Španělský deník

Španělský deník https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174572/spanelsky-denik-174572.peg 3 1 1

Dopisovatel moskevské "Pravdy" podává v deníku živé záběry z boje španělského lidu proti fašistické přesile. Líčí chaos prvních týdnů, zradu, chyby, neschopnost váhavých politiků i rostoucí uvědomění širokých mas a jejich hrdinství.

JankoStirbey
11.11.2021 3 z 5

Od začiatku pútavé čítanie, denník ma okamžite pohltil a autor asi aj vďaka svojmu povolaniu dokázal vcelku vecne a zároveň zaujímavo vykresliť situáciu v Španielsku. Obzvlášť napínavá bola prvá fáza bitky o Madrid. Ale! Autor na jednej strane kritizuje Nemecko a Taliansko ako predstaviteľov fašizmu, ostro vystupuje proti ich zasahovaniu do občianskej vojny, no akosi zabúda povedať, že na strane republikánov zas zasiahol do občianskej vojny ZSSR a to nie len spomínanou potravinou pomocou. Nehovorí, že tanky sú sovietske stroje T-26, stíhačky sú zas Polikarpovy I-15, prípadne Simon je Semjon Kuzmič Osadčij atď.. Týmto pre mňa kniha stráca na objektivite a nepomáha tomu ani všadeprítomné ospevovanie komunistickej strany a zosmiešňovanie republikánskej vlády. Netvrdím, že sovietska pomoc bola zlá, komunisti nepomáhali a republikáni boli bezchybní, ale autor proste neprizná, že aj ZSSR mal určité záujmy. A to som nezisťoval podrobnosti o vydaní knihy a pohľade na ňu po "kotrmelci" Pakt o neútočení. Z hľadiska príbehu fascinujúce, z hľadiska objektivity nedostatočné.

Michail Jefimovič Fridljand
ruská, 1898 - 1940