Slúžka

Slúžka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162770/sluzka-162770.jpg 3 92 31

Autorka tentokrát prináša príbeh, ktorý sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. V tom čase odchádzalo množstvo mladých dievčat (často nedobrovoľne) do Viedne, medzi nimi aj Anka, nemanželské, všetkými odstrkované dievča z Banskej Štiavnice, ktoré začne slúžiť ako pomocnica vo vysokopostavenej viedenskej rodine. Otázkou je, či dokáže zvládnuť nielen množstvo otrockých pracovných povinností, ale aj stratu domova a svoje menejcenné postavenie v spoločnosti. Okrem toho na ňu ako na mnohé slúžky čakajú pokusy zvodcov z vyšších kruhov, ktorí sú ochotní sľúbiť hocičo, aby si mohli užiť s naivnými dievčatami túžiacimi po lepšom živote.... celý text

Romány Pro ženy Literatura slovenská
Vydáno: , Evitapress

Slúžka , 2013

cérka
22.10.2018 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela jak knihu hodnotit. Nakonec dávám 4* za tu zvláštnost, onakost, závan starých časů a za Klopačku, "která tuto noc odbíjí každé 4 hodiny".
V této knížce o životním příběhu "služky" nečekejte děj pod schodištěm, nahlédnete spíš do niterného vědomí děvčátka, kterým společnost opovrhuje a které se seč mohlo snaží odčinit "vinu" své matky. Ano, při čtení jsem cítila posměch, úšklebky i lítost některých vesničanů. Zároveň však hrdost, píli a snahu malého děvčátka, nemanželské dcery, která se neměla nikdy narodit. Byla od 13 let služkou, pomocnicí, chůvou v bohaté Vídeňské rodině. Žila a vlastně nežila.

bábuška
25.09.2018 2 z 5

Devadesátiletá stařenka vzpomíná, jak ve třinácti letech byla nucena odejít sloužit do daleké Vídně z chudé chaloupky v Banské Štiavnice. Z mého rodného jihočeského kraje chodil do Vídně také velký počet děvčat i chlapců, nejen do služby, ale i do učení. Kniha mě nijak neoslovila.

SSTknihy
12.02.2018 3 z 5

Vzpomínky devadesátileté paní. Ženy, která se na přelomu 19. a 20. století narodila na slovenském (tehdy ještě maďarském) venkově jako bastard. Toto stigma si nesla po zbytek svého života, který strávila z velké části jako služebná v šlechtickém síle ve Vídni.
Zvláštní styl, kterým je kniha psaná odpovídá dávnému vzpomínání. Útržky se vynořují na přeskáčku, doplňují se, opakují a upřesňují. Anna byla vychovávána k tomu, že má být za každou cenu poslušná, sebe řadit až na poslední místo, zbytečně nepřemýšlet a svým chováním odčinit hanbu toho, jak se narodila.
Je to sice zajímavý obrázek toho, jak se změnilo postavení žen za posledních sto let, ale díky Anině poddajnosti a netečnosti k tomu, co se kolem ní děje, včetně výrazných dějinných zvratů, zůstává příběh tak trochu na půl cesty a potenciál toho, co mohl sdělit nevyužitý.

TiniQ
23.01.2017 2 z 5

Taka neslana, nemastna kniha, trosku aj nudna. Kapitola sedem mi prisla zbytocna a uprimne trosku nevhodna do toho pribehu.

Mermaida
25.02.2016 3 z 5

Kniha mne moc nezaujala. Možná se na tom podepsalo i to, že mi nevyhovoval styl a jazyk jakým byla napsaná. Vněčem strohá, v něčem moc utáhlá a popisná. Příběh o Ance, služce, z dob Uher je takový krátký popis ve vzpomínkách jednoho dlouhého života.

+kora+
16.12.2014 5 z 5

táto kniha ma skutočne nadchla. je v nej zvláštna čistota. škoda ,že kniha zaniká v záplave titulov , pretože si myslím ,že stojí za to.dúfam ,že si nájde, našla svojich čitateľov.pre mňa veľmi výnimočný zážitok, dúfam ,že takýchto kníh prečítam viac.

bozzena
20.09.2014 3 z 5

Nic zvláštního jsem nečekala, ale způsob vyprávění mne velmi překvapil.

Niki
28.08.2014 4 z 5

Krásná kniha, která ale měla pár chyb. Vadilo mi přeskakování v čase, strožejší popis života lidí v domě, a že jsme se vůbec nedozvěděli, jak to dopadlo s nějakými hlavnějšími postavami (např. s kuchařkou). A také byl konec zbytečně rychlý.

bookcase
25.06.2014 3 z 5

Trochu zklamání...těšila jsem se na přiblížení starých časů, ale nějak to nevyšlo.

JanaDor
06.01.2014 2 z 5

Kniha mě zklamala. Je mi líto takhle to napsat, protože ten kdo ji psal, určitě chtěl, aby se líbila. Ale vyprávění je chaotické, nemá to šmrnc, i když téma je zajímavé, tak mě to moc nebavilo.

danuska
07.07.2013 2 z 5

Tak som sa tesila, ze to bude nieco normalne, nieco kde sa dozviem same zaujimave veci z davnych cias, ale to by tu knihu musel napisat niekto iny, nie Hana Lasicova. Pise desne, je to napisane totalne chaoticky, raz hlavna postava o sebe hovori v 1. osobe, vzapati v 3. osobe...neviem, kto sa v tom ma vyznat. otrasny CHAOS.