Spolek Jane Austenové

Spolek Jane Austenové https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475058/bmid_spolek-jane-austenove-Fkp-475058.jpg 3 154 42

Spolek Jane Austenové série

Krátce po druhé světové válce se v malebné vesničce Chawton na jihu Anglie několik obyvatel domluvilo, že se pokusí uskutečnit jeden pozoruhodný záměr. Uplynulo už více než století od doby, kdy byl Chawton domovem Jane Austenové, jedné z nejvýznamnějších anglických spisovatelek. Tamější panství, kde dosud bydlí její vzdálení příbuzní, se nyní potýká s finančními problémy. Hrozí nebezpečí, že to poslední, co po Austenových zbývá, se rozprodá a padne do neznámých rukou. I proto se dá dohromady různorodá skupinka lidí – mimo jiné mladá vdova, venkovský lékař, služka či filmová hvězda –, kteří se snad nemohou víc lišit, a přesto mají jedno společné: všichni milují romány Jane Austenové. Každý z nich se musí v těžké době vyrovnávat s ranami, které jim osud zasadil, ale spojuje je vysněný cíl: vybudovat ve své vesnici muzeum Jane Austenové a její dědictví zachovat pro budoucnost. Román z autentického prostředí o naději, smutku ze ztrát i o lásce, který dokáže potěšit, a to nejen fanoušky Jane Austenové.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Kontrast

The Jane Austen Society , 2020

sarekaslukova
02.06.2022 4 z 5

Navzdory tomu, že od J.A. jsem četla pouze Pýchu a předsudek, která se mi snad i více líbila zfilmována (seriál, 1995) a nemohla jsem se ztotožnit s polemizováním nad postavy z jejích románů, tak se mi knih četla krásně. Byla psaná velmi čtivě. Ale po přečtení jsem měla takový zvláštní pocit, že na 340 stránkách se něco dělo akorát na posledních 30, který vlastně byly i tak nějak předvídatelný. Ale jako odpočinková kniha za mně super.

Jonna
02.06.2022 3 z 5

Přečtení této knihy jsem v první čtvrtině málem vzdala, bála jsem se, že postavy pořád budou filozofovat o díle Jane Austenové. Naštěstí jsem vytrvala, a pročetla se nezáživnými pasážemi, a od poloviny, už mě kniha chytla a nepustila. Takže doporučuji při četbě vytrvat, nakonec to stojí za to.

KateTheBlogger
29.05.2022 5 z 5

Nejsem fanynka Jane Austenové, protože jsem žádnou z jejích knih (doposud) nečetla. Což by mělo znamenat, že se mi kniha nebude líbit, ale... opak je pravdou. Čtení mě neskutečně bavilo, líbily se mi příběhy jednotlivých postav i vyústění celého příběhu. Za mne se tedy jedná o velice příjemné čtení, které mě přesunulo na anglický venkov a donutilo mě zamyslet se nad tím, že bych měla přeci jen dát Jane Austenové šanci.

mekkejla
24.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Nejsem skalní fanda JA, takže vlastně nevím, co jsem si od knihy slibovala... Každopádně nadšená nejsem. Postavy se podle mě chovaly daleko archaičtěji než by v polovině 20. století musely. Osudy všech v podstatě do té doby jen tragické, pak už naopak jen zalité sluncem. A Frances mě svou pasivitou skutečně vytáčela. Nejvíc jsem si oblíbila postavu Evie.

Alto98
14.05.2022 3 z 5

Popis Chawdonu pěkný, ale děj je jen červená knihovna.

Erinien
03.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Mám ráda Jane Austenovou a tak mě název nalákal ke koupi. Oceňuji práci s charaktery, kterou si autorka dala ale ze začátku mě poněkud zmátl ten časový rozetup mezi kapitolami. Trochu mě bavilo hledat v postavách jejich Austenovske předobrazy. Doktor a učitelka jako Emma. Stará pana Francis jako Anna Eliotova. Ale gay linka už mi přišla trochu navíc. Pro spoustu dalších mušek hodnotím průměrně.

RoseDadas
01.03.2022 3 z 5

3,5*
Natalie Jenner pro své vyprávění vytvořila velmi zajímavé postavy, dodala jim hloubku a přiblížila jejich osudy, nutno podotknout, že mnohdy nelehké. Škoda, že neodhadla hranici, kdy už je toho příliš - všem svým postavám "ubližovala" neustálými tragédiemi, většina z nich přišla o někoho blízkého a v životě neměla nic, co by jim vlilo novou krev do žil. To naštěstí změní založení spolku a nalezení nových přátel, k samotnému spolku se však čtenář dostane až za polovinou knihy. Celý příběh vlastně není ani tolik o spolku samotném jako o lidských životech, o lásce, přátelství a rodině. O každodenních starostech a radostech. Díky tomu mi přišlo, jako bych jednotlivé postavy znala osobně, jako by byly starými známými a já jim přála, aby už jim do cesty nebyla stavěna žádná překážka.

jankor
28.02.2022 5 z 5

Tak.....mám hodně podobný názor jako SBH. Mými slovy: první třetina - vykreslení postav šlo, druhá třetina vůbec nevím o čem byla, spíše o ničem a konec trochu ožil, ale slabota a závěr mě ničím nepřekvapil. Donutila jsem se knihu dočíst a oceňuji text, ale asi je to spíš pro skalní fandy JA......já jsem se spíš napálila.

SBH
24.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Jako nadšená fanynka této autorky jsem si tento román nemohla nechat ujít, obzvlášť když anotace zněla tak lákavě. (Ale všichni víme, jaká je to faleš.)
Co jsem dostala: Zábavné rozbory děl Austenové, už jenom pro to knihu stálo za ta přečíst. Pak taky velmi vybraný jazyk, tímto chválím překlad, a ano, občas jsem měla pocit, že text napsala Austenová 2.0.
Co mi chybělo: humor. A to citelně. Moje oblíbená autorka jím nešetří, takže za tohle rozhodně palec dolů.
Co mi přebývalo: tragédie. Postavy byly vykresleny plasticky a sympaticky, sice bych ocenila víc dialogů, ale budiž. Jediným opravdu zavrženíhodným padouchem byl pan Knight, a to opět v hezky Austenovském duchu. Jenže všichni měli úplně tragický osud a neštěstí je pronásledovalo stále a víc a víc, až jsem knihu někdy před polovinou musela odložit, protože jsem to už nemohla unést.
Co mě vyloženě potěšilo: druhá půle knihy. Ve chvíli, kdy konečně dojde k založení spolku a postavy začnou interagovat mezi sebou, najednou jde všechno jako po másle, ačkoli pan Knight se snaží škodit i ze záhrobí. A hlavně to roztomilé spárování členů na konci, a ne, sice jsem tuto věc tušila (a přála si ji), ale neodhadla jsem, kdo s kým skončí. Adamovi jsem totiž přisoudila někoho jiného, ale tohle řešení se mi taky líbilo.
A rozhodně se mi celá kniha líbila víc než podobný pokus – Čtenářský klub Jane Austenové. V souvislosti s tím dávám čtyři hvězdy.

Tesset
05.02.2022 2 z 5

Kniha se mi strašně táhla. O Spolku se začalo mluvit až někdy v druhé půlce. Já mám Austenovou ráda, ale to její velebení mi už lezlo na nervy. Životní příběhy postav byly zajímavé, ale tak nějak nudně podané,když vezmeme takového Adama a jeho odhalení, které tam bylo jen mimochodem sděleno. Škoda, mě nezaujalo.

Vladix
02.01.2022 5 z 5

Pohlazení na duši :-) milé, lidské a čtivé.

adorjas
31.12.2021 4 z 5

Tak, toto bolo veľmi milé prekvapenie a hlavne poteší každého čitateľa Jane Austenovej. Jednu hviezdičku strhávam za prílišnú predvídateľnosť, ale inak veľmi pohodová jednohubka, od ktorej sa dalo len ťažko odtrhnúť.

parvitas
12.11.2021 4 z 5

Ak ste fanúšikom diela Jane Austenovej, bude sa vám páčiť aj táto kniha. Je plná postáv, ktoré akoby vystúpili z jej kníh, dokonca aj zápletka je podobná. Aj tu sa hovorí nielen o budúcnosti žien, a o ich finančnej situácii, dedičstve, o láske a manželstve. Alebo skôr o zmarených nádejách a možnej chudobe... Ale ako aj diela J. Austenovej, aj tu je nádej a nakoniec sa nejaké riešenie nájde. Páčilo sa mi láskavé prostredie malebného mestečka, Veľkého domu, popis knižnice, ale najdôležitešími boli čitatelia a fanúšikovia. Rozoberali Austenovej knihy, vyberali si svoje obľúbené postavy a situácie a proste to spolu vytváralo úžasnú atmosféru. Ich spolok musel prekonať niekoľko prekážok, ale založili ho, aby vzdali hold úžasnej autorke a jej dielam, a tiež aby zachránili pamiatky, ktoré s jej životom súviseli (dom, knihy, nábytok, šperky, písomnosti). Pravdaže, niektoré z nich boli výraznejšie, ďalšie zase mali až prehnané reakcie, ale charaktery sa naozaj krásne dajú porovnať s jej dielom, s predlohou.
Bolo to naozaj príjemné čítanie, užila som si krásu anglického vidieka, vôňu čaju, sviatočnej večere, prežívala som očarenie filmami, knihami, dúfala som a aj zúfala si (na patričných miestach). Myslím, že všetci fanúšikovia budú očarení. :)

Kaduri
05.11.2021 4 z 5

Veľmi príjemné čítanie.
Knižka je nielen obsahovo ale i štýlom písania poctou diela Jane Austenovej. Podstatnou časťou knihy je práve polemika o motívoch konania postáv v jej knižkách. Preto je dôležité, aby sa čitateľ v diele Austenovej dobre orientoval.
Natalie Jenner v hrdinoch svojej knižky zrkadlí hlavné témy, s ktorými pracovala i Jane Austenová - vysoké morálne hodnoty, zdvorilosť za každých okolností, solidarita k blížnym, ...
I keď občas som mala chuť hlavných hrdinov "popostrčiť", aby sa už konečne "vyslovili" a ku šťastiu prišli. Podobné nutkanie som mala aj pri čítaní kníh od p. Austenovej, takže dielo sa vydarilo:)

klodnerovic
28.10.2021 4 z 5

Nejsem, nebyla jsem a asi ani nikdy nebudu echt fanda Jane Austenové, přesto mě svým způsobem fascinuje. Spolek Jane Austenové je románový průvodcem díla JA, hlavně ale nabízí milý příběh. Jde o příběh o lidech, kteří si zažili své, děj knihy se odehrává po druhé světové válce, a přesto neztrácejí naději, že bude líp, že opět budou šťastní, a odhodlání bojovat za to, co je pro ně důležité. Doktor byl super, ale Evie! To její odhodlání a vytrvalost. Zaplať bůh, že existuje jen na papíře. Být z masa a kostí, asi bych z ní měla depku.

AlcaLou
25.10.2021 3 z 5

Docela dlouho jsem váhala, jestli knihu koupit nebo ne. Dle anotace jsem si pořád tak nějak nemohla představit, co se může v tak tlusté knize dít kolem Jane Austenové. Kniha je příběhem několika lidí z malé vesničky, které spojuje láska ke knihám Jane Austenové (těch zmínek o jejích knihách je tam opravdu dost, na muj vkus možná až moc). A nejen to. Je to milá kniha, ve které se toho úplně moc neděje, ale přesto jsem se u ní nenudila, děj byl pro mne nepředvídatelný a čtení jsem si užila. Jen zpočátku mi trochu trvalo, než jsem se v knize zorientovala. Postavy byly milé, hezky vykreslené, takže jsem si k nim během čtení vytvořila vztah. Knihu mohu doporučit všem, kdo si chce odpočinout u knihy, u které máte pocit, že je prostě o životě. O tom špatném i dobrém. Prostě o tom, co k životu patří. Nic víc, nic míň.

lisell
25.10.2021 4 z 5

Příjemné oddychové čtení, pro milovníky anglického venkova a Jane Austenové. Já měla ze začátku problém se do knihy začíst a udělat si pořádek v postavách. Někde kolem poloviny jsem se díky bohu chytla a i příběh se rozjel. Fandila jsem všem členům Spolku, aby se jim podařilo zachránit odkaz Jane Austenové a přiznám se, že ke konci jsem měla trochu strach, že jejich úsilí vyjde na prázdno. Knížka je na zadní straně přirovnávána ke Spolku přátel krásné literatury a bramborových koláčů, ale ta mne chytla mnohem víc. V každém případě jsem ráda, že jsem knížku přelouskala, protože díky ní jsem objevila jedno dílo Jane Austenové, které mi ve sbírce chybí a musím to napravit :)

LenaWirus
23.10.2021 3 z 5

Milé, nicméně chvílemi nezáživné. Ze začátku jsem měla problém se zorientovat mezi postavami, což se naštěstí s postupem příběhu zlepšilo. Zmínek a úvah o Jane Austenové je v opravdu mnoho, kniha tedy dostála svému názvu. Oblíbila jsem si doktora Graye a od začátku jsem fandila jemu a Adeline, v tomto směru jsem se tedy dočkala šťastného konce. Kniha mě všeho všudy bavila, nicméně znovu bych se k ní už nevracela

veronika4937
21.10.2021 4 z 5

Moc hezká knížka. Protínají se zde osudy několika obyvatel malé vesničky. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale pak už jsem napjatě čekala, jak se vše bude vyvíjet. Děj byl zajímavý a ve většině případů nepředvídatelný.

petra5588
20.10.2021 4 z 5

Přesně ve stylu Austenové do sebe na konci všechno krásně zapadne. Moc hezký příběh :)

vesnice Jane Austen

2021  68%Spolek Jane Austenové