Srpny

Srpny
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533886/bmid_srpny-65ea09c8d406b.png 4 687 687

KAM AŽ JSME SCHOPNI KVŮLI TOMU DRUHÉMU ZAJÍT? Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s podivnou pravidelností každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct nedá.... celý text

roxy9413
08.01.2024 3 z 5

Oceňuji neotřelé téma, nemohla jsem se odtrhnout, ale zklamal mě konec alá "domysli si sám". Zrovna takto závažné téma by to rozuzlení potřebovalo. Takže celkový dojem z knihy je takový zvláštní, jako by tam něco chybělo, nejen ten závěr.

knihovna1
08.01.2024 4 z 5

Kniha je velmi čtivá a dobře napsaná. Přečteno za pár dnů. Téma těžké a mrzuté. Věřím oběma stranám. Oběť se může dostat až hodně daleko a nechat se i zlikvidovat. Nebo může dohnat své okolí taky do velmi svízelných situací. Těžké soudit takovouto problematickou a křehkou záležitost. Každopádně pro mě zajímavé setkání s autorem a napínavý zážitek.

Odehnalka
08.01.2024 3 z 5

Já nevím. Na knihu jsem se celkem těšila, protože konečně téma psychického týrání, které z mého pohledu bývá opomíjeno. Jenže... příběh má za mě několik děr a mnoho otazníků, kvůli kterým jsem nedokázala hlavní hrdince držet palce. Zvláštně napsáno, ale neboť je kniha útlá, tak přečteno celkem rychle.

bigben
06.01.2024 4 z 5

Ze začátku mi přišla hlavní hrdinka silná s názorem, postupem času mi lezla na nervy se svojí nerozhodností než jsem dostala k závěru a uvědomila si, co dokáže udělat manipulace s člověkem a jeho psychikou....konec knížky byl smutně povedený.

akinomV
06.01.2024 4 z 5

Zpočátku takové pomalé tempo, ale závěr tedy letěl. Asi bych ráda četla i pohled Jany a otce, jak to viděli oni. Mohlo by to být hodně zajímavé.

Lenucha77
05.01.2024 4 z 5

Ač mi v první polovině kniha nepřišla až tak výrazná a hlavní hrdinka Daniela se mi zdála tak trochu fňukna (nějak jsem si k ní nedokázala najít cestu), závěr je famózně napsaný a já smekam před tímto debutem.

lounovad
03.01.2024 5 z 5

Nádherně napsaný a silný debut. Možná jsem čekala trochu víc v závěru, možná mě občas trochu štvaly vzletné fráze. Ale celkově jsou Srpny z toho nejlepšího, co u nás vyšlo. Jsem zvědavá, kam se autor vrtne dál, protože tohle je hodně vysoká laťka. Jen houšť!

blak
29.12.2023 4 z 5

Skvělá knížka, miluju příběhy, kdy se do hrdinky můžu vcítit - uvěřitelností příběhu, věkem, místem děje, životními osudy. Abych byl upřímný, 3/4 knížky skvěle jednou, přečteno skoro na jeden zátah. Konec mě ale překvapil, možná až zklamal? Na prvotinu i tak úžasný!

Prske
26.12.2023 4 z 5

Tohle mě hodně bavilo, určitě povedená kniha o jedné formě manipulátorství, která člověka dokáže úplně oddělat. Poznamenala jsem si spoustu krásných myšlenek a slovních obratů.
Hvězdičku dolů dávám za jakousi prvoplánovost, kterou z textu cítím.

Nikola086
24.12.2023 5 z 5

Je až neskutečné, jaké emoce ve mně dokázala vyvolat tato útlá knížečka. Autor má velmi zajímavý styl, který ve mně dokázal vyvolat emoce, především úzkost při čtení. A myslím si, že u takových témat je to potřeba, protože člověk si tak dokáže více představit, jak závažný může gaslighting být.
Kniha rozhodně stojí za přečtení a rozhodně pak i za přemýšlení nad samotným tématem, které by nám mělo umět otevřít oči

cherubinka
23.12.2023 3 z 5

(SPOILER) Nevím, jestli byl nejlepší nápad číst tuto knihu po dvojici Námi to končí a Námi to začíná. Obě dvě pojednávají o domácím násilí. Zatímco u těch dvou jde o fyzické týrání, které JE vidět, tato kniha je o tom hůř viditelném týrání. A to psychickém. Danielina matka, z bůhví jakých důvodů, aplikovala obě firmy, na každou ze sester jeden. Ale Štěpán? Co ho vedlo k jeho jednání? Vlastní dětství? Dokázat si, že není to horší dvojče a něco taky umí? Že ho někdo poslouchá, vnímá, vzhlizi k němu?
Znám manipulátory, znám jejich praktiky, vím, že někteří lidé vás dokážou tak zblbnout, že pochybujete sami o sobě. Daniela bohužel propásla možnost, dokud jí to myslelo, vyhledat pomoc. A bohužel tuším, že spousta obětí manipulace (či gaslightingu) ani neví, že by si měla dát pomoc. A že to jde.
Snad některým kniha otevře oči a všimne si, jeslti není třeba doma něco špatně, jinde v rodině, u kolegy v práci, kamarádky...
Napsáno je to zvláštně, ale je tam jasně ukázáno, jak je lidská mysl slabá a ovlivnitelná, když někdo jiný ví, jak na to.

Maky78
22.12.2023 4 z 5

Téma mě pohltilo. Jak lehce se péče a starostlivost, plíživě mění v útlak a trápení. Proč utlačované osoby berou vinu na sebe a další otázky vyvstanou po přečtení. Zaujala mě forma jakou je text napsaný.

Ulriška
22.12.2023 4 z 5

Těch nemnoho stránek mě doslova vcuclo. Jak ubíhaly a Danielino ztrácení sebe samé se stupňovalo, i mně bylo fyzicky špatně. Ta tíha každého nádechu, sevřené útroby. Já byla osvobozena otočením posledního listu. Já ano ...

Vikomtka
21.12.2023 2 z 5

Z textu je patrná autorova upřímná snaha napsat o příběh o gaslightingu. Jenomže jenom snaha k napsání knihy nestačí. To se musí buď umět, nebo mít velmi dobrého beta čtenáře nebo redaktora, který se bude ptát například na to, proč matka dělala s oblečením to, co dělala. Takhle to tam bezdůvodně a nesmyslně visí stejně jako celá řada dalších nelogických a nepropracovaných motivů. Je mi líto, ale tohle se podle mě nepovedlo.

derrry
21.12.2023 2 z 5

První česká kniha o gaslightingu. Důraz na slovo první. Ona je blbka, o něm člověk vlastně nic neví, takže nedává smysl, proč by s ní (zrovna s ní) chtěl manipulovat. A hlavně - jak. Takže ten "psychologicky propracovaný motiv manipulace a zvrat" je vlastně jen výsledek toho, že autor sice chtěl, ale neví, takže... asi jako kdyby fyzik psal o buněčné stavbě rostlin. Takže si počkám na knihu o skutečném gaslightingu.

iška
16.12.2023 4 z 5

Jako čtenářka jsem byla vlastně ráda, že to nebylo delší. Ta tíživá atmosféra na mě doléhala stránku od stránky více a více. Na prvotinu to bylo výborné.

Mandlevest
11.12.2023 4 z 5

Počtem stran taková lehká knižní jednohubka, ale po přečtení se budete cítit jako po vydatném kalorickém obědě, těžce. Téma psychického násilí se v knihách, zejména v poslední době, objevuje docela často. Zde ho autor uchopil trochu jinak, popisuje gaslighting. A kapitoly řadí časosběrně, sledujeme příběh dívky, posléze mladé ženy, Daniely vždy jeden měsíc v roce v období několika let. A není to lehké čtení, psychický teror a manipulace začíná většinou drobnostmi, které můžeme vnímat jako starostlivost či pomoc, ale důsledky, jestli nenajdeme sílu se jí zavčas postavit, jsou často nenapravitelné. Predátor svou oběť většinou nepouští a oběť sama, pochybující již o všem, zejména o sobě, o to ani nestojí. Výborně napsané, drsné, ale potřebné. Doporučuji.

V_M
11.12.2023 5 z 5

Skvěle napsaný román na téma v české literatuře pokud vím nové. Navíc jde o autorův debut – tedy klobouk dolů!

Při četbě se ve mně sice tu a tam rodily drobné pochybnosti: např. proč matka trýzní Danielu tak podivným způsobem (navíc to nemá ani žádné dějově opodstatněné předpoklady – dívka nemá sklony k obezitě a naštěstí to nekončí anorexií); proč všichni mluví spisovně a občas lehce toporně i v privátních situacích (vždyť děj se odehrává v Praze a hrdinové jsou odtamtud); proč dochází zhruba ve dvou třetinách knihy (odhadem v roce 2012) k poměrně prudkému zvratu v manipulaci, která následně dost rychle zbytní do stavu omezeného vnímání vlastní identity, minulosti i reality kolem; proč je postava Jany vylíčena tak výsekovitě a vlastně i poněkud ploše, bezkrevně, téměř jako by šlo o několik různých postav, u nichž je oslabena vzájemná provázanost a motivovanost jednání, postojů a emocí? A takto by se dalo ještě v pár věcech pokračovat.

Nicméně nejde o výhrady s ohledem na celek románu nijak zásadní. Koneckonců to, že jsem o něčem (tj. v tomto případě týrání skrze manipulaci s oblečením) neslyšel, neznamená, že to neexistuje, a i kdyby to neexistovalo, je tu stále právo autora fabulovat dle libosti (pak se ovšem musí připravit na možné vytýkání nevěrohodnosti). Musím ještě jednou zdůraznit, že román je skvěle napsaný. Stanjura dovede takřka brilantně konstruovat a podat postupný pád hlavní protagonistky do kalných vod absolutní nejistoty týkající se její vlastní osobnosti, vzpomínek a vnímání. Dokáže zdatně dosáhnout efektu, kdy ani čtenář samotný neví, co se reálně odehrálo, co nikoli, zpětně mění jeho pohled na doposud neochvějné dění z předchozích částí knihy. Stanjura se tedy v podstatě se i na něm – na čtenáři – dopouští jakéhosi malého gaslightingu. Zkrátka skvělá, nesmírně tísnivá a naléhavá četba. Dokonce natolik dobrá (a současně i specifická), až jsem se rozhodl, že si tuto knihu, původně zamýšlenou jako dar, prozatím ponechám...

Alethea_k
09.12.2023 4 z 5

Kniha si dle mého názoru 4-4,5* zaslouží již z důvodů slohu a zprostředkování nevšedního tématu. Čekala jsem ovšem různé scénáře, jiné konce, přišlo mi, že příběh je ukončený a zároveň vlastně vůbec... 5* nedám právě kvůli tomu. Do dokonalosti mi tam ještě něco chybělo. :-)
Postava mi přišla jako naprosto samostatně nesmýšlející jednotka, která nebyla schopna čelit problémům dospělého života. To v určité chvíli zažijeme zcela jistě každý, ovšem... S postavou jsem se nedokázala z právě zmíněných důvodů ztotožnit.

Ísačop
09.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Přečteno skoro na posezení.
Myslím si, že nějakou manipulaci asi zažil v životě každý, ale tohle bylo vážně hustý.
Daniely mi bylo líto, ale mám z té knihy pocit, že ona se snad ani nechtěla ze Štěpánova vlivu vymanit. A rozhodně, pokud už byla jednou od něj pryč, se neměla vracet.

Jinak knížka stojí opravdu za přečtení. Jedna hvězda dolů za trošku nedotažený konec.