So long, Marianne - Příběh životní lásky Leonarda Cohena

So long, Marianne - Příběh životní lásky Leonarda Cohena https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363145/bmid_so-long-marianne-pribeh-zivotni-las-tCO-363145.jpg 4 12 4

Život ženy, která inspirovala jednu z nejkrásnějších písní o lásce Marianne bylo dvaadvacet let, když se svým partnerem, norským spisovatelem Axelem Jensenem, pobývala na řeckém ostrově Hydra. Jednoho dne ji při nákupu v místním koloniálu jakýsi mladý muž pozval do restaurace, kde právě seděl se svými přáteli. Představil se jako Leonard Cohen – tehdy to byl ještě málo známý kanadský básník. Když ji a jejich synka nevyzpytatelný, výbušný Axel nakonec kvůli jiné ženě opustil, Leonard ho u Marianne zastoupil a zrodil se nový hluboký, láskyplný milostný vztah. So long, Marianne je intimní záznam Mariannina životního příběhu, od jejího mládí v Oslo přes pomíjivou romanci s Axelem a líčení života mezinárodní umělecké kolonie na Hydře od 60. let minulého století k osudu Mariannina vztahu s Leonardem Cohenem a jejímu pozdějšímu životu. Je obohacený o dosud nepublikované Cohenovy básně, korespondenci mezi ním a Marianne a autorčiny poznatky z rozhovorů s Cohenem.... celý text

Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Mladá fronta

So Long, Marianne: A Love Story , 2014

Kryštofka
01.07.2023 4 z 5

Obsahuje spoilery.
Přečetla jsem se zájmem. Ostrov Hydra a pestrá směsice dobrodruhů a umělců, kterým chudý řecký ostrov umožňuje žít a tvořit. Prostý život, slunce, moře. Pospolitost. To mě bavilo.
Marianne a její manipulativní manžel - ty pozdější dopisy, které jí občas poslal, byly děsivé. Psychopatické.
Pak jeden krásný podzim s Cohenem na ostrově. A něco, co mi hlava opravdu nebere. Poslala svého šestiměsíčního synka letadlem s cizími lidmi svojí matce do Norska, aby se s ní nemusel trmácet autem, a vyrazila za ním až po třech měsících? Dobře, po třech měsících s Cohenem. Ale stejně...
Vztah s Cohenem trval pár let, střídavě spolu byli a nebyli, a definitivně se rozplynul, když Cohen úspěšně rozjel svoji hudební kariéru. Životní lásku si představuji trošku jinak, i když chápu, že spolu prožili hezké chvíle (viz podtitulek na knize).
Trošku překvapující byl překlad knihy (vydané v norštině) z anglického překladu.
PS: Kniha proměn! A ten Řek byl nejspíš Dimitris a ne Jimmy :-)

Pablo70
04.01.2022 5 z 5

Chápu, že vzrušující osud je pro každého něco jiného. Odjet v malém autíčku z Norska na řecký ostrov skoro bez peněz, zažít tam svobodnou éru, kdy ještě slovo hippie nebylo vynalezeno, stát se ženou spisovatele a potom milencem světové písničkářské hvězdy, bydlet v malém domku s doma vyrobeným nábytkem na ostrově, kde se střídají umělci, celebrity i dobrodruzi, pak v Montrealu, New Yorku, Mexiku a k stáru konečně oprášit starou korespondenci a fotky a dostat na smrtelném loži pozdrav od dávného milence Leonarda – bože, jaká to nuda! (Jak si tu stěžuje čtenářka dvojitá Ema…) Ne, není to jen příběh ženy, kterou opouštěli muži, je to příběh jejího i jejich zrání, poctivý příběh, kde se za všechno platí: NĚCO ZA NĚCO, jak už to chodí… Píseň So long, Marianne patří ke Cohenovým nejlepším, je na jeho první desce, kterou si doma hraji dlouhá léta. Marianne promluvila o svém životě až v pozdním věku a svolila dát interview, který jsem slyšel na Vltavě. Potom byla sepsána tahle kniha. Je napsaná prostým přehledným stylem s použitím mnoha citátů z dopisů a rozhovorů, najdete zde i nikdy nezveřejněné intimní básně Leonarda pro jeho lásku. Myslím, že bych ta léta na ostrově Hydra velmi rád prožil s nimi.

luba2532
15.05.2021

Kniha se mi líbila,je o životě Marianne,do kterého vstoupil Leonard, když byli oba mladí

EmmaEmma
05.03.2018 2 z 5

Podtext knihy je poněkud zavádějící. Nejde o příběh celoživotní příbėh lásky L.Cohena k jisté jedné ženě, ale o celoživotní příběh Marianny-ženy, jejimż żivotem i Cohen vcelku nezávazně prošel (vedle jejího manžela a ještě několika jiných mužů) Letní románek na řecké Hydře, bezstarostný život ve stylu hippies, drogy, opakovaná pozdějšî setkání. Smutek a bezradnost ženy , jíž muži opouštějí. Pro mě málo autencitity , spíše nuda...

ostrovy Řecko milostné vztahy řecké ostrovy

Autorovy knížky

2017  77%So long, Marianne - Příběh životní lásky Leonarda Cohena