Sekta

Sekta https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453452/bmid_sekta-AqC-453452.jpg 4 157 46

Sofia Bauman série

1. díl

Sofia Baumanová právě úspěšně absolvovala univerzitu a ukončila problematický vztah s přítelem. Z čiré zvědavosti se zúčastní přednášky o New Age hnutí s názvem ViaTerra. Jeho duchovní poselství ji zaujme, ještě víc ji však přitahuje vůdce hnutí Franz Oswald. Je mladý, hezký, kultivovaný a ve všech směrech fascinující. Podle jeho filozofie ničí lidstvo stres, jedy v jídle a celková nerovnováha. Hnutí sídlí na ostrově u švédského západního pobřeží. Sofia dostane při návštěvě rozlehlého panství nabídku, aby tu zůstala a pracovala. Když ale léto ustoupí husté mlze, která ostrov po většinu roku zahaluje, pobyt na romantickém venkovském stavení se změní v noční můru a Sofia začíná tušit, že se nechala vtáhnout do spárů sekty. Oswald vládne železnou pěstí, kolem panství nechal postavit elektrický plot a všude rozmístil kamery. Cesta zpět k normálnímu životu se pomalu stává nedostižnou fatou morgánou. Společenství ViaTerra totiž dosud nikdy nikdo neopustil.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sekten på Dimön , 2015

janca1705
21.06.2021 5 z 5

Doporučuji, od první do poslední stránky se mi kniha moc líbila.

WaN635
25.05.2021 4 z 5

Jj, za mě dobrý. Kniha se pro mě pomalu rozjížděla, ale najednou se člověk dostane do bodu, kdy již nechce knihu odložit. Musím říct, že za mě je neuvěřitelné, jak jsou někteří jedinci zmanupulovatelní a co si nechají od dalšího člověka líbit.

MartulkaS
20.05.2021 5 z 5

Super, zajímavá, čtivá kniha. Je až neuvěřitelné, jak správnými slovy je možné manipulovat s lidmi, jak jsou někteří jedince ovlivnitelní. Vylíčení života v sektě se povedlo, velmi věryhodně. Po začtení jsem se od knihy nemohla odtrhnout, úplně mě nervovalo , proč tam ty lidi zůstávali a nepostavili se vůdci. Čekala jsem, ale větší drasťárnu.

čef
08.05.2021 4 z 5

Velmi dobrý thriller, i když nějaká ta stránka by se, alespoň pro mne, dala jistě vypustit. Vylíčení života v sektě, v prostředí zmanipulovaných moulů však bylo vylíčeno naprosto věrohodně. Barnum, kterého autorka cituje, měl pravdu: každou sekundu se rodí další důvěřivý hlupák. Já jsem k nim samozřejmě vůbec nikdy nepatřil, že.

TessaJean
11.04.2021 4 z 5

Ze začátku mě děj vůbec nebavil a knihu jsem chtěla odložit. Něco mě ale nutilo číst dál a udělala jsem dobře. Zhruba od poloviny se to rozběhlo tak, že jsem naopak nemohla přestat číst. V knize je dokonale popsaná atmosféra, prostředí a spousta dalšího. Byly chvíle, kdy jsem si říkala, proč tam ty lidi sakra jsou?! Čtení ale místy není vůbec lehké, někdy mi to dokonce připomínalo koncentrák....

stajka
29.03.2021 3 z 5

V knize je vidět, jak snadné je díky hezkým řečem dostat pod svou moc člověka s nějakými problémy. Skutečnost může být ale jiná, než počáteční dojem. Kniha je poutavá, ale místy zbytečně roztahaná.

Iki1
28.03.2021 4 z 5

Na knize je znát, že autorka píše z vlastní zkušenosti. I když místy je děj hodně rozbředlý, zvláště popisy změn přírody v průběhu ročních období mi přišly nadbytečné, přece jen se čtenář dobere k rozuzlení. Vztahy v komunitě i nátlak na členy jsou hodně realistické. Užil jsem si a nemohl se mi nevybavit život u nás za socíku. I s těmi ostnatými dráty na hranicích.

ArwenAragorn
15.03.2021 3 z 5

60%
Teze 1: Tvé vnitřní Já ví vše.

Nevím, proč jsem si knížku půjčovala, když čtení o sektách nemám ráda. A dobře mi tak! Otřesné, sugestivní čtení. Jestli si chcete přečíst napínavý příběh o manipulativní osobnosti, která vás vysaje až na dřeň, tak neváhejte. I když, po pravdě, něco se mi zdálo dost přehnané.
Musím zhodnotit i vydařenou obálku.

Leona333
14.03.2021 3 z 5

Knihu jsem si přečetla díky doporučení. A proč ne? Vždy jsem si říkala, co lidi vede k tomu, aby se nacpali, přihlásili do takového společenství...? "Nějaké trauma z dětství? Nebo nějaká vnitřní nespokojenost, související s jejich povahou? Momentální, emoční rozpoložení?" Každopádně jsem z knihy áách neudělala. Od sekty, ať už je jakéhokoliv zaměření..., bych očekávala i jisté modlící, zbožné, až nepřiměřené procedury...
Tady to bylo spíše o jednom vychytralém ,,pasáčkovi" a jeho tupém, šikanovaném stádečku ovcí...

Ridley
02.03.2021 2 z 5

Čekala jsem asi víc, zaujal mě titulek inspirováno skutečným příběhem, ale tohle na mě působí hodně nedotažené...asi málo detailů nebo spíš pocitů postav. Ale dobře se to četlo, nenudilo ani žádný zmatek v postavách či ději. Takže oddychovka dobrá.

petula22
23.02.2021 5 z 5

Téma různých skupin, sekt a společenství mě vždy lákalo. Tato kniha skvěle popisuje úžasný vstup - začátek, průběh - způsob života v komunitě a i závěr - vystřízlivění. Za mě skvěle napsané, líbily se mi i vsuvky z minulosti.

Veju007
15.02.2021 4 z 5

Sekta, místo i postavy jsou smyšlené, myšlenka za tím je více než reálná.
Autorka strávila 25 let ve scientologické (církvi) sektě a až po takové době se jí podařilo utéct, své vzpomínky a zážitky nyní promítla do této děsivé a znepokojující knihy.
Hlavní hrdince nebudete rozumět, i když je v knize jasně popsáno ono pomalé “vymývání mozků”, nebudete chápat, proč se prostě nesebere a nevypadne!
Protože tohle se prostě nedá pochopit, pokud se to neprožije.
Konec mi připadal až moc nereálný a přitažený za vlasy, ale na podstatě příběhu to vůbec nic nemění.

Týna79
26.01.2021 4 z 5

Zajímavý námět na knihu. Kniha výborně popisovala, jak se dá jednoduše manipulovat s lidmi. Jen stačí říct pár lichotek a mít ambiciózní osobnost a už je máte omotané kolem prstu. Obdivuji autorku, že dokázala psát o tomhle tématu, když sama byla v nějaké sektě. Sice nevím co všechno je pravda a co je výplodek fantazie, ale myslím si, že i tak může být aspoň trochu těžké sepsat tuto knihu. Nějaké věci jsou předvídatelné, ale i tak mě to hrozně bavilo číst a pomalu se dostávat k pravdě.

Dragounova96
20.01.2021 5 z 5

Zajímavý příběh, jen škoda toho osekaného konce.

helenJJhockey
17.01.2021 1 z 5

Zklamání, kniha se neuvěřitelně vleče. Autorka píše a píše aniž by se dělo cokoliv zásadního co by příběh posunulo z průměru o level výš. Kniha by mohla mít klidně o 200 stran míň a nic by se nestalo, Spousta věcí byla nedomyšlených. Velice povedená obálka, to je asi tak vše.

zbožňuju_knihy
16.01.2021 5 z 5

Druhou polovinu knihy jsem dala na jeden zátah, číst jsem skončila až nad ránem.
Měla jsem za to, že existuje nebo existovala tahle ViaTerra, ale ona nám jen autorka napsala knihu na motivy svých prožitků za uplynulých 25 let v sektě scientologické církve. Tak mne to trochu mrzí, prže nevím, kde byla skutečnost, co všechno si přidala nebo jestli to naopak bylo ještě hořší a ubírala. Tak tu tedy máme čtivý román, který popisuje život v sektě, jen nevím, která místa jsou reálná. Když jsem knihu četla, chtěla jsem ji několikrát odložit.., samozřejmě je člověk zmanipulovatelný, ale pokud mi někdo nařizuje kdy spát, jíst, co napsat rodině (!) a celkově mě bere osobní svobodu, tak mu nebudu přikyvovat. Leda by mi bylo těch 19, vztahové zklamání a touha po změně udělá hodně. Zastavovala jsem se uprostřed čtení a říkala si, proboha, když někdo zakazuje dospělému člověku telefonovat a zabavuje mu mobil, kontroluje mu soukromou poštu a dělá v ní cenzuru: je nejvyšší čas vzít nohy na ramena!
Co Ti lidé očekávají? Skutečně můžou být tak zblblí??
Můžou.
Hrůza, dobré počtení, 5*

Falda
15.01.2021 4 z 5

Tak tohle by šlo! Krásná ukázka toho, jak se šikovně dají zmanipulovat lidi.. Stačí mít trochu moci a nahnat lidem strach... Pěkně to pasuje na dnešní dobu

Manoloma
06.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem ji za dva dny a nemohla jsem se od ní odtrhnout, napsáno neuvěřitelně autenticky, běhal mi mráz po zádech, super zážitek.

kackahracka
05.01.2021 3 z 5

Tahle knížka má vážně skvělou obálku. Doslova natěšeně křičí na každého, kdo má rád tajemno a thrillery. Navíc - ten nenápadný třetí proužek adidas, co se krčí pod samotným titulem - inspirováno skutečným příběhem. Věděla jsem, že tohle si prostě musím přečíst! Tak ouha. Z adidas se vyklubal abibas. Ne, že by švadlenka selhala úplně ve všem, ale nepovedlo se, značkové to rozhodně není. Zaprvé sloh. Až když narazíte na knížku, ve které věty drhnou, si uvědomíte, že jejich smysluplné a čtivé uspořádání není úplná samozřejmost. Neříkám, že to bylo marné úplně celé, například samotný začátek byl skvělý. Ale až příliš často se objevovaly pasáže, nad kterými jsem jen zvedala oči v sloup. Zadruhé vkládání deníkových záznamů. Nebavily mě, hnusily se mi a pokaždé jsem je jen přelítla očima. Hned v první deníkové kapitole, do které jsem se dychtivě začetla, se to muselo točit okolo utýrání zvířete (jedno jakého), to aby čtenář hned zkraje pochopil, že je postava zvrácená. Ne, tak tyhle laciné, vyčpělé triky na mě vážně neplatí. Za třetí, a v tom spatřuju hlavní příčinu švu, co jde šejdrem, samotný příběh. Přitom – jedná se o silné kafe, to je jasné každému, turek jak vyšitý, skoro to vypadá, že se na něm nedá nic pokazit. A hele ho, dá. Autorka to přehnala s počtem stran. Záměrem bylo určitě vykreslit plíživě nastupující diktaturu, pozvolna vtáhnout čtenáře a přesvědčit ho, že i on by jistě podlehl. Jenže ve výsledku to bylo spíš strašně rozvláčné a otravné. Pořád dokolečka, jen čím dál tím víc absurdní a hloupé. Nechat své blízké „za trest“ skákat z útesu do moře a čekat, jestli vyplavou???? Nechce se věřit, že si někdo nechá dutinu lebeční tak dokonale zpustošit. Hlavní hrdince jsem nedokázala fandit, nepodařilo se mi s ní ztotožnit, vůbec jsem nechápala, proč na něco tak blbého přistupuje. Prostě mě nebavilo tohle pomalé umírání charakteru sledovat. Přiznávám bez mučení, před půlkou jsem to vzdala. Prolítla jsem ještě letmo poslední kapitolu, připravená knížku nadobro odložit, ale došla jsem ke zjištění, že mě vyvrcholení zaujalo. Pozpátku, hezky kapitolu za kapitolou, jsem nakonec zcela neobvykle, retrospektivně, přelouskala téměř všechny kapitoly. Jen nechutnosti z prostřední části jsem vynechala. Na čtenářskou medaili to není, vlastně-něco takového jsem udělala vůbec poprvé, ale o zážitek víc. Hodnocení nic moc, ale co se dá dělat.

DominaCZ
26.12.2020 4 z 5

SPOILERY
NO, nečekaně se to dalo, ale pár poznámek přece jen mám:
Komenty k tomu blogu, které se po "celém internetu vyrojily jako houby po dešti"-vážně by celej net zajímal jeden blogísek jednoho zhrzence po rozchodu, kterej na svou ex kydá??

Ihned si ona najde pícha*e, ale nejde s ním bydlet, ačkoliv by se nemuseli na tento schovávat a mohli by být otevřeně spolu-jen proto, že ještě nedodělala knihovnu? To s tím má co společnýho????

"Pospíšila si s odpovědí aby pochopil, že trochu nátlaku z jeho strany snese". Neboli že ráda se sebou nechá orat a bude poddajnej vděčnej debílek, jasný.

Když okolí lidí nazve tu skupinu sektou, ji nikdy nenapadne COŽE, JAKÁ SEKTA?? ani se neohradí??

Autorce jaksi ujelo:Byla vždycky hubená, ale teď jí po těžce práci (=hrabání sněhu a krmení prasat) vystupovaly žebra i přes těžkou zimní bundu, kdežto Simon zůstával stejně obézní??

Jeho hlášce "dřu celej den jako kráva, jsem celej sedřenej" všichni věří a nikdo se tomu nevzepře, i když on nic nedělá??

NO a ten konec-zase z něj připos*aná obhájkyně-trapný....
KONEC

Éhm jako...několik desítek mladých lidí se nechá tejrat a zadupávat jedním blbcem a všichni k tomu mlčej, nechaj to bejt, holky se nechávaj ojíždět a v klídku jdou na potrat...a prostě NIKDO NIC?? Nic neudělaj rodiče ani lidi z pevniny, i když to všichni ví?...
Kdyby jich bylo víc, je to logický...ale JEDEN ČLOVĚK?? To je hodně trapný. Ti by s ním zametli jak sviňa, proto nevěřím, že se tohle stalo a že jeden člověk někde na severu fakt x lidí takhle uzurpoval v týhle době už od děcka a všichni mu to žerou, ještě jsou mu za to vděční a prostě nechaj se a jde mu na ruku i policie...nevěřím.
(ten jeho deníček nebo co to bylo mě nezajímal)

Já bych totiž hlavně řekla, že je to celé úplně mimo. Tohle žádná sekta nebyla. Tady nebylo žádný náboženství a nic, všichni jen makali a málo chrápali, v rámci čehož pak vysíleně padali na hubu, to jo, ale toť vše. Ale žádné seance, sedánky, modleníčko, a nic. Jen jeden magor, kterej odmítal žrát mraženej hrášek z Lidlu a hodlal přiškrtit čtrnáctku, která se jasněže jako blbá slepice s chutí nechala. Všichni oddaní kreténi, kteří se daj? Ježiš, to tu knížku zabíjí !!!!!
Ex, kterej jí ubližuje těma článkama, ji tam pak jde zachraňovat?? Ježiš co tohle je??

Navíc se nemůžu dočíst, na základě jakýho reálu to má bejt, takže hodnotím jen čtivost, ale příběh jako takovej je naivně blbáckej-jeden idiot si chtěl hrát na vůdce a mít svou sbírku nordických pohůnků, což teda měl, a autorka chtěla jakože šokovat...ale je to všechno příliš černošedý...přičemž z toho všeho ve vteřině vyklouzne Sofie. Jen tak. Tak určitě.

ostrovy sekty thrillery napětí podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Mariette Lindstein