Ohňom a mečom 1

Koupit

Vydanie 2. vo vydavateľstve Tatran 1

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211546/big_ohnom-a-mecom-1-8zE-211546.jpg 4.593
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

ogniem i mieczem, 1884

Kniha Ohňom a mečom 1

UweKugelsack
07.11.2021

Chelma bijiv! Ljachyv bijiv! Neskutečná řežba po jejímž přečtení si nezaujatý čtenář nepřeje nic jiného, než být žoldnéřem Jeho knížecí milosti Jeremiáše Wiśnowieckého, aby pod jeho vedením zadupal ty mužiky do země.
Naprostý vrchol národoveckého romantismu. Nemáte tu prosím sedmou hvězdu?

Adapa
22.11.2020

Velmi dobře napsaný historický román i když je zde na můj vkus až příliš historické romantiky, která dává poznat, že knížka byla napsána v 19. století. Román má svižný děj, během chvilky jsme vtaženi do víru událostí Chmelnického povstání a sledujeme romantickou lásku Jana Skrzetuského ke kněžně Heleně Kurcewiczówně, o kterou usiluje kozák Bohun. Povstání přináší krvavé střety, zmatek a chaos. A tím vším se krásně prolíná zábavný pan Zagloba. Svým způsobem mi román připomněl Zaklínačův svět od Sapkowského – snad to bude polskou mentalitou autorů. Mezi řádky románu je vidět Sienkiewiczův romantizující pohled na tehdejší Polsko – téměř všichni Poláci jsou tam kladní hrdinové, romantičtí čistí, vzorní katolíci. Ukrajinci jsou popisováni jako podřadnější sedláci. A o Tatarech píše jako o „zakrslých“ lidech, kteří chtějí jen válčit. Napsat román dnes, byl by obviněn z xenofobie. Knížku rozhodně všem doporučuji, je to skvěle napsaný historický román.

Arcticus
05.03.2020

Výborná kniha z ktorej úplne cítiť jednak dobu v ktorej sa odohráva no zároveň aj dobu, v ktorej bola napísaná. Práve v časoch kedy sa naprieč Európou konštituovali národné štáty a jednotlivé národy priam prahli po národných hrdinoch či dávnych slávnych časoch, ktoré im dodávali sebavedomia neboli ani Poliaci iní. Mocná Rzeczpospolita rozprestierajúca sa "od mora k moru" je práve tým slávnym obdobím, ktoré v časoch rozdeleného Poľska v Poliakoch živilo národnú hrdosť. Živelná nespútanosť kozákov sa dlho dusila pod vládou vznešenosti šľachtickej republiky až vyvrcholila slávnym povstaním Chmelnického, ktoré bolo akousi predohrou postupnému úpadky slávnej Rzeczypospolitej. Sienkiewicz perfektne pracuje so svojimi postavami, ich náturami, či pocitmi. Viac či menej pravdivo príbeh zasadzuje do skutočných historických udalostí, no niekedy sú opisy až príliš kvetnaté a mal som problém sústrediť sa na dej. Miestami som sa v tom veľkom počte mien a pridlhých opisoch strácal, no aj napriek tomu mi autorov štýl sadol a teším sa na druhý diel.

Smerdyakov
28.10.2019

Pro mě nejlepší Sienkiewicz. Úžasné...

Ran
17.04.2019

Celkově se mi kniha nelíbila a jediné co se mi na příběhu líbilo, byl autorův styl psaní.

Igor1311
28.03.2019

Vskutku perfektná kniha. Opis kozáckeho hnutia 17. storočia autor vystihol vynikajúco. Ani pomerne veľká dávka romantiky príbehu neuškodila, skôr naopak. Pre mňa osobne sa Sienkiewicz radí medzi najlepších autorov historických románov vôbec.

delatrix
29.09.2015

Knížka mě docela překvapila. Člověk se hlavně musí prokousat prvními dvaceti stránkami při kterých se chce knížku zahodit protože vůbec nebaví, je v ní spousta popisů s drobnostmi. Příběh je jinak rozhodně kvalitní a propracovaný, stojí to za to.

lajbour
07.10.2014

Zprvu jsem si myslel, že mi romantická přestylizovanost děje, postav a jejich chování bude vadit, ale jak liché byly moje obavy. Velmi rychle jsem byl vtažen do děje a následně jím i stržen. Kniha je velmi čtivá, příjemně plynoucí a ohledně historických reálií i věrohodná (samozřejmě do jisté míry). Zajímavý je též častý kontrast již zmíněných romantických, až sladkobolných, a brutálních, až "eRkových", pasáží, či scén dramatických a humorných. Samostatnou kapitolou je pak samozřejmě pan Zagloba,,,:-). 5*