Smrt paní Westawayové

Smrt paní Westawayové https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423664/bmid_smrt-pani-westawayove-TFz-423664.jpg 4 206 70

Mladičká Hal v životě moc štěstí nepobrala – matka jí zemřela, jinou rodinu nemá a na živobytí si vydělává jako vykladačka tarotových karet. Když však dívka obdrží záhadný dopis, ve kterém jí zesnulá babička odkazuje nedozírný majetek včetně obřího panství kdesi uprostřed Anglie, rozhodne se využít svého nadání k manipulování lidmi a přesvědčit notáře i pozůstalé, že má na dědictví nárok. Co na tom, že tahle rodina možná vůbec není její...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

The Death of Mrs. Westaway , 2018

jasmína
02.09.2020 4 z 5

Výborná kniha, ale závěr jsem si představovala jinak.....mohl by byt další díl, ačkoliv byla kniha silná, ale co vymahači atd. ? Podle mě plno věcí nevyřešených .....

micha-ella
13.08.2020 3 z 5

Během celého příběhu se točily úvahy a jednání hlavní postavy Hal jako dlouho zapnutý kolotoč, chvílemi mě to až nudilo, celé to bylo na současnou dobu dost neskutečné. A thrillerový závěr mi už vyloženě vadil, kvůli uměle vygradovanému konci je tři hvězdičky.

muchomurka
02.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Po dlouhé době knížka, která mě chytila a nepustila. Byla jsem napnutá, jak to celé bylo. Sice mě lehce štvalo neustálé opakování, jaká je Hal zarputilá, i když podle jejího jednání mi to nepřilo, opakování toho, jak by se měla přiznat. To trochu odporovalo tomu, jak byla na začátku vykreslená její postava. Ale budiž, i přesto se to četlo samo a nešlo Hal nefandit. Jen teda, já bych místo neustálého procházení se pátrala v knihovnách, pracovnách po pravdě, když ji chci tak moc znát. Tohle mi asi vadilo nejvíc. Že to Hal nechává plynout a jen pořád chce vědět, ale nic moc pro to nedělá. A co paní Warrenová? Vůbec nechápu, proč si od ní nechávali takové chování libit. Tady máte dědictví a páááá.
Závěr příběhu mě úplně nešokoval, ale překvapená jsem byla.
A co je mi záhadou, proč je to přirovnáváno ke knihám Agathy Christie? Mi podobnost tedy zcela uniká. Knihy Agathy Christie nejsou tak strašně dlouhé až rozvleklé.
Jediné co, tak představit si a prožít s Hal, že sněží a ona mrzne na kost, když my tu máme vedra, byla výzva. :)

katst
31.07.2020 2 z 5

Námět nebyl špatný, ale kniha jako celek mi přišla spíš slabší. Děj se zbytečně vlekl a napětí ve mě nevyvolalo ani stále dokola popisované pochmurné počasí ani ponurý dům.

danielosbourne
31.07.2020 4 z 5

Smrt paní Westawayové je mojí druhou knihou od autorky, a i když je trochu jiná, než předešlá kniha, (Všude kolem černý les) ale líbila se mi stejně. Autorka v této knize zvolila pomalý způsob vypravování, kdy nám brilantně vykresluje hutnou atmosféru starého sídla v Anglii a jedno rodinné tajemství, které pomalu vyplouvá na povrch.
Co se autorce nedá upřít je, že dokáže skvěle propracovat jednotlivé charaktery a vztahy mezi nimi. Díky tomu mě kniha bavila až do poslední stránky, i když se v první polovině nic moc převratného nedělo.
Jak tak koukám, mnoho čtenářů přirovnává tuto knihu k dílům Agathy Christie a když se nad tím zamyslím, tak bych s tím klidně souhlasil. Není to jako od Christie, ale atmosférou a stylem se to jejím knihám podobá. Já jsem s touto knihou tedy spokojený a ač jsem to nečekal, možná nakonec dám šanci i ostatním knihám, která tato autorka napsala.

josska
21.07.2020 5 z 5

První kniha od autorky a moc se mě líbila,čtivá,napínavá,měla spád,taroty mě tam bavily,,takové knihy mám moc ráda,,každá rodina má své tajemství,,

matej7245
05.07.2020 5 z 5

Ponuré, chladné, zimné prostredie kdesi v Škótsku. Stretáva sa rodina na kare svojej panovačnej matky. Do sídla prichádza i ústredná postava Hal, mladá dvadsiatníčka s vidinou zisku z dedičstva po nejakej pani, ktorej má byť vnučkou. Ale jej stará mama sa volala inak. Avšak, aby zaplatila úžerníkovi, nahodí masku a príde do sídla ako nikdy nevidená vnučka. Veď čo, bola pozvaná, dostala list. Pomaličky sa dozvedá o rodine veci zo súčasnosti i minulosti a zároveň ju hryzie svedomie. Kam to až zájde? Ďaleko.
Myslím, že odvážna téma, na to že sa odohráva v súčasnosti, v dobe Googlov a sietí veškerého druhu, kedy sa dá na internete vyšmátrať kadečo. Autorka sa pred týmito komplikáciami neskrývala a napísala to tak, že by som tomu uveril. Dejová línia mladej Hal, línia histórie jej matky aj s jej zápiskami a línia samotnej rodiny, všetko prepletené, spolu s opisným spôsobom rozprávania, kde sa niektoré scény natiahli na niekoľko strán, v kombináci s už spomenuvšou atmosférou, to všetko ma dostalo. Na záver si treba jednoducho počkať. Mňa kniha zaujala hneď na začiatku príbehu, nečakal som na nejaký poriadny rozbeh, jednoducho, ponoril som sa a čítal, čítal...

kackahracka
02.07.2020 4 z 5

Vynikající atmosféra, i když místy až trochu přespříliš nepohodlí, sešlosti a rozkladu. Taky mě lehce iritoval námět vykládání karet, jsem přes tuhle oblast dost velký skeptik. I když sama autorka několikrát zdůraznila podobně odmítavý postoj hlavní hrdinky (karty vám osud nepředpoví, je to jen iluze...),tlačila děj neustále stejným směrem, jako když se zadrhne pérko v hrací skřínce. Každopádně, příběh byl napsán tak, že se od knížky nedalo odejít. Považuji za zajímavé, že jen co se děj nachýlil k závěru, nadšení ze mě opadlo. Teď už mi mrtvola z Westawayovic familie leží zhruba týden na nočním stolku a nějak se nemůžu donutit dopitvat se poslední stránky. Asi na mě vyvrcholení bylo příliš zmatené, nepřehledné a hloupé, nevím. Slušné čtyři hvězdy. A poznámka závěrem - tituly, v jejichž názvu je krkolomné příjmení, se fakt špatně pamatují. Milí autoři bestsellerů, mějte to na paměti.

Termina
15.06.2020 3 z 5

Zbožňuji ponuré prostředí detektivek Agathy Christie a díky Ruth Ware jsem se do takového domu jako vystřiženému z Agathyna famoznímu popisu mohla dostat :) Dovolím si tvrdit že žádný autor nechce být spojován, porovnáván a srovnávám s jiným autorem ale jakožto běžný něčím nezajímavý čtenář bych si přála aby bylo více autorů kteří se tak trochu vydají po cestě za Agathou a já se tak budu moci potěšit podobným dílem :) DÍK!

jasnenka
14.06.2020 4 z 5

První polovina knihy byla slabší - nemohla jsem se začíst..., ale od druhé půlky to byla fakt jízda - pak už jsem se od ní nemohla odtrhnout!!!

Dandy1
26.05.2020 2 z 5

Tohle bylo slabé. Dočíst to mě stálo hodně sil. Polovina stran by stačila.

ivzu77
23.05.2020 5 z 5

Tak tato kniha mne velice potěšila, četla jsem ji s napětím, zvědavostí a obdivem. Od této autorky už je to třetí dílo, které se mi moc líbilo.
A u této knihy bych i já napsala, že je to dílo současné Agathy Christie.

vladka1695
21.05.2020 2 z 5

Jedno a to samé pořád dokola,chování hlavní hrdinky někdy celkem nepochopitelné.Napětí naprosto žádné.Musela jsem se nutit, abych knihu vůbec dočetla.

kanitsuj
14.05.2020 4 z 5

První kniha Ruth Ware, která se mi opravdu líbila (stylem psaní i gradací děje), přesto mám několik výhrad. Především na začátku čtení jsem měla problém s dobovým zakotvením příběhu. Hlavní hrdinka, sirotek - chudá kartářka na mne působila, jako by vystoupila z viktoriánských románů. Na vině byl podle mého nedostatek indicií odkazujících k současnosti. Také závěr byl příliš natahovaný a odbočka ve sněhové bouři nesmyslná, i když chápu, že kvůli pointě bylo třeba postavy rozdělit a poté vrátit zpět do sídla.
Podobný typ knih (Rodinné sídlo opředené tajemstvím, ve kterém možná straší duchové, ale možná je to jen klam a za vším stojí osoby z masa a kostí.) je vyhledávaným zbožím a řekla bych, že je to především proto, že málokdo se s tímto tématem dokáže popasovat s grácií. Ruth Ware se to i přes nedostatky podařilo a přála bych si více takových knih!

galinek
14.05.2020 4 z 5

Nemohla jsem se začíst,....a najednou jsem byla na konci...pěkné čtení....jen trochu zmatek ve jménech:-)))...a o tom to je.

85098211
11.05.2020 5 z 5

Výborná kniha, ve které se napětí pomalu ale jistě stupňuje, atmosféra houstne s každou otočenou stránkou a příběh se stává stále zajímavějším. A čtenář se společně s Hal vydává po stopách jejího původu i minulosti její matky. Autorka zde vytvořila dvě časové linie, jednu ze současnosti, kdy se řeší dědictví po zesnulé paní Westawayové a kdy se my dozvídáme v podstatě všechno nejen o ní, ale i o dalších příbuzných z této rodiny. A potom je zde minulost, která se vrací do doby krátce před narozením Hal... Ani zdaleka ne všechny postavy jsou sympatické, ale samozřejmě Hal se svým smutným osudem vám přiroste k srdci hned. A závěr knihy je perfektně vygradovaný, musím přiznat, že jsem málem zapomněla dýchat, jak mne strhnul :-). Četla jsem i ostatní autorčiny knihy, proto vím, že píše dobře. A konkrétně tato kniha patří určitě k jejím nejlepším ;-).

Ticiana
14.04.2020 4 z 5

Ruth Ware patří k mým oblíbeným autorkam. Pro mne však nadále zůstává její nej Všude kolem černý les. Ale tahle nemá daleko od ni. Bavila mne moc. Postavy byli sympatické i ne. Autorka to podala báječně. Taroty v knize mne taky bavili. Doufám, ze coskoro vyjde další.

Jiparis
14.04.2020 4 z 5

Příjemná detektivka, která udržuje v napětí od začátku do konce. Spousty zvratů, složité rodinné vztahy, to vše se postupně rozplétá.

ArwenAragorn
29.03.2020 4 z 5

Příjemné čtení ve stylu Agathy Christie. Ponuré staré rodinné sídlo, taroty, tajemství. Rozuzlení je až na samém konci knihy. Je to temné, mírně napínavé a hodně čtivé.
Já jsem si četla pěkně v teple a litovala jsem Hal, že byla věčně zmoklá, zmrzlá a klepala se zimou.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.....Když se k ní pomaloučku blížil se vztaženýma rukama, jako by ji chtěl hrůzně obejmout, jen mlčky a v slzách vrtěla hlavou a při tom se objímala pažemi přesně tak, jak to jemu nikdy nedovolí.

Leona333
27.03.2020 5 z 5

Kniha je napsána opravdu úctyhodně. Je to vážně temný a dramatický příběh. A stejně jako u detektivek od Agathy Christie, se rozuzlení ohledně mladičké Hal a její rodiny..., čtenář dozví, až na samém závěru knihy. Přečetla jsem za dva dny.

Jeden jako žal.
Dva jako radost.