Špalíček národních písní a říkadel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Špalíček 305 Alšových ilustrací národních písní a říkadel péčí Maryny Svobodové-Alšové a dra Emanuela Svobody, který napsal úvodní slovo a za redakční spolupráce Václava Kaplického vydal a vytiskl Melantrich a. s. v Praze. Grafickou úpravu navrhl a řídil František Muzika. Anotace na přebalu knihy: F. X. Šalda o Mikoláši Alšovi, rok 1913. ------------------------------ "Dodnes je známo 365 ilustrací písní a říkadel, kreslených od r. 1870 do r. 1911. 1. vydání rok 1895, soubor 24 ilustrací pod názvem: "Alešovy illustrace národních písní", vydáno o Národopisné výstavě, ve prospěch Ústřední matice školské. Vydávaly se rychle po sobě v několika vydáních. Později je v téže úpravě vydával Josef Šváb v Praze, rovněž v několika vydáních, ve "Švábově laciné bibliotéce" (edice) jako svazeček I. pod názvem: "Mistra Mikuláše Aleše ilIustrace národních písní". V důstojné knižní úpravě vydal je však teprve v r. 1906, K. B. Mádl u nakladatele J. Otty jako "Špalíček jednoho sta národních písní a říkadel". Úspěchem prvého Špalíčka povzbuzen, vydal Mádl v roce 1912 "Druhý špalíček padesáti národních písní". Nově vydalo nakladatelství Ottovo "Špalíček" až v r. 1933 a to otiskem 107 obrázků z obou dříve vydaných Špalíčků. Ve Špalíčku u Otty nebyla vydána ani polovina Alšových písní a říkadel. Teprve v tomto vydání Melantricha, r. 1939, pod vžitým názvem "Špalíček národních písní a říkadel", vychází celý soubor nejhodnotnějších Alšových ilustrací k písním a říkadlům. Kresby uspořádány jsou v časovém pořadu svého vzniku." (Dr. E. Svoboda: Úvodní slovo, kniha: M. Aleš: Špalíček národních písní a říkadel, vydal: Melantrich a. s. v Praze, rok 1939)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96896/spalicek-96896.JPG 4.824
Žánr
Literatura česká
Vydáno, Melantrich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Špalíček národních písní a říkadel

Přidat komentář
Adelajda_4
22.09.2017

Mikoláše Alše mám velmi ráda a tohle je prostě klasika, nádherné ilustrace doplňující neméně hezká říkadla, nádhera!

Rade
19.06.2017

V dětství jsem tuhle velkou bichli s říkánkami, pro mě občas i dost zvláštními (aspoň tehdy se mi zdál text občas tajuplný - viz např. níže citovaná čertova ukolébavka), a krásnými ilustracemi milovala a opakovaně se k ní vracela. Velká kniha ve výpravném provedení v látkové vazbě, její prohlížení byl pro mě vždy tak trochu svátek... Kde je jí dnes konec?

PaluškaB
24.01.2017

Nádherná kniha plná spousty krásných básniček, říkadel a přísloví. K tomu vše doplněno o ilustrace Mikoláše Aleše, které jsou součástí textu. Knihu vřele doporučuji k přečtení.

Felsenberg
01.01.2015

Krásná velká kniha plná milých říkanek a hlavně nádherných kreseb a maleb mistra Mikuláše Alše.

Selinute
12.11.2012

Vynikající kniha jak výběrem ilustrací, tak i úpravou a formátem.

Selinute
23.10.2012

Soubor krásných národních písní, koled a říkadel doplněný Alšovými obrázky.

Čertova máti.
Kolíbala bába čerta
na pařeze vrbovým"
"Hajej, dadej, můj čertíku !
však já na tě nepovím"

Listopad
Na svatého Martina,
kouřívá se z komína

Prosinec
Nesen vám noviny poslouchejte,
z Betlemské krajiny pozor dejte ....