Potopa I.

Kniha popisuje švédský útok na Polsko. Vysoká polská šlechta zaměstnaná vnitřními neshodami jim neklade odpor. Pouze malá část skládající se především z rytířů bojuje jak proti Švédům tak proti zrádcům. Švédové dobudou Varšavu i Krakov. Po útoku Švédů na poutní míso Jasná Hora Jasna góra se však Poláci vzbouří. Poutní místo mají v takové úctě, že bez ohledu na nebezpečí začnou napadat a ničit menší švédské posádky. V tom okamžiku sebere zapuzený král Jan Kazimír všechny síly a vyrazí do protiútoku. Partyzánská válka Švédy vysiluje a především ji nemohou vyhrát. Když oddíl zaútočí, zničí malou švédskou posádku a pak je rozpuštěn, prostě není možné vyhrát. Švédové jsou postupně vytlačeni ze země. Polský protiútok přenese válku do Dánska. Polsko zvítězilo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3200/potopa-i-3200.jpg 4.6101

Spisy Henryka Sienkiewicze 3.

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Akcent

Potop, 1886

Kniha Potopa I.

Boby17
10.09.2017

Výborná knížka, popis bojů o Jasnou horu byl strhující. Pořád mám v paměti výpad obležených pro zatlučení obléhacích děl a situaci, kdy sedlák máchnutím a zásahem špičkou kosy smrtelně zranil švédského důstojníka.
Jen mě rozčilovalo, že jsem vždy při nějakém latinském citátu musel listovat až na konec knížky, abych zjistil český překlad.

Peleus
22.08.2015

Nesmazatelná stopa v mém literárním životě!

S vypětím všech sil jsem od třetiny knihy zdolával každou jednotlivou stránku krok za krokem jak švédští okupanti dobývající ulici za ulicí odbojného polského města. Nechápal jsem, co je tak velkolepého na tom, že kdosi chce táhnout se Švédy, kdosi si zase přeje, aby Švédové táhli, načež přitáhnou kozáci a je to v tahu. Celkový chaosinec je, dle mého názoru ztělesněn jistým švarným mládencem, který jakože naoko hraje za jeden tým, čímž si vyslouží opovržení jiného, nicméně v srdci (kromě své lásky) je věrný hráč týmu, který o tom nemá tucha, což mládence trápí. Přidejme zlého českého žoldnéře a polské patriotické řeči.

Přiznám se, že v jistých chvílích jsem z toho byl tak divoký, že jsem chtěl utíkat do lesů a připojit se k hledání sudů vodky, kterou tam v té době mezi ukrytými zásobami hledali mnozí jiní!

P.S. Je mi líto, ale ač je kniha jistě historicky přesná, mě nezaujala. Mnohem větší zážitek jsem pak měl z PC hry Mount and Blade: With Fire and Sword.

Przepraszam!

jesuswlasac
25.02.2013

Podla mna najlepsia cast tejto trilogie... podstatne viac napatia a bojov ako v Ohnom a mecom !! a posdtatne menej milostných opisov ako v Pán Wolodijovsky

Yalka
02.01.2013

Když jsem poprvé navštívila Częstochowou, strašně mě překvapilo, že klášter leží uprostřed velkého města. Představovala jsem si vše jako v knize :-)))
Úžasný a poutavý příběh. Dojemná lovestory. Po Quo vadis moje druhá nejoblíbenější Sienkiewiczova kniha.

kivera
04.04.2012

Prostřední a nejlepší díl trilogie.

tomfi
20.02.2011

Zemi napadl nepřítel, ale ta jej překvapivě vítá otevřenou náručí. Ne všichni jsou se zradou smířeni a tak je třeba hodně rytířů, pro které čest znamená více než život.
Ohněm a mečem byla výborná kniha.... tato je ještě lepší.

Matej

Druhý díl trilogie, která je díl od dílu lepší.