Srdce na obrtlíku

Srdce na obrtlíku https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220550/bmid_srdce-na-obrtliku-oPg-220550.jpg 4 103 32

První vydaná kniha, která svého autora ihned proslavila, je volným pokračováním jeho prvotiny Prosinec už je takovej (The Thing About December) a odehrává se ve stejném místě po deseti letech. Napínavý příběh ze současného Irska, vyprávěný v jedenadvaceti kapitolkách jedenadvaceti obyvateli nejmenovaného městečka, jejichž osudy se prolínají. Každá postava svou osobní zpovědí přidává další nečekaná fakta, čtenář si buduje vlastní představu a názor, který však musí několikrát změnit. Výsledná mozaika pak nejen objasňuje zápletku, ale podává zároveň velmi působivý a citlivý obraz lidských vztahů pod náporem hospodářského krize, která Irsko postihla po letech nebývalé konjunktury první dekády tohoto století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Spinning Heart , 2012

keny
21.03.2019 3 z 5

Zaujal mě už Prosinec už je takovej, tak jsem byla zvědavá na další knihu tohoto autora.
Je dobré si na knihu vyhradit čas a číst příběhy jednotlivých aktéru v co nejkratším časovém sledu kvůli propojenosti a zapamatování. Jsou to životy většinou hodně těžké, náročné, neutěšené, depresivní, vztahy mezi osobami nepřátelské, celé je to drsné, beznadějné a háže to na čtenáře splín a pocit, že nikdo není šťastný, nic není dobré, a žádné, ani sebemenší světlo na konci tunelu nesvítí. Máte pocit. že se příběhy odehrávají někdy na začátku minulého století a ne v naší současnosti. Ale stejně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a určitě si koupím od tohoto autora další...

Taťka Hraboš
29.01.2019 5 z 5

Originálně komponovaný a velmi působivě napsaný román. Vnitřní monology všech postav jsou přesvědčivé a vytvářejí pozoruhodný a mnohostranný obraz Irska v době hospodářské krize. Snad jedině chování Bobbyho Mahona, který je jakousi ústřední postavou, která všechny příběhy spojuje, v souvislosti s nejdramatičtější událostí celé knihy (nechci spojlovat) se mi moc věřit nechtělo. Ale to nic nemění na tom, že jsem velmi rád, že jsem si tuhle knížku za pouhých 39 kaček do knihovničky pořídil.

haki34
18.12.2018 5 z 5

Kdybych mohla, dám 6 hvězd... super !! báječná knížka, která se autorovi tuze povedla..
Donal Ryan si mě úplně omotal kolem prstu, žrala jsem každé slovíčko i s navijákem-..knížka "navazuje" na Prosinec už je takovej, i když navazuje je možná silné slovo - dějově mu předchází, ale zároveň se dovídáme, jak vlastně ten Prosinec dopadl.. odvíjí se v ní život vesnice za 10let po Prosincovejch událostech..vyprávěný pohledem jednotlivých obyvatel..ať už Bobbyho Mahona, jeho ženy Triony, (kterým jsem fandila úúúplně nejvíc, a pak ještě malému Dylánkovi...) mrtvého otce Franka... jeho kolegů, příbuzných, kamarádů, vesnických drben, náplav... (samotná forma byla zajímavá - každý měl svůj specifický slovník, názory, náhledy, myšlenky, kterými k nám mluvil...) a vše dohromady spletá niť příběhu a propletenec jejich životů nám odhaluje jednotlivé kousky skládačky.. i když vše se nakonec nedozvíme... a já bych tolik chtěla vědět, jak to bylo dál...
ráda si v budoucnu od autora přečtu další knížky...

Isserley
10.08.2018 5 z 5

Plně se ztotožňuji s komentářem nicku karel9045. Nemám skoro co dodat, byly by to jen další superlativy na adresu autora a jeho brilantního smyslu pro “člověčinu”.
Vyplatí se před tuto knihu předřadit autorovu prvotinu Prosinec už je takovej, aby čtenář věděl, co se dělo předtím, než vesnice upadla do problémů.

V28
24.05.2017 5 z 5

Opravdu hodně volné pokračování knihy Prosinec už je takovej. Celkově je tahle knížka o dost lepší. Jedna kapitola za druhou vždy vypráví výborný příběh o někom z vesnice kdesi v Irsku a tak získáváte přehled o tom "buranově", o keltském tygrovi který dostal parádní pravý hák a jak to ovlivnilo životy svérázných venkovských figurek. Pravě perfektní výběr postaviček, jejich problémů a pestrá paleta příběhů vytvoří skvělé puzzle, které je radost skládat. Perfektně vyprávěné, čtivé, smutné, hořké, vtipné, prostě čtení za pět hvězdiček.

Karča.K
10.05.2017 5 z 5

Tomu říkám kvalitní literatura! To dokonalé uspokojení mi připomnělo mladický zážitek s Vencou v křoví po besedě u cimbálu.

ajla5
02.01.2017 5 z 5

Stejně skvělé jako Prosinec.

rabor
03.04.2016 3 z 5

Dílo mě přilákalo svým netradičním syžetem. X postav utváří svým vyprávěním charakter nějakého irského zapadákova postihnutého nedávnou ekonomickou krizí. Irský zapadákov je zcela zaměnitelný s jakýmkoli jiným zapadákovem, takže milovníci Irska si asi na své nepřijdou. Postav bylo moc (přesně o X víc než si dokážu zapamatovat). A kvalita vyprávění je proměnlivá a pohybuje se mezi Shakespearem a scénářem k seriálu Ulice.

karel9045
25.02.2016 5 z 5

Dvacet jedna lidských osudů, dvacet jedna různých úhlů pohledu na život ve vzájemném vztahovém propletenci. Směs je to pestrá - setkáme se se silnými i slabými osobnostmi, s lidmi se srdcem na dlani i křiváky (jeden z nich se objevil v předchozím románu Prosinec už je takovej - Jason), s psychicky vyšinutými jedinci, s osobou odlišné sexuální orientace hledající cestu zpět k svému otci, s paní, která se nikdy nesmířila se smrtí syna atd. Všechny osoby, ať už sympatické nebo odpudivé, jsou však díky neobyčejnému vypravěčskému talentu Donala Ryana lidsky pochopitelné, třeba i ve svém zcestném konání. Některé postavy, na něž jsme si vytvořili názor prostřednictvím vyprávění druhých, se nám promění před očima, jakmile jim dá autor slovo a ony promluví samy za sebe (Frank). Život většiny je ovšem ovlivně hlubokou hospodářskou krizí, která postihla Irsko v první půlce nového desetiletí a definitivně tak ukončila éru irského hospodářského zázraku z počátku devadesátých let. Kniha to tedy není zrovna veselá, ale ani vyloženě smutná - je taková, jaký je život sám a končí malým happyendem.
Dozvíme se také, jaký byl osud hrdiny předchozí knihy Johnsey Cunliffa, i jeho kamaráda Huhly Davida.
Prosinci jsem dal pět hvězdiček a Srdci na obrtlíku bych klidně ještě jednu přidal, pokud by to bylo možné. Donal Ryan je neobyčejně talentovaný vypravěč a já jen doufám, že se brzy dočkáme třetí knihy, ohlášené sbírky povídek Náhodný sklon světla.

kam-pak
08.02.2016 5 z 5

..Oprejskaný, rozvrzaný srdce na obrtlíku.... Moc nečtu povídky. Srdce na obrtlíku trošinku povídky připomíná: jednadvacet vyprávění, která zpočátku jako by nesouvisela. Přesto hned od první kapitolky uchvátí. Bolestné, citlivé, smutné. Všechny, i ty ne zrovna kladné postavy mají srdce, třebas nějak pochroumané. Přečtu si určitě i Prosinec už je takovej.

magnolia
17.01.2016 4 z 5

Tahle knížka nejde číst jinak, nežli na jeden zátah. Pustila jsem se do ní bez přípravy a nakukování do obsahu, takže jsem postupně zjišťovala, že postavy budou přibývat a nikoli se střídat a vracet ve svých vyprávěních. A po dočtení jsem se k nim musela vracet já sama, pro ujasnění souvislostí a pro připomenutí jen těch dobrých a ne beznadějných hrdinů. Je to velmi působivé čtení, smutné a ještě smutnější osudy, prokládané příčinami toho všeho. Je tu pár kladných postav, které se umí vymanit a postavit předsudkům a zlu v jeho různých podobách (v rodinných a mezilidských vztazích). Psychologie různorodých postav a jejich jednotlivé příběhy, zvláště ty ženské a dětské, jsou opravdu dechberoucí - až do poslední věty. (A detektivku opravdu nečekejte, spíš společenské psychodrama).

bookcase
28.12.2015 5 z 5

Skvěle napsané. Pestrobarevná mozaika lidí žijících v malém irském městečku.

Irsko irská literatura mezilidské vztahy společenské romány pátrání romány maloměsto

Donal Ryan
irská, 1976
2015  75%Prosinec už je takovej
2015  84%Srdce na obrtlíku
2018  80%Víc už se nedozvíme

Kniha Srdce na obrtlíku je v