Smrt Západu

Smrt Západu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37495/smrt-zapadu-37495.jpg 4 40 12

Buchanan v knize popisuje zánik Západu. Příčinu vidí ve ztrátě jeho hodnot, především potom ve ztrátě židovské a křesťanské víry. Vinu za to dává idejím čtyř myslitelů, „Čtyřem, kteří stvořili revoluci“, marxistickým teoretikům G. Lukácsovi, Gramscimu, Adornovi a Marcusovi. Ti jsou podle něj zdrojem kulturní revoluce a pokračování studené války, kulturní války. Jejím důsledkem potom jsou pokles porodnosti (vymírání obyvatel Západu), masové přistěhovalectví ze zemí třetího světa, interrupce, antikoncepce a vytváření světové vlády. Statistická čísla uváděná v knize v případě České republiky, jejíž obyvatelstvo je v podstatě produktem této revoluce, patří k nejhorším v západním světě. Nesmírně poutavá kniha, kterou však český čtenář může strávit pouze tehdy, zbaví-li se všech svých předsudků k náboženství a víře. ... celý text

Literatura faktu Politologie, mezinárodní vztahy Sociologie, společnost
Vydáno: , Mladá fronta

The Death of the West. How Dying Populations and Immigrant Invasions Imperil Our Country and Civilization , 2002

LordByron
11.01.2022 4 z 5

Určite fantastická kniha a manifest tradicionalizmu, paleokonzervativizmu atď..
Je prdel že mnohé z opisu tradičnej Ameriky dávnych čias je prakticky totožné s opisom starej Ameriky u Davida Dukea :).
Buchanan má blízko k extremizmu a dávno pred Trumpom otváral tému Mexičanov,kultúrne vojny atď..
Úplne súhlasím s komentom kolegu Miroslava podo mnou(ohľadom kresťanstva a Srbov).
Kopec veci sa mi páčilo a v kopec veciach som nesuhlasil a tak to ma byť.

petbrab
28.06.2021 5 z 5

Knihu vydanou v roce 2002 jsem četl až nyní, čili téměř 20 let od jejího vzniku.
Je až děsivé, jak má bývalý poradce tří prezidentů USA pravdu.
Jeho slova se naplňují čím dále více.
I když je kniha cíleně mířena na USA a její občany, její myšlenky čím dál více dopadají i na naši Evropu.

padola
27.04.2021 odpad!

Autor zjevně nepochopil, že člověk je součástí biologického ekosystému, který má své limity. Prosazovat ideologii , která má za cíl produkovat co nejvíce dětí (v Evropě již dnes žije 3x více lidí, než unese ekosystém), a většině z nich pak v dospělosti omezit životní možnosti (udržet koncentraci moci) - to snad nelze ani rozumem pobrat takovou kravinu.

Matafix
03.01.2021 5 z 5

Neomarxismus je většinou skloňován lidmi, který by si slušný člověk domů na večeři nepozval (Pitomio, Klaus mladší/starší atd.) Ale není na tom přece jen něco? Tahle kniha mě donutila nad tím vším přemýšlet. Díky ní jsem objevil kořeny mnoha palčivých otázek, které jsem řešil a donutila mě studovat...
Knihu moc doporučuju k přečtení všem!

Miro.slav
09.11.2019 3 z 5

V knihe sa nepíše takmer nič zásadne nové. Buchananovu "Smrt západu" som mal však v hľadáčiku už dávno. Vtedy ma od čítania odrádzalo prílišné uľpievanie na judeo-kresťanskom základe, a ozaj je tomu tak. Buchanan až príliš pertraktuje návrat ku kresťanským hodnotám a tradíciám. No budiš! Čo však knihe asi najciac podráža nohy, je štylistika. Tú vydavateľ naozaj odflákol.

Kladne však hodnotím Buchananov postoj k Rusku a Srbsku. Ako aj kritické a odmietavé stanovisko k bombardovaniu Juhoslávie jednotkami NATO. To sa u amerických elít tak často nevidí. Rovnako ma zaujal realistický postoj k prítomnosti vojsk USA na Blízkom Východe. Buchananova kniha je síce dnes už menej bombastická, no stále aktuálna, pretože symptómy, ktoré autor predkladá a ktorými diagnostikuje chorobu západnej civilizácie stále pretrvávajú.

Garik
07.07.2018 4 z 5

Obsah knihy je varovný, je desivý, depresívny, frustrujúci a až na jej konci sa objaví slabučké a vzdialené svetielko nádeje.
Možno P. J. Buchanan tiež podľahol nejednému ekonomickému mýtu (iba nedávno som dočítal knihu „Ekonomie bez mýtů a iluzí“ od Jana Urbana a tak som teraz múdry) a preto by snáď bolo možné dúfať, že aspoň niektoré jeho (či ním uvádzané) predpovede a analýzy by vôbec nemuseli byť pravdivé, prípadne predpokladané dôsledky starších, nedávnych, súčasných čí blízkych udalostí nebudú ani zďaleka také závažné a drastické, ako to autor predpovedá. Žiaľ, opak je asi pravdou, pretože rovnakým „ekonomickým mýtom“, z akých Buchanan vychádza, zjavne veria aj svetové politické elity. Takže áno, desivé predpovede uvádzané v tejto knihe sa zrejme budú postupne vypĺňať. Ale táto kniha nie je iba o číslach, ekonomike, fertilite, demografii, migrácii, integrácii… Je aj o dejinách, o tom prečo sa deje to, čo sa deje. O všakovakých revolucionároch a ich smrteľne nebezpečných ideológiách.

„Národy prvního světa budou čelit strašlivému dilematu: Za současné porodnosti musí Evropa do roku 2050 vpustit 169 milionů přistěhovalců, pokud si chce svou populaci ve věku od 15 do 64 let udržet na dnešní úrovni. Chce-li si však Evropa udržet svůj současný poměr 4,8 pracujícího (od 15 do 64 let) na každého starého člověka, musí vpustit 1,4 miliardy emigrantů z Afriky a Bízkého východu. Řečeno jinak: buď Evropa zvýší daně a radikálně omezí důchody a zdravotní výhody pro staré lidi, nebo se stane kontinentem třetího světa. Třetí cesta neexistuje.“

„Výsledkem této propagandy elitních politických a ideových institucí zaměřené proti počtu obyvatel bylo, že zde i v zahraničí propukla kontrola počtu obyvatel financovaná z veřejných zdrojů. Poselství si sice vzali k srdci bohatí a střední třída prvního světa, chudí třetího světa, na něž se zaměřovalo, si jej do značné míry nevšímali. Výsledky můžeme spatřit dnes: nedostatek porodů u blahobytných národů a růst dětí v celém třetím světě.“

„Feminismus. Být pro volbu v otázce interrupce je dnes téměř určujícím znakem „moderní ženy“. Pro mnohé feministky znamená fráze „osvobození žen“ osvobození od tradičních a podle nich omezujících a svírajících rolí manželek, matek a pečovatelek o domácnost.“
„Když před druhou světovou válkou Margaret Sangerová, rodná matka organizace Planned Parenthood (Plánované rodičovství) napsala ‚ že „nejmilosrdnější věcí, jakou velká rodina může udělat s jedním ze svých členů v počátečním stadiu, je zabít ho‟, byla radikální socialistkou, jež se ocitala daleko mimo hlavní americký proud. Nepřátelství Sangerové vůči velkým rodinám se však od té doby stalo ústředním rysem nového amerického feminismu, z něhož se v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století stal hlavní proud. Dnes se představa, že sňatek je zotročení člověka, stala charakteristickým znakem bojovnic hnutí.“
„Miliony žen však feministická ideologie a její kladení manželství s prostitucí a otroctvím na stejnou úroveň ovlivnila a mnohé přesvědčila, aby odložily manželství a neměly děti. Zůstala-li by ochrana národů evropského původu a západní civilizace, kterou vytvořily, na feministkách, západní člověk by neměl žádnou budoucnost.“

„Západ se možná naučil to, co islám nezná, ale islám si pamatuje to, co Západ zapoměl: ‚Každá vize se musí opírat o víru.‘“

„Britský historik J. E. Fround jednou napsal, že ‚věří-li deset lidí něčemu natolik hluboce, že je ochotno za to položit život, a dvacet lidí věří něčemu natolik hluboce, že je ochotno pro to hlasovat, těchto deset bude určovat zákony těmto dvaceti‘.“

„Revoluce bude koexistovat, dokud nedosáhne hegemonie. Potom bude diktovat.“

„Stejně jako kulturní revoluci trvalo generace, než zvítězila, bude trvat generace, než bude poražena. Velké bitvy nebudou politické, ale mravní, intelektuální a duchovní. Protivníkem totiž není jen jiná strana, ale i jiná víra, jiný způsob hledání Boha a člověka. O výsledku se bude častěji rozhodovat ve školách, médiích a u vyššího soudu než v Kongresu. Cena, o niž se vede boj, jsou duše mládeže. „Pomstíme se ti na tvých dětech,“ chvástal se básník Allen Ginsberg a nevědomky tím opakoval jiného kulturního revolucionáře, Adolfa Hitlera: Jestliže nejdou s námi, nevadí. Získali jsme jejich děti.
K vítězství je totiž třeba mít nejen konzervativního ducha na obranu toho, co je na Americe a Západu dobrého, ale i kontrarevolučního ducha k opětovnému získání ztracené půdy. Z otců-zakladatelů se stali vzbouřenci, aby zachránili svá práva a své právo na život, jaký si přáli. Totéž bychom měli udělat i my.“

Skomolil
14.05.2018 4 z 5

Celkom zaujímavý pohľad (paleo)konzervatívneho autora na niektoré problémy Západu na prahu 21. storočia. Každopádne, nič pre ľavicových aktivistov. Zdalo sa mi, že niektoré informácie sa opakovali. Vôbec by nezaškodilo, keby to bolo o niečo kratšie.

Erik77
24.01.2017 4 z 5

Naprosto výstižná kniha !

Lesní_chodec
18.05.2016 4 z 5

Nekompromisní a přesná analýza úpadku a strmého zániku Západu, tak jak jsme ho do posud znali. Naprosto šokující demografická čísla, vše náležitě ozdrojováno. Pro mě samotného především brilantní (a v češtině zatím ojedinělé) shrnutí ideologie a představitelů tzv. neomarxismu a Franfurktské školy. V současné době a termodynamiky událostí dost možná povinná četba!

Cinik
30.03.2016 5 z 5

Vynikající kniha poukazující nejen na nepřehlédnutelný úpadek a v jeho důsledku nevyhnutelně nastávající pád Západu, ale i na skutečné zásadní příčiny tohoto úpadku, které spočívají v ovládnutí Západu zvrácenými a šílenými ideologiemi a hodnotami, které ničí rodinu a vůli Západu k životu.

Mephi
14.01.2016 5 z 5

Už je to pár let, co jsem ji četl, nicméně stále neztrácí na aktuálnosti. Nikomu nic nevnucuje, ale nabízí zajímavý pohled na témata, která se nás týkají, i když se nám to nemusí zrovna líbit. Dodnes některé poznatky z této knihy využívám v diskusích a dle reakcí vnímám, jak nelibě mnoho lidí přijímá tyto přímé a logické myšlenky. Zkrátka kousnout do kyselého nebývá příjemné :) A i proto stojí za přečtení.

VladimirTetur
15.12.2015 5 z 5

Úvod do pochopení zhouby naší společnosti na přelomu tisíciletí, plíživého neomarxismu. Autor popisuje vznik, rozvoj a smutné důsledky politiky Frankfurtské školy v USA od dob druhé světové války.