přeložena (kupř. ve Francii dosáhla kolem pětadvaceti vydání a stala se školní četbou). I u nás se kniha od prvního vydání v roce 1958, dočkala více než patnácti vydání a od té doby oslovila několik generací čtenářů. Současné vydání doprovázejí půvabné a mimořádně zdařilé ilustrace profesora Zdenka Sklenáře. Kniha zároveň vychází i ve speciální úpravě jako bibliofilie.... celý text

Lisbon
06.01.2014 odpad!

Omlouvám se, že takto odsuzuji jeden z literárních pokladů, ale doopravdy mě to neuchvátilo. Přečíst tuhletu knížku pro mě znamenalo větší úsilí, než přečíst Jiráska..., prostě mi řecké báje nesedí. Mám ráda Řecko, jako prostředí, ale ty jejich bohy a nějaká mluvící zvířata, která ani nejsou zvířata.... Neeee... :-(

Arissenka
30.11.2013 1 z 5

Podivné,příde mi že to není převyprávěné ale v originále!

Kyta
29.10.2013 5 z 5

Knihy o bozích a lidech mě nikdy moc nezaujaly - myslela jsem si, jaká je to určitě nuda, ale po přečtení Starých řeckých bájí a pověstí od Petišky jsem změnila názor. Knihu jsem četla se zájmem a se zvědavostí. Zaujme každého a jakéhokoliv věku. Je napsána velice čtivou formou, poutavější příběhy řeckých pověstí jsem nečetla. :) Každý příběh je doprovázen originálními ilustracemi Václava Fialy.
V knihovnách je hodně rezervovaná (sama jsem to zažila) a ani se nedivím!! Měl by jí přečíst každý. Příběhy jsou někdy obzvlášť drsné a surové, ale pochopíte proč. Kdo je Prométheus, Zeus, Héra, Athéna, Poseidon, Afrodita a další bohové a významní hrdinové té doby, teď už vím a mám v tom jasno.Jak je v úvodu napsáno: je dobré si jí přečíst už v mládí, aby vás informace doprovázely celým životem. Opravdu, tuto knihu doporučuji!! :)

Standa Šebek
16.09.2013 5 z 5

Co dodat? Nejznámější a zřejmě i nejpoutavější české převyprávění řeckých bájí, jednoho ze základních kamenů naší kultury. Tahle kniha by neměla chybět v žádné knihovně, protože neznalost řecké mytologie se nepromíjí:-)

Yanna0
14.09.2013 5 z 5

Klasika z povinné četby. Mrzí mě, že mi jí jako malému dítěti páni učitelé ve škole znechutili, protože by se mi jistě líbila už tehdy. Vztah jsem k ní našla až ve svých devatenácti letech.

Tulenik
18.08.2013 5 z 5

Čtu znovu po letech s devítiletým synem - střídáme se ve čtení a já si oživuji staré známé hluboko zakopané vzpomínky :-) Obnova určitě nezaškodí.

Andráse de la
01.08.2013 5 z 5

Já nejsem ten typ co čte pořád do kola pořád ty stejné knížky, ikdyž jsou dobré, ale tuhle bych mohl číst do nekonečna.(zatím jsem ji četl asi 17x a tu od Rudolfa 3x a chstám se znova).

Andráse de la
01.08.2013 5 z 5

Na těhle příbězích jsem vyrůstal. Přímo tuto knihu jsem si koupil před dvěma lety. A když jsem minulý týden šel do knihkupectví a uviděl jsem ji tam, neodolal jsem a koupil jsem si ji podruhé. Četl jsem jich spostu i od jiných autorů jako je např. Rudolf Mertík, ale myslím, že Petiška to má o něco málo více vypracované.
Ale jinak tohle je ta nejlepší z nejepších knih na světě . Lepší nad ní není.Dal bych biiardu hvězdiček z pěti.

fellaZ
23.07.2013 5 z 5

Velmi čtivé a zajímavé. Tyhle báje jsou začátkem povinné četby, které baví a dozvíte se spoustu věcí. Doporučuji.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Převyprávění bájí různých mytologií jsou velmi důležitá, protože často tvoří mosty, po nichž se čtenář propracuje až k původním verzím mýtů. Báje a pověsti od Petišky jsem průběžně pročítala od puberty a vlastně jsem nikdy neskončila.

Katuska001
28.06.2013 5 z 5

Úžasně napsané řecké báje, tato kniha patří k těm, které člověk čte několikrát...

scareface
20.06.2013 5 z 5

Túto knižku som dostal na Vianoce v roku 1976, alebo 7. Bol som fascinovaný obrázkami aj príbehmi, prečítal som ju niekoľkokrát a občas si na tie príbehy spomeniem aj dnes po takmer 40-tich rokoch.

budíček
08.06.2013 5 z 5

Bezkonkurenčně nejlepší zpracování klasických řeckých bájí, co si budeme povídat?! :) Knížka, od které se jen těžko odtrhává, a ke které se čtenář vždycky rád vrací a navíc psána moc hezkou čtivou formou... Zasloužila by klidně i 10 hvězdiček :)

Wewerka11
06.06.2013 5 z 5

Před pár lety to byla moje vůbec nejoblíbenější knížka. Když jsem ji už dočetla, nedalo mi to a za chvíli jsem jela zase od začátku. Pan Petiška se psaní pověstí zhostil velmi dobře, knížka je opravdu čtivá a není těžké pochopit děj. A navíc, pokud někoho chytne tak, jako se to stalo mně, staré řecké báje a pověsti má nadosmrti zapsány v hlavě. :-)

Kateriska
01.06.2013 5 z 5

V řeckých bájích jsem už od nepaměti měla pěkné mezery, a proto jsem tuhle knihu před pár dny vytáhla a začetla se do ní. Ty od Eduarda Petišky jsou moc hezky, a hlavně jednoduše napsané. Bohužel je pravda, že postav je v této knize opravdu hodně a dost brzy se zapomínají či pamatují. Ale přesto nelituji, že jsem si to konečně přečetla, abych měla dobrý základ pro antickou literaturu, která se probírá v prvním ročníku na střední škole a dost z těchto bájí a pověstí vychází. Musím také dodat, že v knize jsou zajímavé a názorné ilustrace, které usnadňují orientování se na stránkách.

Veronica
17.05.2013 4 z 5

Četli jsme je ve škole a potom i doma,jsou velmi zajímavé a pro lidi i dost poučné - co třeba Potopa??

zapina
11.05.2013 2 z 5

No, musela jsem je číst a musím se přiznat, že mě vubec nebavily...

Yarwen
05.05.2013 4 z 5

Příběhy o řeckých bozích a hrdinech se hodí jak pro děti coby pohádky, tak pro dospělé jako výborné osvěžení znalostí o faktech, ve kterých by se měl vzdělaný člověk orientovat, aby si nepletl Hérakla s Héfaistosem a Artemidu s Athénou. Narazil jsem na drobné nepřesnosti v příběhu o trojské válce, jinak je ovšem vše v pořádku a kniha se čte příjemně. Pro zájemce o toto téma doporučuji knížku Bohové a hrdinové řeckých a římských bájí od Zamarovského, která má širší záběr a je krapet podrobnější.

tyzik.cejka
24.04.2013 5 z 5

jako encyklopedie která by děti k sobě táhla jako tahle kniha mě přitahovala a chtěla si s hrát super to se moc moc povedlo

Harry
19.04.2013

Jako dítě jsem díky této knize získal přehled o řeckých bozích sídlících na Olympu a seznámil jsem se s mnoha příběhy i prostých lidí. Knihu vylepšuje i velké množství ilustrací .