Smutek Belgie

Smutek Belgie https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524519/bmid_smutek-belgie-652e443b4ef06.jpg 4 5 2

Monumentální román „Smutek Belgie“ (Het verdriet van België, 1983) představuje široké panoptikum osudů jedné rodiny ze západovlámského městečka od doby Hitlerova nástupu k moci až do konce druhé světové války. Toto stěžejní dílo nizozemsky psané literatury se dá číst v mnoha rovinách: jako autobiografický bildungsroman, jako příběh vlámského národního obrození vedoucího ke kolaboraci s německými okupanty, jako román o psaní románu, jako metatextové dílo propojující odkazy na klasickou světovou tvorbu i jako román psychologický, ilustrující nejen nefunkční mezilidské vztahy, ale také rozklad celé společnosti. V neposlední řadě ho lze vnímat jako román válečný, byť na válku nenahlíží prostřednictvím dramatických zvratů z bojišť, nýbrž skrze obyčejné životy lidí, jejichž malost autor pitvá nemilosrdně ostrým nožem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rubato

Het verdriet van België , 1983

Atuin
08.02.2024 4 z 5

Kniha mě překvapila tím jak je lehká - myšleno - snadná do ruky a velice mě překvapil font který se nesmírně dobře čte.Sama kniha komentář nepotřebuje není to novinka, předpokládám že po ní sáhne je ten koho zajímá . V posledmí době mám obecně štěstí na dlouhé hnihy, které jsou čtivé a i skrz nelehkost témat utíkají, ke knize se chystám v brzku vrátit.

Bassquiat
17.01.2024 4 z 5

U tak dlouhých textů se pravidelně dostavuje únava a apatie. Člověk pak často dočítá dílo jen ze setrvačnosti. To, že mě to ani straně 879 nenudilo a dočetl jsem to vcelku s chutí, je hodnota sama o sobě.
Poznámka pro všechny, kteří se do tohoto eposu pustí: jako záložku použijte větší kus papíru a zapisujte si v podobě stromu všechny členy Seynaeovy i Bossuytovy rodinné větve. Vystupuje tam (mimo jiné) asi 10 tet a 10 strýců a každému z nich Claus věnuje vlastní příběhovou linku. Bez základní orientace vám budou ty jednotlivé narace unikat.

druhá světová válka (1939–1945) belgická literatura psychologické romány Flandry, Vlámsko

Hugo Claus
belgická, 1929 - 2008