Sloni žijí do sta let

Cestopis o návratech nejen na Srí Lanku vychází ke 100. narozeninám Miroslava Zikmunda. Sloni žijí do sta let je cestopis prostorem i časem, příběh o náhodách, zrání a stárnutí. Je to kniha o životních návratech. Vyplujte na zámořskou cestu na exotickou Srí Lanku a do vzpomínek cestovatele Miroslava Zikmunda, který vám chce vyprávět o zelených čajových plantážích, divokém oceánu, nezapomenutelných výhledech z nevyzpytatelných hor, na jejichž vrcholcích se vám zamotá hlava horkým vzduchem promíseným s vůní ibišku a jasmínu. Vydejte se na cestu náhod, přátelství a zrání a oslavte s ním sto let naplněných cizokrajnými dálkami, pestrými barvami, tisícem chutí a zážitků! Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Se svým celoživotním parťákem Jiřím Hanzelkou procestoval celkem 83 zemí světa. V roce 2000 se již potřetí vydal na Srí Lanku, tentokrát však s Petrem Horkým a Miroslavem Náplavou. Jejich putování je protknuto nejen výpravami k posvátným chrámům, které už po staletí stráží sošky buddhů, ale i návštěvami u nevšedních osobností, jakými byl například spisovatel Arthur C. Clarke nebo slavný srílanský tanečník a Miroslavův dávný přítel Čitrasena. Miroslav Zikmund v roce 1969 odjel na Srí Lanku oslavit svou padesátku. Pojďme jeho neuvěřitelné 100. narozeniny oslavit symbolickým návratem do tropického ráje. Nezbývá, než nasednout na vlnu vzpomínek a nechat se vést časem. Příjemnou cestu!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/403067/sloni-ziji-do-sta-let-dsc-403067.jpg 4.627
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Jota

Kniha Sloni žijí do sta let

VěraČamková
včera

Kniha se mi moc líbila, četla jsem vydání ke 100 výročí narození Miroslava Zikmunda. Každý z autorů píše svou vlastní formou, ale lehce a poutavě. Kniha mě vrátila i do let, kdy jsem v naší domácí knihovně hltala H+Z, nejdříve jen obrázky z jejich cest, později i četbou - do školy jsem začala chodit v roce 1968. Vždycky jsem je obdivovala a můj obdiv přetrvává. Není co dodat ...

bruntal

Vždy jsem dvojici H+Z záviděl. Tato kniha mne v tom téměř celou dobu utvrzovala. Až na konci, kdy pan Zikmund odpovídal na otázku, zda ve svém životě něčeho lituje, jsem si uvědomil, že přes všechny superlativy jejich cestovatelského života, bych s nimi neměnil.

Kory98

Kniha přečtená během tří dnů a to jen kvůli nedostatku času na čtení, jinak by to bylo jedním dechem. I když takhle jsem byla déle napjatá do jakých zákoutí Srí Lanky mě tři cestovatelé dále zavedou. Skládám hold panu Miroslavovi Zikmundovi za odvahu, se kterou se mu podařilo projet tolik zemí světa a za dar, který dovedl mistrně využít, a to popis všech svých cest. Tento příběh je jeden z mnoha nádherných vyprávění, o kterém se nám čtenářům dobře čte, zalezlým v teple domova a často si pořádně neuvědomujeme jaké strasti na cestovatele číhaly tam venku, že to nebylo vždycky jen pozitivní. Petrovi Horkému a Miroslavovi Náplavovi se povedlo něco úžasného - vrátit velkého cestovatele na jeden ostrov jeho vzpomínek, myslím, že tohle setkání obohatilo životy všech tří zúčastněných a jejich psaným slovem i nás všech, kdo jsme přečetli.

maryska09

Krásná pocta mistru Zikmundovi k jeho narozeninám. Můj velký obdiv mu patří za jeho nezdolný životní elán, vždyť tuto cestu absolvoval v osmdesáti letech! Stačí se rozhlédnout po okolí, kdo z jiných staříků by na to měl. Teď navíc víme, že se ve zdraví dožil 100 a jen mu můžeme přát, ať neztrácí sílu. Knihu doporučuji jako půvabný cestopis po jedné krásné, vzdálené zemi.

Péťa1950

Četla jsem druhé rozšířené vydání, které vyšlo v den stých narozenin M. Zikmunda 14.2.2019.Autoři navštívili Cejlon v době občanské války. To také M. Zikmundovi částečně zkazilo dojem z cesty. Zikmund se snažil najít místa a přátele, s kterými se sešel při první a druhé cestě spolu s Hanzelkou v letech 1961 a 1969. Zajímavá jsou srovnání černobílých fotografií z té doby s barevnými z roku 2000. Staré fotografie pomohly k určení míst a přátel po tak dlouhé době. Petru Horkému se povedlo uskutečnit setkání s A. C. Clarkem, o které se léta marně snažil. Kapitoly jsou od jednotlivých autorů, každý má na knize svůj podíl.
Doporučuji, přečtěte si.

Messilina
28.11.2018

Slavný český cestovatel Miroslav Zikmund, polovina z dvojice H+Z se s M. Náplavou a P. Horkým vydává ve svých stopách.
To, že je kniha psaná třemi různými lidmi by tolik nevadilo, ale chce to se soustředit, aby si člověk pamatoval, kdo to mluví (resp. píše).
Možná to chtělo od sebe kapitoly výrazněji oddělit. Já jsem si občas nepamatovala kdo píše a musela jsem se vracet.
Byť by se nedalo říct, že by děj bez toho, že znáte autora nějak utrpěl.
Ale přeci jen hvězdičku dolů.

pajaroh
05.08.2016

Zajímavý cestopis, který bych brala jako doplněk k četbě Hanzelky a Zikmunda. Styl je nejednotný, kapitoly píšou 3 autoři, střídá se popis, rozhovor, dopis, ale není to vůbec na škodu, naopak to oživí vyprávění. Různá témata jsou spíše nastíněna, stejně tak popis míst. Zajímavé jsou fotky, které porovnávají stejná místa s odstupem času. Pěkně se čte rozhovor s panem Zikmundem, moudrý člověk...

vorenus
19.09.2012

Tuhle knížku jsem koupil kvůli legendě českého cestopisu panu Zikmundovi.Ale zjistil jsem, že i Horký s Náplavou jsou velice čtivou dvojicí.A po tom, co už netvoří dvojici Z a H, tak jsou velice kvalitní novou krví H a N.Každý jejich nový cestopis je zárukou kvalitního čtení a já se s nimi velice rád nořím do tajů a kouzel dálek.A dychtivě čekám na každý jejich nový cestopis.Chlapci mě nikdy nezklamou!!

Autoři knihy

Miroslav Zikmund
česká, 1919

Petr Horký
česká, 1973

Miroslav Náplava
česká, 1966

Kniha Sloni žijí do sta let je: