Stalinovy iluze

Večer 21. června 1941 měl Stalin za sebou namáhavý den. Od rána k němu z nejrůznějších zdrojů docházely zprávy o německých plánech útoku na Sovětský svaz. Ještě před pár dny takovým zprávám nevěřil. Ne že by snad pochyboval o tom, že Hitler jednoho dne upře svůj chtivý pohled na Sovětský svaz, podle Stalinova přesvědčení ale k tomu nemělo dojít dříve než na jaře 1942, až bude Británie na kolenou. Věřil, že německý generální štáb nepřipustí, aby Německo znovu jako v roce 1914 zabředlo do války na dvou frontách. A tehdy přijde řada na Stalinův vlastní plán, který až dosud udržoval v tajnosti dokonce i před většinou svých generálů. Plán počítal s generálním útokem proti Německu, při němž se Sovětský svaz bude moci zmocnit dalších částí východní Evropy a připojit je k rudému impériu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/104538/stalinovy-iluze-104538.jpg 42

Prvních deset tragických dní druhé světové války na východní frontě (2005)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

Targa Dall
11.12.2015

Poměrně čtivě napsaná kniha. Obsahuje jednak příběhy spousty běžných lidí a rovněž strategické otázky armády.
Příběhy běžných lidí však nekorespondují s pohyby jednotek a dle mého názoru nadbytečné. Navíc se v knize neustále opakuje, že sovětská armáda byla překvapena vinou Stalinovy nerozhodnosti. Stalin chystal preventivní útok na Německo a proto se armáda spíše připravovala na útočné operace (ale rovněž ne na 100 %). Útokem německé armády byl tento plán znemožněn a Stalin byl naprosto nerozhodný i v prvních dnech útoků a nechal armádu decimovat; kdy i vydával nesmyslné rozkazy, protože neznal situaci z fronty.
Kniha byla pro mě zajímavá, protože jsem nedávno dočetl Smrt Wehrmachtu (M. Citino). Němci měli perfektní průzkum a tok informací a techniku a výcvik. Rusům všechny tyto věci chyběly.