Stalin a Evropa: Napodobit a ovládnout, 1928–1953

Stalin a Evropa: Napodobit a ovládnout, 1928–1953 https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412363/bmid_stalin-a-evropa-napodobit-a-ovladno-gHo-412363.jpg 4 23 2

Studie významných historiků a historiček, které v této knize shromáždili Timothy Snyder a Ray Brandon, přibližují různé etapy cesty, kterou Sovětský svaz za vlády Josefa Stalina prošel. Nejprve se diktátor snažil připodobnit zaostalou sovětskou říši Evropě – například za cenu obrovských obětí během několika let odnaučit miliony Kazachů kočovat a přimět je k usedlému životu. Po vítězství v kruté válce s Hitlerem si Stalin usiloval podmanit tu část Evropy, kam dorazila sovětská vojska, a připodobnit ji sovětské říši. Sovětský svaz byl největším státem na světě, jeho represivní moc a strašné ambice byly nejzřetelněji realizovány v Evropě. Pod vedením Josepha Stalina, od 1928 k 1953, Sovětský svaz transformoval sebe a pak všechny evropské země, se kterými přišel do kontaktu. Tato kniha se zabývá každým aspektem setkání Stalina s Evropou: pokus o vytvoření evropského státu urychlením evropského modelu průmyslového rozvoje v SSSR; masové vraždy v očekávání války proti evropským mocnostem; skutečný kontakt s největší silou Evropy, nacistickým Německem, nejprve jako spojenec a pak jako nepřítel; čtyři roky války hlavně na sovětském území, které přinesly miliony mrtvých, včetně velké části holocaustu; a konečně znovuobnovení sovětského systému, nejen na předválečném území SSSR, ale také na západní Ukrajině, v západním Bělorusku, v pobaltských státech, Polsku, Československu, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a východním Německu.... celý text

Literatura naučná , Historie , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Past production

Stalin and Europe: Imitation and Domination, 1928-1953 , 2014

sika444
sika444
18.09.2020 5 z 5

Dvanáct brilantních studií týkajících se nejen Stalinovy politiky, ale i souvisejících témat. Cenné je na knize to, co by mělo být samozřejmostí: všechna tvrzení jsou doložena v poznámkách z pramenů nebo literatury. Autoři hojně využívají i literaturu autorů z východoevropských zemí, čímž se jejich texty liší od knih západních autorů, kteří v důsledku jazykové bariéry tyto autory neznají.
Leccos je možno zjistit jinde, ale některé skutečnosti objevuje právě tahle kniha (nebo já jsem je nalezl v této knize poprvé):
- Násilí, útěk a hlad - čínsko-kazašská hranice a kazašský hladomor;
- Stalin, špionáž a kontrašpionáž;
- Polské podzemí za sovětské okupace;
- Německé ekonomické plány s okupovaným Sovětským svazem a jejich naplnění (1941 - 1944) - tato kapitola je velmi důležitá pro pochopení motivů Hitlerovy invaze na východ;
- Běloruští partyzáni a německá odveta - kapitola boří některé mýty;
- Stalinova válečná představa o poválečném míru (1939 - 1945) - zde zjistíme, že není pravda to, co se obecně traduje: totiž že Churchill, Roosevelt a Stalin si rozdělili Evropu už během války);
- Stalin, sovětská politika a vytvoření komunistického bloku ve východní Evropě (1941 - 1948) - zde je dobře doloženo, proč Stalin budoval blok lidových demokracií kolem svých hranic a jaké způsoby v jednotlivých zemích používal;
- Stalin, roztržka s Jugoslávií a úsilí Sovětů a východoevropských států o upevnění kontroly (1948 - 1953) - nejen o roztržce s Titem, ale především o budování armád v sovětských satelitech a o příčinách politických čistek v letech 1950 - 1954.
Knihu uvádí Snyder skvělým úvodem, který hutně nastiňuje základní fakta. To je vůbec přednost knihy - velká hutnost textů, žádné zbytečné vysvětlování, autoři předpokládají, že se čtenář orientuje v základních faktech. Škoda, že jsou zde některé tiskové chyby (na str. 289 je letopočet 1974, správně má být 1947, na str. 309 je letopočet 1953, správně má být 1952)

francouz
francouz
12.01.2020 5 z 5

No tak toto je zase trošku jiná knížka od mého oblíbeného autora, nicméně tak jak jsme u něj zvyklí snaží se nám rozkrýt před i poválečnou Evropu, a to hlavně z pohledu jednoho z největších tyranů a masových vrahů ever J. V. Stalina.
Jsou zde krásné ukázky, toho jak si socilistický systém, třeba neveděl rady s některými z původních obyvatel SSSR.
Ano bylo to někdy opravdu těžké najít ten správný postoj. Nicméně postoj byl většinou jasný : "Potřebujeme z táborů udělat kolonizační vesničky, bez uvažování o době věznění. Filantropické ohledy, zkrácení trestu , jsou nejen nemístné, ale často dokonce škodlivé."
No z toho opravdu až mrazí, to jaký byl přístup k vězňům, kteří se bohužel znelíbili režimu a bylo je třeba přesídlit.
To jak kazaši utíkali do Číny, pašovali čaj a nebylo vůbec možné je zadržet, z pohledu sovětské vlády, bylo opravdu zajímavé.
Také postoj k ostatním národům, židům, zejména polákům, ukrajincům a dalším je velmi vystižně pojat a to jak si připravoval nárazníkovou pováleční zónu, no velmi poučné by to mělo být pro mnohé z nás, kteří pochybujeme, i když se často objevuje naprosto stejný slovník u stávající ruské vládnoucí garnitury.....
Nevím kolik se toho má ještě stát, abychom vnímali dějiny jako spirálu a poučili se z chyb, které zde kdysi byly....