Špulka modré nitě

Jeden dům. Jedna rodina. Tři generace. Rodina Whitshankových oplývá jakýmsi nepopsatelným nádechem výjimečnosti, zároveň se ale podobá jakékoli jiné rodině. V příbězích, které jednotliví protagonisté vyprávějí sobě i jiným, odhalují jen část pravdy – a některé kousky skládačky vyplouvají na povrch až po mnoha letech. Jako ve všech rodinách i v té jejich je spousta lásky a smíchu, stejně jako zklamání a žárlivostí. V centru vyprávění jsou manželé Abby a Red a jejich čtyři děti, především nejmladší syn Denny, neschopný se vázat ani k povinnostem, ani ke vztahům či práci, zároveň rozčilující i přitažlivý, který se do rodiny vrací a zase mizí, rozvíří emoce a stáhne se. Rodinná sága začíná ve dvacátých letech minulého století, kdy do Baltimoru přicházejí Redovi rodiče Junior a Linnie a táhne se až k Abbyiným a Redovým voučatům na počátku nového století. Hlavně se ale odvíjí kolem krásného domu, který patriarcha Junior kdysi postavil pro bohatého zákazníka a pak získal pro sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296322/spulka-modre-nite-0Zz-296322.png 2.8153
Vydáno, Ikar (ČR)

A Spool of Blue Thread, 2015

Kniha Špulka modré nitě

jana79
05.09.2020

Krásná kniha o lidech. Oddechové čtení, žádný rychlý spád. Prostě pěkná kniha na klidné odpoledne.

Clair16
19.06.2020

Z mého pohledu je zdejší celkové hodnocení nižší, než si knížka zaslouží. Příběh "obyčejné" rodiny je vyprávěn s lehkostí a zaujetím. Dobře se čte, i když chybí dramatické zápletky. Kniha mě ani chvíli nenudila.

eva3992
28.03.2020

Příběh rodiny Whitshankových. Rodiny, která je zrovna taková, jako ta Vaše a nebo Vašich sousedů. Rodinná sága je zde vylíčena od dvacátých let minulého století až po současnost a většinou se točí kolem krásného domu, který kdysi postavili.

Příběh je milý a krásný. Okamžitě se vžijete do rodinné atmosféry a prožíváte vše společně. Postupně odhalujete i malá tajemství, který si každý s sebou nese.
Tím, jakým způsobem je kniha napsána a Vy se dokážete vcítit do jednotlivých postav, tak Vám kolikrát dojde, jak se cítí třeba Vaše maminka, starší brácha,….
Celou knihou se nesou drobné náznaky, které se Vám postupně krásně spojí a Vám dojde spoustu maličkostí.

Kniha mě moc bavila. Jednu hvězdičku strhávám za začátek, kdy mi chvilku trvalo se začíst a některé pasáže bych možná malinko zkrátila, ale jinak určitě doporučuji k přečtení.
Myslím si však, že kniha nesedne každému. Rozhodně nečekejte žádnou velkou akci, ale bravurně vylíčený život jedné obyčejné rodiny.

aneta.giraffe
26.02.2020

Nezaujalo mě. Líbí se mi obálka, ale obsah můj šálek čaje není.

Ventimiglia
12.08.2019

Odpudivě přímočará obálka, překvapivě hluboký obsah, který se mě několikrát hluboce dotkl a rezonoval s tím, co prožívám a cítím. Přitom autorka nesděluje prvoplánově, zůstává spousta nevyřčeného, naznačeného, znepokojivého.
Zaměřením na intimní prostředí rodiny mi knížka trochu připomněla romány Petry Soukupové, vypravěčským stylem i jazykem je samozřejmě úplně jinde. Při čtení recenzí ostatních čtenářů jsem docela překvapená tím, jak velice se od sebe liší a jak negativně je vesměs hodnocená (někdo ji vnímá jako příjemné čtení - sic!, jiný jako rozvleklou nudu, prý se nic neděje, průměrná, nezajímavá atd.).
Sama jsem ji otvírala opatrně a s odklady (to kvůli té otřesné obálce), ale od prvního dialogu (Denny telefonuje, že je gay) už jsem byla "chycená". Fascinuje mě křehkost rodinných vztahů, (ne)srozumitelnost motivací, touhy, kterým postavy často nerozumí a při jejichž naplňování zapomínají, že život je tady a teď... ("Vždycky ses ptala, co to se mnou proboha je, ale myslíš, že já jsem se neptal? Ptám se celý svůj život; probudím se uprostřed noci a ptám se: Co to se mnou, proboha, je? Jak jsem to zas mohl takhle podělat? Někdy se dívám na to, jak se chovám, a prostě to nedokážu vysvětlit.", s. 293)
Hluboce mě dojala kapitola vnitřního monologu Abby (je to v er-formě, kouzlo vyprávění je zde i v polopřímé řeči); jemně, nesmírně důvěryhodně zobrazuje vnitřní svět staré ženy: "A když se slyšela promluvit, často se skoro lekla, jak cvrlikavě její hlas zní - tak hloupě a povrchně, jako by nějak padla do role matky v nějakém pitomém televizním seriálu.// Co se to s ní, proboha, stalo?" - s. 129. Vzpomínky se prolínají s obavami (ale není to sentimentální, nechybí něžný humor): "Možná by s Redem mohli umřít najednou. Řekněme v letadle. Mohli by být upozornění několik minut předem, pilot by jim oznámil, že padají, a oni by si tak mohli říct pár posledních slov. Až na tom, že oni nikam nikdy nelétají, tak jak by se tohle mohlo stát?" (s. 131) "Celé roky truchlila nad tím, jak si nechala život proklouznout mezi prsty. Kdyby dostala druhou šanci, říkávala si, dávala by si víc záležet na tom, aby ho víc prožila. Ale v poslední době zjišťovala, že ho koneckonců opravdu prožila a jen některé věci zapomněla, a ty se jí teď vracely." (142) Podobně se mě dotkla reverendova řeč na pohřbu: "Ale někdy mě napadá, že naše vzpomínky na milované osoby nejsou možná až tak důležité. Možná že důležité jsou jejich vzpomínky - všechno, co si odnesou s sebou. Co když nebe je jen jedno obrovské vědomí, do kterého se mrtví vracejí?A jejich úkolem je podat zprávu o zkušenostech, které nasbírali během svého pobytu na Zemi. (...) Jarní rána, kdy se probouzeli do halasů milionu ptáků, vyzpěvujících z plna hrdla, a letní odpoledne s ručníky, přehozenými po plavání přes zábradlí verandy, a teple zářící okna domu, když se večer vraceli sněhem domů. Tohle jsou moje zážitky, řeknou, a ty se založí k ostatním - další zpráva o tom, jaký byl jejich život. Jaké je být naživu." (s. 160)
Dalším kladem knihy je pro mě způsob, jak autorka odhaluje rodinné příběhy, které se tradují, a jejich skutečné pozadí - včetně toho, jak odlišně své příběhy jednotliví aktéři vnímají a jak jinak je "čtou" jejich potomci (příběh zakladatelů rodu Linnie Mae a Juniora Witshanka, historii domu, do kterého se Junior "zamiloval", vyprávění o tom, jak se Abby zamilovala do Reda) a jak různě vnímají své vztahy jednotliví členové rodiny (Nora vypráví o svém blízkém vztahu s Abby, kterou ve skutečnosti rozčiluje; Junior Linnii nesnáší, ale bez jejích projevů oddanosti žízní, Linnie je pro něho "koulí na noze", ale bez ní by zřejmě neuspěl). Knížka klade znepokojivé otázky, které si v realitě zřejmě klademe všichni, nebo je od sebe zaháníme, abychom o nich nemuseli přemýšlet... Navíc je všechno velmi proměnlivé, změna v rodinné rovnováze může rozkolísat i zdánlivě neměnné charaktery: pomoci může odpouštění, ale někdy trvá dlouho, než k němu dospějeme.
Dojemný detail: keramický domeček, který vyrobila Abby a který jí připadal velice povedený, na hromadě věcí určených k vyhození, nevzhledný a kýčovitý.

TheMelorry
26.06.2019

Zvláštní rodinnná sága, vyprávící o třech generacích. Nic zásadního se v ní nestane. Plynnule, příjemně se odvíjí příběhy jednotlivých členů rodu. Některé jsou zajímavé, jiné tolik ne. Obsah vlastně názvu knihy velmi odpovídá.

Vojslava
01.02.2019

Vlastně se mi ta rodina moc líbila - opravdu to bylo velmi zemité vylíčení skutečného průměru, a přitom každý ze členů rodiny byl drahokam s vlastním brusem a vlastní logikou. A ze začátku proklamovaná absence rodinných příběhů sama sebe negovala bohatstvím rozvíjených motivů a historek. A když se objevila konečně na scéně špulka modré nitě, věděla jsem, že tihle hrdinové stáli na stránkách téhle knížky za potkání...

mariva
28.01.2019

Z knihy mám takový rozpačitý pocit. Nečetla se špatně, ale retrospektiva mi tentokrát dost vadila a chování většiny postav bylo takové zvláštní, bylo těžké najít mezi nimi někoho sympatického. Po knize jsem sáhla, protože podle žebříčku na DK splňovala jeden bod z Výzvy, ale pak jsem zjistila, že ho vlastně nesplňuje.

Anne Tyler
americká, 1941