Smrt básníka

Smrt básníka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3545/smrt-basnika-3545.jpg 4 16 5

Mezilidské vztahy často podléhají vlastní dynamice, jež je jakoby nezávislá, či dokonce v protikladu, s přáními a vůlí těch, jež by jimi měli vládnout. Zde je jeden z častých příběhů, v němž navzdory tomu, že všem je zřejmé, kam záležitosti směřují, manipulace a násilí s tragickým výsledkem nabývají vrchu nad zdravým rozumem. Čerstvý absolvent právnické fakulty Filip Tůma se mimoděk stává spojovacím prvkem osudů, jež se odvíjejí kolem něj. Snaží se pomoci a jeho citlivý přístup se často ukáže být i účinným. Nicméně události nabývají spádu a on se stává jejich pouhým svědkem bez možnosti je jakkoli ovlivnit. A tak příběh, jenž všedně započal jednoho pozdního večera před hospůdkou na Suchém vrchu, dramaticky spěje ke svému nevyhnutelnému vyvrcholení.... celý text

SSTknihy
13.06.2023 2 z 5

Nudné, předvídatelné, se spoustou zbytečných vycpávek. Říkala jsem si, že to zkusím, české detektivky mám ráda, ale tohle byl pokus první a zároveň i poslední.

dagmar5477
26.02.2019 4 z 5

Od autora znám lepší, ale i tak se kniha dobře četla.

vlkcz
29.07.2016 1 z 5

Chvíli jsem z úcty k panu Cimickému uvažoval o 2*, ale tohle se opravdu nepovedlo.
Z věcí, které mě zarazily, začnu od těch nejméně podstatných.
Občasné gramatické chyby možná nepadají na vrub autora, ale tiskařského šotka a chybějící korekturní činnosti. Budiž.
Hlavní dějová linka je předvídatelná a nepřekvapivá.
Příběh je uměle nastavován epizodami, které nemají k hlavní dějové linii žádnou vazbu, a slouží jen k vyjádření autorova názoru na témata, která s dějem mnohdy ani nesouvisí (např. zbytečná přednáška o Číně).
Neodpustitelné je ale u detektivky volné nakládání s časovými údaji. Nebudu prozrazovat děj, ale už samotné spáchání zločinu je časově velmi problematické (pouze několik hodin na naplánování zločinu a vypátrání oběti), odbourání tří poctivých panáků slivovice určitě bude trvat déle než 2 hodiny (pane doktore), po dvouhodinové přednášce, která začíná v 19 hod. dvojice odchází hledat vinárnu, aby ve 22:30 odcházela s konzumací 2 džbánků vína (i když, pravda, mohly být malé), aniž by nějak pociťovala účinky alkoholu. Trochu zvláštní je také nelogický postup, kdy přítelkyně oběti volá své kamarádce, že zapomněla mobil na koleji, aby předala vzkaz jejímu příteli. Proč místo kamarádce nevolala rovnou jemu, když pak vyšetřovatelé na jeho mobilu našli během víkendu od ní pět nepřijatých hovorů?
A Hradišťan ani v roce 2008 nepatřil k cimbálovkám, které by v tuto hodinu ještě hrály ke konzumaci několika hostům v malé luhačovické vinárně.
Kdepak, při vší úctě, takhle detektivka nevypadá.

Smiragl
31.01.2015 2 z 5

kniha mě ani nenadchla, ale ani nezklamala, četla jsem jich od Cimického více a všechny se nesou v podobném duchu...

alexandra111
03.01.2013

Moc hezká kniha,přečetla jsem ji jedním dechem.Ani jsem nevěděla,že pan doktor Cimický tak úžasně píše.Takže teď se budu postupně snažit přečíst všechny jeho knihy.