Stalinov osudový omyl

Stalinov osudový omyl https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104534/bmid_stalinov-osudovy-omyl-rn5-104534.jpg 4 3 1

Tragédia prvých desiatich dní druhej svetovej vojny na východnom fronte. Autor zobrazuje toto obdobie z hodiny na hodinu, objasňuje príčiny vodcovej reakcie, odkrýva jeho útočný plán a ukazuje, do akej miery ovplyvňovali Stalinovo správanie jeho povahové črty.

Literatura faktu Válečné Historie
Vydáno: , Kalligram (SK)

Stalin's Folly: The Tragic First Ten Days of WWII on the Eastern Front , 2005

Targa Dall
11.12.2015 4 z 5

Poměrně čtivě napsaná kniha. Obsahuje jednak příběhy spousty běžných lidí a rovněž strategické otázky armády.
Příběhy běžných lidí však nekorespondují s pohyby jednotek a dle mého názoru nadbytečné. Navíc se v knize neustále opakuje, že sovětská armáda byla překvapena vinou Stalinovy nerozhodnosti. Stalin chystal preventivní útok na Německo a proto se armáda spíše připravovala na útočné operace (ale rovněž ne na 100 %). Útokem německé armády byl tento plán znemožněn a Stalin byl naprosto nerozhodný i v prvních dnech útoků a nechal armádu decimovat; kdy i vydával nesmyslné rozkazy, protože neznal situaci z fronty.
Kniha byla pro mě zajímavá, protože jsem nedávno dočetl Smrt Wehrmachtu (M. Citino). Němci měli perfektní průzkum a tok informací a techniku a výcvik. Rusům všechny tyto věci chyběly.

Josif Vissarionovič Stalin východní fronta (2. světová válka)

Autorovy knížky

2006  80%Stalinovy iluze

Kniha Stalinov osudový omyl je v