Společenský katechismus

Koupit

Společenská pravidla autora, obřadníka kanceláře prezidenta T.G.Masaryka.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105427/big_spolecensky-katechismus-HpM-105427.png 4.611
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Levné knihy

Společenský katechismus, 1914

Kniha Společenský katechismus

Andi
08.04.2020

Ale tak vlastně si to zaslouží i ty 4 hvězdičky, protože je to vtipné a čtivé. Zajímavé kuriozity ze světa etiketu nedodržujících Čechů, pravidel je tam habaděj až hanba se děj! To aby člověk od rána do večera jen uvažoval nad tím, jestli náhodou někde na návštěvě nedržel vidličku špatně a jestli se tvářil dostatečně přívětivě. Tohle se nikdy normálně uvažující člověk nemůže naučit, vlastně jsem ráda, že tydlencty pravidla my Češi nijak zvlášť nedodržujeme. Vše by se mi zdálo moc strojené a nespontánní.
Knihu jsem přečetla, protože mám ráda historii odívání a dějiny každodennosti. Pravděpodobně si někdy v budoucnu přečtu i druhý díl.

Freiherr
11.02.2020

Neocenitelný pomocník v různých společenských situacích. Guth-Jarkovský všechna pravidla podává velmi stručným způsobem; na konci knihy je dokonce přehledná tabulka s vhodným společenským oblečením pro všechny příležitosti. Je samozřejmě nutné přihlédnout k roku vydání knihy a přizpůsobit předložená pravidla dnešním poměrům. Nevím, jestli to byl autorův záměr, ale některé pasáže působí velmi vtipně. Např. Nesluší se pozdravovati se na ulici navzájem hlučně, zastavovati, objímati a líbati se a dokonce tarasiti při tom pasáž. Při produkcích hudebních neudávej taktu ani hlavou, ani rukou, zvláště jsou-li při tom tvoji sousedé v nebezpečí.