Slovenský poker

Slovenský poker https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71857/bmid_slovensky-poker-W2S-71857.jpg 4 17 2

Martin-M
09.04.2023 3 z 5

U tejto knihy chýba sekcia "Časti diela". Tak dopĺňam: Viki a Kiki, Keď kvitli šibenice (balada), Poľahčujúce okolnosti, Cesta za bratom (metodologická poviedka), Slovenský poker, Boží hod, Prievan a tí druhí, V neznámom jazyku, Začínajúci evanjelista, Terra incognita. Plus Predslov alebo O ovciach a vlkoch a O teórií prózy (Doslov). Celé je to poriadne uletené, niekedy až príliš a tradičných poviedok ako takých tu nie je ani polovica. Prečítaš to ľahko a rýchlo, ale že by ma to nejako oslovilo, nemôžem povedať. Mitanovi nový, slobodnejší svet neprospel. Jeho osobitý vyšinutý humor a jemná hra s absurditou sa v šialenom svete kapitalizmu 90. rokov úplne vymkol spod kontroly. Síce to u neho možno až tak priamo nesúviselo s pádom komunizmu, ale každopádne pre jeho tvorbu tiež platí, že to, čo napísal za socíku, bolo o dosť zaujímavejšie ako väčšina toho, čo stvoril potom.

Osice
17.02.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od Dušana Mitany. Povídky jsou skvěle vystavěné, nepostrádají humor, hravost, důvtip, napětí ani výborné dialogy. Autor dokáže šokovat, překvapit a nerozpakuje se jít až za hranici absurdnosti. Sama se divím, že mu to funguje. Hltala jsem skoro všechny povídky a užívala si nejrůznější formy zpracování. Nejvíc jsem se pobavila u povídky Viki a Kiki, která se celá odehraje v dopisech, resp. dotazech a odpovědích z rubriky á la Láska, sex a něžnosti z Bravíčka. Tu jsem dokonce vnutila k přečtení i manželovi:-) Povídka Slovenský poker, podle níž se celá sbírka jmenuje a je pojatá jako divadelní hra, se mi líbila asi úplně nejvíc. A ne jenom proto, že zbožňuju Mitanovo dialogy:-) Při čtení povídky Cesta za bratom jsem si vzpomněla na Ortel Franze Kafky a když jsem si četla zápisky stařenky v Tranovském kalendáři (povídka Začínající evanjelista), tak jsem si vzpomněla na mého dědu, který si taky do kalendáře zaznamenává nejrůznější události:-)

„Poznámky k domácnosti – 1. bolo pekne, slnko svietilo, sneh zišiel, umrel bratranec 4. primrzlo, silno, bratrancov pohreb odložili na teplejšie časy, zem je na kosť zamrznutá 7. husto fujačilo dom je pod snehom, bohvie, kto nás príde odhádzať, dedka zas chytajú raple celú noc chodil s baterkou a hľadal peniaze a synov, kde sú moji synovia, nariekal, šmatľal sa po baráku, svietil do každého kúta aj pod postele veď ja som mal synov, kde sú moji synovia, pamätám si, že som mal dvoch synov, kde sú moji synovia? 9. ma chcel dedko zabiť lebo mu vraj kradnem peniaze pre synov a nemám sexapel a on už tridsať rokov so mnou nemôže spať a to je hrozné lebo si neplním svoje manželské povinnosti a Boh ma za to musí potrestať lebo som z neho urobila impotenta a to sa nepatrí (...)“ (povídka Začínajúci evanjelista)

V knize se to hemží nejrůznějšími postavičkami, které mají „nějakou vadu na kráse“. Ta není vždy patrná na první pohled, ale je tam. A já se už těším, až si přečtu knihu Koniec hry, na kterou je odkazováno v povídce Boží hod a poznám blíže Petera Slávika. … Dušana Mitanu tímto zařazuji ke svým oblíbeným spisovatelům!