Slovenské národné povstanie 1944: Súčasť európskej antifašistickej rezistencie v rokoch druhej svetovej vojny https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367223/bmid_slovenske-narodne-povstanie-1944-su-m6J-367223.jpg 4 1 1

Slovenská spoločnosť zviedla o SNP a jeho odkaz svoj vnútorný zápas. Väčšina historickej obce akceptovala takú koncepciu Povstania, ktorá sa usilovala o nápravu „prevrátených hodnôt“. Išlo o zdôraznenie významu nekomunistického občianskeho odboja a úlohy armády, pričom by nebol dezavovaný zástoj komunistov a partizánskeho hnutia. Formovanie historického vedomia spoločnosti je dlhodobý, nikdy sa nekončiaci proces, preto treba verejnosť s výsledkami bádania o SNP aj naďalej systematicky a korektne oboznamovať, aby slovenská spoločnosť aj v budúcnosti vnímala povstanie ako jeden z významných míľnikov svojej histórie.... celý text

Ivan53
25.12.2022 4 z 5

Zborník príspevkov naozaj naslovovzatých odborníkov. Azda najväčšmi ma zaujali tri príspevky, dva slovenské, jeden český:

1. Kapitola velitelství Hlinkovy mládeže v závěrečné fázi SR a přechod do exilu (pričom dobovo sa to označovalo slovom evakuácia, nie exil, pretože sa stále očakával zvrat na fronte, napr. spojenectvo USA, Británie a Nemecka proti ZSSR). Príprava slovenského odboja a protištátnych (vo vzťahu k ČSR) buniek. Veľmi zaujímavé čítanie.
2. Kapitola ukrajinskí utečenci a ich postoj k povstaniu možno chápať v omnoho širších súvislostiach. Toto je jedna z tých kapitol, ktoré sú v ostrom rozpore s úvodom či opisom knihy vzadu. S odkazmi na prvotné pramene (napr. zo štátneho archívu) dokazuje sa zločinecká činnosť slovenských a sovietskych partizánov, mučenie utečencov, ba vysvetlené je i to, prečo príslušníci ukrajinskej 14. divízie granátnikov zbraní SS „bojovali s osobitným nasadením, najmä keď sa dopočuli, že boľševickí partizáni zajali veľa rodín ukrajinských utečencov“ (s. 337).
3. Jozef Tiso a povstanie je takisto veľmi obohacujúca kapitola, napísaná pomerne nestranne, na viacerých miestach cituje priamo prezidenta Tisu, posudzuje jeho konanie ako štátnika a človeka.

Len pre tieto tri kapitoly by som dal 6/5, ale celkový nádych knihy je očividný, a povinné formulky o „zrelosti a nadhľade slovenskej politiky“, ktorá v roku 1992 vyhlásila v obnovenej SR povstanie za sviatok, sú v rozpore so samotným obsahom knihy. Knihu určite odporúčam.

Menej rozšírený pohľad na povstanie, takisto vychádzajúci z archívneho výskumu: https://www.databazeknih.cz/knihy/neuveritelne-sprisahanie-vojenske-a-politicke-akcie-proti-slovenskej-republike-v-roku-1944-219099