Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363992/bmid_sophiina-volba-qSG-363992.jpg 4 3192 500

Sophiina volba zůstává i téměř čtyřicet let po svém prvním vydání nejen románem s trvalou literární hodnotou, ale i textem, který jde až na dřeň banálního zla, jež se v mezních situacích tak rychle mění ve zlo radikální. Stingo, mladý jižanský spisovatel, se přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy však začne být téměř proti své vůli vtahován do citového dramatu, které se odehrává mezi jeho sousedy, Nathanem a Sophií. Neurotický, přecitlivělý Žid Nathan se zjevně propadá stále hlouběji do zničující duševní choroby a krásná Polka Sophie, která prošla Osvětimí, je navždy poznamenaná prožitým utrpením. Zatímco Stingo sleduje, jak během jediného manhattanského léta a podzimu osudy Sophie a Nathana směřují ke svému nevyhnutelnému tragickému závěru, poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub , Euromedia

Sophie's Choice , 1979

valentýna
18.01.2012 5 z 5

tato kniha po nudnějším úvodu bere dech, doporučuji k přečtení

dangerita
28.12.2011 4 z 5

Kniha se od ostatní literatury s válečnou tématikou liší, stěžejní je především silný příběh. Nepatřím však k těm, které by uchvátila bez výhrad. Na můj vkus je úvod velmi zdlouhavý, ale i přes tuto výtku hodnotím výborně. Závěr má spád a je mnohem čtivější a také působivější.

Kniha je tím, čím má být - výpovědí o minulosti, která se týká nás všech.

Dummy147
23.12.2011 5 z 5

Málokdo z mého okolí přečetl Sophiinu volbu celou, většina to vzdala (a snad právem) po zdlouhavějším nudném začátku. Ti, kteří vydrželi číst dále se zase ztratili, protože se zde střetává více dějových linií. Sophie se často vrací do své minulosti, a to nejen do koncentračního tábora, ale také do svého života, který žila ještě předtím. Popisuje svou rodinu ale neustále svým způsobem lže. Možná nelže, ale spíše neříká celou pravdu. Což možná někoho odradí, ale pro mě bylo toto největším lákadlem, proč tuhle knihu dočíst. Prostě jsem chtěla znát pravdu, a srovnat si celý příběh těchto neobyčejných postav, protože nestačí jen znát to, která volba byla ta nejdůležitější. Sophie zažila ve svém životě řadu voleb, které byly příčinou její budoucnosti.

LilyFair
09.12.2011 5 z 5

Sophiina volba je nejlepší kniha jakou jsem doposud četla.
Doufala jsem, že to bude skvělé, ale poskytlo mi to mnohem víc, než jen to.

Báječně propracované, moc se mi líbí autorův styl psaní - postupně odhaluje všechny detaily Sophiina života. Nevíte co přijde jako další, do čeho se Sophie opět zamotá... a hlavně: jak se z toho zase vymotá.

L.u.c.i.e1986
30.11.2011 4 z 5

Knihu mám moc ráda... Byl to emoční vodopád. Ale jak už tady bylo několikrát psáno, musí se člověk prokousat tím začátkem...

petahor
26.11.2011 4 z 5

Knihu mám velice ráda a moc se mi líbí, Styron byl vynikající spisovatel, avšak mě u ní nejvíc mrzí to, že je v některých pasážích zybtečně prodloužena, že musím říct až kniha místami začíná nudit a nejraději by člověk některé stránky přeskočil...
Ovšem to nemá nis polečného s dějem, který je skvělý.

canis
05.11.2011 3 z 5

Kniha je zajímavá, ale nepatří mezi mé oblibené.

hobelka
21.10.2011 4 z 5

Zatím jsem nečetla nic tak dlouho. Příběh je vážně parádní, ALE tak dlouhej a nudnej rozjezd jsem ještě nezažila, navíc občas mi přišlo, že se v knize vyskytuje až moc podrobných informací, které vůbec nesouviseli s dějem a styl autora byl občas až k uzoufání nudný a zamotaný.

Devil-Ivet
07.10.2011 5 z 5

Když se prokoušete vcelku nudným začátkem, který čítá asi 80 stránek, tak vás tato kniha pohltí. Doslova! Takže dávám plný počet bodů :)

Oter
28.09.2011 3 z 5

Velmi silný příběh, ovšem sama knížka mne nikterak nezaujala. Často jsem se nudila a ke čtení se nutila, ale možná jsem jen pro ni nebyla dost zralá. Za pár let se k ní určitě vrátím a kdo ví, třeba hodnocení změním.

tandula
29.07.2011

tak jsem knížku konečně asi po 14 dnech dočetla. Spousta lidí mi říkala, že začátek je nudnej, a že mi bude trvat dlouho, než se přes něj dostanu, ale mě na knížce nepřišlo nudný vůbec nic. Nakonec jsem přeskakovala jenom část, kde Sophie je u R. Hösse, to mě nebavilo.
Taky si říkám, proč se knížka vlastně jmenuje "Sophiina volba"? Původně jsem si myslela, že o tý "volbě" hlavně bude knížka, ale jelikož je až na konci, a shrnutá asi do půli stránky, tak nevím...

Janet
21.07.2011

knížku jsem nečetla jedním dechem, někdy byl děj trošku nudnější,ale jako celek velice zajímá kniha. Doba a věci, které se děly za války a po, muselo být strašný. O to smutnější je, že lidstvo si opět nevzalo ponaučení.

Kvothe
12.07.2011 5 z 5

Kniha, která výborně zapadá mezi mnohé příběhy z druhé světové války, mezi svědectví jedné generace a jí nasledujících. Nemyslím si, že by Američan pochopil o válce méně než Evropan, naopak si myslím, že jsou nutné pohledy všech kontinentů i zemí. Američanů se válka tak přímo nedotkla a na jejich území se neválčilo, vstoupili do války skutečně až ke konci a jinak se jejich život odehrával na jejím pozadí a v jejím kontextu. Přesto válka Ameriku podstatně ovlivňovala. Pohled amerických spisovatelů obohacuje možná niternější a skutečnější pohled evropských mistrů slova.

Příběh Sophie, která není schopna pokračovat v normálním životě, který jí byl válkou ukraden a jejího přítele, který
je stejně ztracený jako ona sama, je srdcervoucí, ale pochopitelný. Takoví lidé se přitahují, prostě mají společný základ a
každodenní svět je jim vzdálený. Ona svým zvráceným způsobem potřebovala Nathana a on by bez Sophie také nemohl být. Stingo je jakýsi mezihrdina, jenž stmeluje a usměrňuje děj a zároveň je i hlavní postavou, v mnoha případech zastíněnou Sophií nebo i Nathanem.
Sophiina volba je slovní spojení, které používají i lidé, jež nemají o knize ponětí, což je přeci jenom velký Styronův úspěch.
Ta volba musela být nesnesitelná a myslím, že ženy a hlavně matky pochopí hloubku nutného rozhodnutí ještě daleko razatněji.

Musím přiznat, že občas mě napadala myšlenka zdlouhavosti některých částí - začátku (tam mě bavilo hodnocení knih :-)) ), částí mezi Sophiiným vyprávěním, které byly jakýmsi způsobem mnohem napínavější než příběh Stinga atd.
Přesto dávám 5 hvěz, jelikož má kniha velmi zajímavou kompozici a do posledního slova si udržela velmi pevně mou pozornost.
Určité zlo (nedostatek dobra:-) ) v lidech je v knize jasně popsáno - je v dobrých lidech, je ve válce, je stejně tak i po válce, mnoho lidí chce ubližovat a dělá to, někteří neúmyslně. Sophie si prožije válku na místě židů a přitom je sama příliš nemiluje, zaslouží si odsouzení? Chce přežít za každou cenu, zalouží si odsouzení? Po válce v bezpečném útočišti New Yorku se nemůže bez nebezpečí projet ani metrem, je v bezpečí? Je po válce, nebo je válka jen vyhrocení míru? Má v sobě to "zlo" každý?
Smrt byla nevyhnutelná, to je nepopiratelné, přišla vlastně překvapivě pozdě, ale bylo to jediné
možné vykoupení, jediná možná cesta ven ze strastiplného života, naplněného hrůzou a děsem, ale také krásou a pravdou.

Volba je nutná, je přeci předpokladem svobodné vůle:-)

KrvMys
11.07.2011 5 z 5

Sophiina volba je jen malý střípek toho, co se dělo v letech druhé světové války. Přesto stojí za to přečíst si emoční příběh dívky a později matky, která prožila úrčitou část hrůzy židovské genocidy, i když sama židovkou nebyla.

Sugar289
10.07.2011

Věřím, že tento příběh může být krásný, ale odradil mě zdlouhavý až nudný úvod knihy. Třeba se k ni někdy vrátím.

knihomoli
31.05.2011 3 z 5

Nevěřím Američanům, jejich city i jejich život je povrchní a týká se to stejně tak Styrona a jeho Sophiiny volby, Raději si, s-readre, přečti Snrt je mým řemeslem od Merleho. Pojetí Evropana je naprosto odlišné, hlubší a pravdivější. A taky - Osvětim není vůbec vzdálený. Ještě pořád žijí lidé, kteří jim prošli.

s-reader
30.05.2011 5 z 5

Přiměla Sophiina volba alespoň několik lidí k hlubšímu zamyšlení nad tím, co se v Evropě na počátku čtyřicátých let odehrávalo, co se dělo v koncentračních táborech a co se dělo v mysli těch, kteří byli součástí nacistického režimu? Pokud ano, má kniha smysl i kdyby neměla sebemenší literární hodnotu. Sophiina volba ale má tu hodnotu má. Není to jednoduché, podrobné líčení hrůz, kterým byli vystaveni Židé a jiní příslušníci podrobených národů, je to velmi pečlivě a působivě vystavěný román, který více naznačuje než popisuje, který nechává obrovský prostor čtenářově fantazii a nevnucuje mu, co si má a co si nemá myslet. Přesto, že je mi dost protivné často opakované klišé začínajícího spisovatele, který se potýká se svou první knihou, ještě častěji opakované tápání v prvních sexuálních zkušenostech, musím uznat, že jako základ pro mnohem závažnější výpověď, to nejsou témata vůbec špatně zvolená. Nejsou jen půdou, na které vyrůstá Sophiin příběh, působí i jako odlehčení, které zabrání čtenářovu otupění, jěž by určitě nastalo, kdyby nás autor bez ustání bombardoval těžkým kalibrem. A hlavně působí jako kontrastní pozadí – problémy, které jedinec Stingo považuje za vážně v porovnání s Osvětimí. Problémy, které sužují americkou mládež, které je nutí chodit k psychoanalytikům v porovnání s Osvětimí.
Stingo, Styron si to dobře uvědomuje, pokouší se dokonce o jakousi synchronicitu (co jsem dělal v ten den, kdy Sophie vystupovala z vlaku v Osvětimi), ale obávám se, že pro Stinga, pro Američany, pro nás, je Osvětim natolik vzdálená, že si ji nedokážeme plně uvědomit. Přesto je to jeden z nejlepších pokusů o přiblížení (přiblížení se), jaký jsem kdy četl.

Peťanka
27.05.2011 5 z 5

Rozjezd byl opravdu delší, ale stejně mi nezbývá než tuto knihu ohodnotit "palcem nahoru". Téma 2. světové války mě dost zajímá a taky svým způsobem dost děsí.. Tento příběh ve mně zanechal hluboký dojem a brečela jsem, když došlo na Sophiinu volbu, to bylo strašné, volit si mezi vlastními dětmi..
Kniha byla vlastně o několika lidech s různými osudy a minulostí, které svedla dohromady náhoda. Styron dokázal velmi dobře vystihnout jednotlivé charaktery a hlavně - poodkrýval nám jejich tajemství postupně – takže jsem poznávala románové hrdiny stejným způsobem, jak poznáváme lidi v reálném životě – s postupem času a na základě toho, co nám ti lidé o sobě prozradí.
Příběh se mi líbil, jen některé pasáže bych vynechala :)

I.H.
26.04.2011 5 z 5

Mnoho z nás vidělo filmy jako Schindlerův seznam nebo Pianistu, takže jsme na hrůzné zážitky z ghett, transportů a lágrů svým způsobem připraveni a jelikož je to natolik silné téma samo o sobě, je jasné, že v těchto pasážích má kniha největší spád. A to, že Sophie nakonec dospěje k jakési hrozivé volbě víme, už když přejedeme očima po hřbetě téhle knížky v knihovničce. Ale podle mého je síla téhle knihy v paralelách a svém situování v New Yorku v poválečných letech. Neustále přes hlavního hrdinu nabízí ten "pohled zvenčí" - od člověka z Jihu, který válku prožíval snad jen z filmových týdeníků a který si dobře uvědomuje, že když se děly všechny ty strašlivé okamžiky, on se někde opíjel pivem. A další, nesporně zajímavá linie je sebereflexe autora (jelikož se jedná, z menší či větší míry, o román autobiografický) - odhaluje své deníky, své sexuální frustrace, svůj vidlácký jižanský původ, snahu vyrovnat se s historií své rodiny, která kdysi měla také svůj poddíl na nakládání s otroky... Právě v té komplexnosti knihy a ústřední trojice - polská nežidovka v Osvětimi, židovský "vědec" a jižanský dvaadvacetiletý začínající spisovatel v N.Y. - je podle mě ta síla.

Lenka Kadeřáb
31.03.2011 1 z 5

No právě. Ten dlouhý a nudný rozjezd. V tomhle případě je lepší film