Spravedlivé a nespravedlivé války

Spravedlivé a nespravedlivé války https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417790/bmid_spravedlive-a-nespravedlive-valky-ppm-417790.jpeg 4 10 2

Kniha je označována jako nejvýznamnější dílo současnosti v teorii spravedlivé války. Poprvé byla vydána v roce 1977 a nyní vychází česky s novou předmluvou a doslovem. Zkoumá morální otázky, jež vyvstávají před válkami, které vedeme, během nich a po nich. Úvahy a argumentaci doplňují historické ilustrace – od útoku Athéňanů na Mélos přes masakr v My Lai až po Afghánistán a ještě dál. Walzer těží z historických líčení, svědectví účastníků, z historických rozhodnutí a vyprávění obětí, aby vysvětlil, kdy je válka oprávněná a kdy ty, kteří válku vedou, omezují etické limity.... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: , Academia

Just and Unjust Wars: A Moral Argument with Historical Illustrations , 1977

Kartsy
07.09.2022 4 z 5

Čtivě napsané a přeložené aktualizované vydání knihy, která původně vyšla v reakci na hrůzy americké agrese ve Vietnamu. Autor zde detailně rozebírá motivaci a morální ospravedlnění všech aspektů válčení a to včetně aktérů civilního odporu a jeho vojenské represe (nacistické vyvražďování celých vesnic...) a to od starověku (Řecko) až po hrůzy 20.století. Navzdory své americké národnosti se autor snaží o vyvážený a tim pádem alternativní pohled na nejznámější americké válečné zločiny, které do této doby nebyly nejen odsouzeny, ale ani potrestaný (natož aby se potomkům obětí dostalo reparací).

alweryon
11.05.2020 4 z 5

Změnila mi názor na morálnost bombardování Hirošimy. Čte se dobře, edice historie je skvělá

války spravedlnost

Michael Walzer
americká, 1935
2019  78%Spravedlivé a nespravedlivé války
2000  80%Interpretace a sociální kritika.
2002  0%Hrubý a tenký / O tolerancii

Kniha Spravedlivé a nespravedlivé války je v